Zimné športy pre odvážnych

 

FAT BIKING

Láka vás jazda na bicykli so super hrubými plášťami po čerstvo napadnutom snehu? Tak je pre vás Fat Bike („tučný“ bicykel) to pravé. Fat bike sa vyvinul vďaka klasickému zimnému zjazdu na bicykloch na Aljaške okolo roku 1990. Keďže normálny bicykel nemal dostatočné vybavenie, zjazdoví fanúšikovia vymysleli hrubšie plášte, ktoré dosahovali hrúbku až 97 mm a preto sa mohli vydať do dovtedy nepoddajných terénov, ako sú piesok, sneh, ľad, blato, púšte či bahnisté močariny.

Predtým než si kúpite svoj prvý fat bike a vydáte sa na úžasnú jazdu zimnou rozprávkovou krajinou, tu je zopár faktov, ktoré by ste mali vedieť:

Výber – Fat biky sa v princípe správajú ako normálne zjazdové bicykle – s viacerými vylepšeniami, no itu platí, že pri výbere musíte vedieť, na čo presne ho budete používať, koľko môžete investovať.

Počasie a oblečenie – mnoho ľudí nerado jazdí v zime, pretože im je zima☺. Preto treba dbať na dostatočne teplé oblečenie a veľkú pozornosť by ste mali venovať najmä tomu, čo si obujete. Určite vsaďte na kvalitné oblečenie a obuv, ktoré chránia pred vetrom a dažďom, s vhodnou termoizoláciou a materiálmi.

Hydratácia abezpečie – dostatočný príjem tekutín je cez zimu často oveľa dôležitejší než v lete, a to najmä ak jazdíte vo vysokej nadmorskej výške, kde menej pociťujete smäd. Dbajte aj na to, aby vám voda vo fľaši nezamrzla, takže si ju vždy pred jazdou naplňte čo najteplejšou vodou. Nezabúdajte si pribaliť mapu, zapaľovač, vreckový nožík a kompas a nikdy by ste nemali jazdiť sami.

AIRBOARDING

Tento šport je akousi obdobou spúšťania sa na rafte dolu po divokej rieke. Taktiež pripomína skeleton, pretože na rafte jazdíte dolu kopcom hlavou napred. Airboard je nafukovací, vyrobený z extrémne odolného plastom pokrytého textilného materiálu a má dĺžku okolo 120 cm. Vynašiel ho švajčiarsky snowboardista pred asi desiatimi rokmi, ktorý hľadal bezpečnejšiu cestu, ako si užiť jazdu dolu svahom bez zranenia. Kontrola, ktorú máte nad airboarbordom v kombinácii s jeho ľahkým ovládaním vám umožní užívať si veľa zábavy pri jazde po zasneženom kopci.

S drážkami, ktoré sú na spodnej strane airboardu, je ľahké kontrolovať rýchlosť a pomocou rukovätí, ktoré sa nachádzajú na oboch stranách, môžete zatáčať do strán, čiže je sofistikovanejší ako tzv. boby.

Predstavujete si, ako sa rútite dolu svahom a rozmýšľate, ako zastaviť? Môžete si vybrať jeden z dvoch spôsobov – buď prudko otočíte airboard o 90 stupňov – predstavte si, ako zastavujú hokejisti – alebo postupne zabárajte svoje topánky do snehu, až pokiaľ nezastavíte. Ak máte radi adrenalín – neváhajte a túto zimu určite vyskúšajte airboard, s ktorým zažijete veľa zábavy.

SNOW KAYAKING

Snow kayaking oficiálne vznikol v roku 2002 v rakúskom Lienz za pomoci skupinky miestnych kajakárov. Niekedy je nazývaný aj snow boating a jedná sa o šport, ktorý praktizujú najmä skúsení kajakári, no na rozdiel od leta sa jazdí na odľahlejších miestach a, samozrejme, namiesto vody sa ide po snehu.

