Ilustračné foto

O jeho triumfe informoval magazín v online reportáži na oficiálnom webe. Na druhom mieste sa umiestnil predchádzajúci víťaz Argentínčan Lionel Messi z FC Barcelona , tretí skončil Francúz Antoine Griezzman z Atletica Madrid . “Ďakujem. Nikdy by som si nevedel predstaviť, že vyhrám Zlatú loptu štyrikrát. Je to česť. Cítim sa ako pri prvej Zlatej lopte. Splnil sa mi sen a som šťastný. Chcem poďakovať spoluhráčom, v klube aj v reprezentácii, ktorí mi pomohli k tejto individuálnej trofeji,” povedal v predtočenom rozhovore pri preberaní ceny.

Renomované francúzske periodikum začalo udeľovať Zlatú loptu v roku 1956 na základe hlasovania novinárov z celého sveta. Do roku 1995 ju mohli vyhrať len európski hráči, prvým laureátom z iného kontinentu sa stal v tomto roku George Weah z Libérie. Ten je zároveň jediným Afričanom s týmto prestížnym ocenením.

O dva roky vyhral anketu prvýkrát Juhoameričan – Brazílčan Ronaldo. Od roku 2010 sa anketa spojila s anketou Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a vznikol tzv. FIFA Ballon d’Or. Ten vyhrali len dvaja hráči – štyrikrát Argentínčan Lionel Messi a dvakrát C. Ronaldo.

Pre 31-ročného víťaza je to celkovo štvrtý triumf v ankete, vyhral ju aj v roku 2008, resp. 2013 a 2014 (posledné dve ako FIFA Ballon d’Or). Rekordérom je s 5 triumfami Messi.

C. Ronaldo je momentálne s “bielym baletom” na MS klubov FIFA v Japonsku, trofej si však “poťažkal” už v predvyhlasovacom oficiálnom prebratí. V pondelok krátko popoludní prenikla na verejnosť aj jeho fotka s trofejou. V minulom ročníku LM strelil kanonier “pusiniek” 16 gólov, premeneným pokusom v rozstrele z 11 m rozhodol o 11. výhre Realu v LM, resp. PEM. Na šampionáte vo Francúzsku sa síce vo finále zranil, ale aj tak mal leví podiel na zlate Portugalska, ktoré zdolalo po predĺžení domácich Les Bleus 1:0. Na turnaji predtým strelil tri góly. V roku 2016 strelil za Portugalsko 13 gólov v 13 zápasoch.

Po vypršaní dohody s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) však vedenie France Footballu oznámilo, že spoločná anketa s názvom Zlatá lopta FIFA sa viac neuskutoční a každý vyhlási najlepšieho futbalistu roka separátne.

Vynovená anketa magazínu prešla zmenami. Tréneri a kapitáni národných tímov v nej už nehlasovali, najlepšieho hráča vyberali žurnalisti. Ďalšou novinkou oproti predošlým vyhláseniam spoločnej ankety bolo, že jej organizátori nezúžili okruh kandidátov na trojicu finalistov, ale vyberali zo širšieho 30-členného zoznamu. FIFA oznámi meno najlepšieho futbalistu sveta v rámci svojho galavečera 9. januára.

V ankete podľa BBC hlasovalo 173 žurnalistov. France Football začal postupne zverejňovať výsledky od 17.30 hod. Jedenásť hráčov nezískalo ani bod a tak sa “začalo” od deleného 17. miesta, na ktorom s jedným bodom bolo trio Toni Kroos (Nem./Real Madrid), Luka Modrič (Chor./Real Madrid) a Dimitri Payet (Fr./West Ham United).

V prvej desiatke sú dvaja hráči anglického majstra Leicester City, na 7. pozícii Alžírčan Riyad Mahrez a na 8. mieste Angličan Jamie Vardy. Po zverejnení šiesteho miesta Walesana Garetha Balea z Realu Madrid magazín úderom 20.00 hod. okamžite zverejnil meno víťaza.

čiastkové výsledky ankety:
1. Cristiano Ronaldo (Port./Real Madrid) 745 bodov
2. Lionel Messi (Arg./FC Barcelona) 316
3. Antoine Griezmann (Fr./Atletico Madrid) 198
4. Luis Suarez (Urug./FC Barcelona) 91
5. Neymar (Braz./FC Barcelona)
6. Gareth Bale (Wales/Real Madrid)
7. Riyad Mahrez (Alž./Leicester City)
8. Jamie Vardy (Ang./Leicester City)
9. Gianluigi Buffon (Tal./Juventus Turín) 8
Pepe (Port./Real Madrid) 8
11. Pierre-Emerick Aubameyang (Gabun/Borussia Dortmund) 7
12. Rui Patricio (Port./Sporting Lisabon) 6
13. Zlatan Ibrahimovič (Švéd./Paríž Saint-Germain/Manchester United) 5
14. Paul Pogba (Fr./Juventus Turín/Manchester United) 4
Arturo Vidal (Čile/Bayern Mníchov) 4
16. Robert Lewandowski (Poľ./Bayern Mníchov) 3
17. Toni Kroos (Nem./Real Madrid) 1
Luka Modrič (Chor./Real Madrid) 1
Dimitri Payet (Fr./West Ham United) 1

– bez bodu zostali: Agüero, De Bruyne, Dybala, Godin, Higuain, Iniesta, Koke, Lloris, Müller, Neuer, Sergio Ramos

Menoslov 30 hráčov na ocenenie Zlatá lopta France Football 2016 (v abecednom poradí):
Sergio Agüero (Manchester City), Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund), Gareth Bale (Real Madrid), Gianluigi Buffon (Juventus Turín), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Paulo Dybala (Juventus Turín), Diego Godin (Atletico Madrid), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Gonzalo Higuain (SSC Neapol/Juventus Turín), Zlatan Ibrahimovič (Paríž Saint-Germain/Manchester United), Andres Iniesta (FC Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Toni Kroos (Real Madrid), Robert Lewandowski (Bayern Mníchov), Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Riyad Mahrez (Leicester City), Lionel Messi (FC Barcelona), Luka Modrič (Real Madrid), Thomas Müller (Bayern Mníchov), Manuel Neuer (Bayern Mníchov), Neymar (FC Barcelona), Dimitri Payet (West Ham United), Pepe (Real Madrid), Paul Pogba (Juventus Turín/Manchester United), Rui Patricio (Sporting Lisabon), Sergio Ramos (Real Madrid), Luis Suarez (FC Barcelona), Jamie Vardy (Leicester City), Arturo Vidal (Bayern Mníchov)