Zlatá jamajská štafeta z OH 2008 sa plánuje odvolať na CAS

0
Jamajský bežec Usain Bolt oslavuje v cieli víťazstvo vo finále v behu mužov na 200 metrov na OH v Rio de Janeiro 18. augusta 2016. FOTO TASR/AP
- Reklama -

Berlín – Jamajský šprintér Nesta Carter sa pravdepodobne odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) proti opakovanému testu z OH 2008 v Pekingu, v ktorom mal pozitívny nález na zakázaný stimulant metylhexanamín. Jeho rozhodnutie by mali nasledovať aj ďalší členovia zlatej štatefy – Usain Bolt, Michael Frater a Asafa Powell.

Opakovaná analýza vzoriek Cartera z Pekingu 2008 znamená diskvalifikáciu štafety Jamajky v zložení Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt a Asafa Powell, ktorá pôvodne vo finále triumfovala vo svetovom rekorde 37,10 sekundy. Zlato pripadne kvartetu z Trinidadu a Tobaga v zostave Keston Bledman, Marc Burns, Emmanuel Callender, Richard Thompson (38,06 s). Striebro poputuje do Japonska a bronz do Brazílie.

“Carter pripadá do úvahy s odvolaním, ale pripojiť sa môžu aj zostávajúci členovia štafety. Za nich však nemôžem hovoriť. Musíme sa teraz pozrieť na právnické otázky a zároveň zabezpečiť, aby sme mali jasno v právnej pomoci. Musíme byť veľmi opatrní,” povedal šéf Jamajského olympijského výboru Mike Fennell.

MOV spätne analyzuje viac ako 1000 dopingových vzoriek z OH 2008 i OH 2012, pričom využíva vylepšené analytické metódy na odhalenie zakázaných látok. Už po trojnásobnom úspechu v Riu v auguste minulého roka Bolt vyhlásil, že by dokázal žiť aj s tým, keby dodatočne prišiel o zlato zo štafety z Pekingu. “Nemyslím si, že by to bola škvrna na mojom odkaze. Už som opakovane dokázal, že som všetko dosiahol čistou cestou, takže z toho nemám stres. Je to niečo, čo nechcem, ale zároveň nemôžem ovplyvniť. Taký je život,” uviedol Bolt.

Tridsaťjedenročný Carter bol kolegom Bolta aj pri zisku zlata v štafete na 4×100 m na OH 2012 v Londýne a má zlato z tejto disciplíny aj zo svetových šampionátov v rokoch 2011, 2013 a 2015. Po dopingovom prehrešku môže ďalšie sankcie voči nemu vyvodiť aj Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF).

- Reklama -