Každoročne sa usporadúvajú súťaže, keď sa súperi snažia čo najrýchlejšie zísť svah. V cieli je jazierko plné vody, ktoré ubrzdí kajak, a tak ukončí rýchlu jazdu. Mnoho snežných stredísk však nedovoľuje milovníkom snow kayakingu, aby jazdili na tých istých zjazdovkách ako ostatní lyžiari a snowboardisti, aby neprišlo k zraneniam, preto je dobré nájsť si súkromné miesto, kde vás nikto nebude rušiť.

Najodvážnejší kajakári idú do extrému a jazdia vysoko v horách na rôznych snežných previsoch a nedotknutých plochách, samozrejme sú vybavení helmou a ostatnými chráničmi. Snow kayaking nie je určený pre ľudí so slabým srdcom. Mnohokrát prichádza k situáciám, keď už ide o život, napríklad ak sa spustí snežná lavína. Preto si treba dobre rozmyslieť, než sa pustíte dolu svahom v kajaku.

SNOW SCOOTING

Ak by snowboard a skúter mali spolu dieťa, vyzeralo by ako snow scoot. Bol vytvorený v roku 1991 a jeho špeciálny dizajn v sebe spája to najlepšie zo spomínaných „rodičov“. Druh akéhosi BMX bicykla, ktorý má namiesto kolies lyže, je ako stvorený na zjazd svahom.

Keďže jeho základom je do veľkej miery snowboard, budete sa snažiť prenášať váhu zo strany na stranu. Rozdiel je však v tom, že pri jazde na snowboarde stojíte na ňom a idete zboku, a pri snow scoote rovno. Hlavná lyža, na ktorej jazdíte, je zložená z dvoch častí, pričom zadná časť je pevná a predná časť, ktorou zatáčate, je pohyblivá. Pri zatáčaní a určovaní smeru vám pomôže aj kormidlo.

Nemusíte jazdiť len po zjazdovkách, vďaka svojmu tvaru je priam stvorený na adrenalínovú jazdu lesom.

Ak ste už niekedy vyskúšali jazdu na skútri alebo snowboarde a myslíte si, že je na čase postúpiť o level vyššie, snow coot je pre vás tou správnou voľbou.

ICE CLIMBING

Pokiaľ si myslíte, že doposiaľ uvedené športy zvládnete ľavou zadnou a hľadáte ešte väčšiu dávku extrému a adrenalínu, Ice climbing bude pre vás správnou voľbou. Jedná sa o lezenie na šikmé ľadové útvary, napríklad vodopády, ľadopády alebo skalné dosky pokryté ľadom.

Rozlišujeme dva druhy lezenia:

1. alpský ľad – nachádza sa v horskom prostredí, tvoria ho zmrazené zrážky a často sa po ňom lezie vsnahe dosiahnuť vrchol hory

2. vodný ľad – obvykle sa nachádza na útesoch alebo iných výbežkoch pod vodnými tokmi a tvorí ho zmrznutý prúd vody.

Zdolanie alpského ľadu je väčšinou menej technicky náročné, pretože tvorí len súčasť dlhšej trasy, zatiaľ čo vodný ľad si vyberajú nadšenci pre lezenie ako výzvu. Vždy však záleží na konzistencii ľadu, a tomu by malo byť prispôsobené technické vybavenie a v neposlednom rade aj skúsenosti horolezca.

Veľmi dôležitá a často aj život zachraňujúca je výbava, ktorú by mal mať každý nadšenec zdolávania ľadovcov mať:

horolezecké topánky, helma
mačky, skrutky do ľadu
cepíny (špeciálne zahnuté čakany).

Tieto športy sú určené pre všetkých, ktorí majú radi nové výzvy. Určite pri nich zažijete veľa zábavy, no, samozrejme, aj adrenalínu. Nikdy však nezabúdajte na to, že v prvom rade je vaša bezpečnosť, preto najskôr zvážte svoje sily. Odvážnym zdar!

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať