Zlatý pedál šiesty rok za sebou pre Petra Sagana

Bratislava - Cestný cyklista Peter Sagan obhájil minuloročný triumf v ankete Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Zlatý pedál 2016. Druhé miesto obsadil paracyklista Jozef Metelka a tretí skončil Patrik Tybor.

0
Zo slávnostného galavečera ankety Zlatý pedál, na ktorom Slovenský zväz cyklistiky (SZC) udeľoval ocenenia pre najlepších slovenských cyklistov 21. decembra 2016 v hoteli Holiday Inn v Bratislave. Na snímke uprostred Ľubomír Sagan, otec slovenského cyklistu Petra Sagana, prebral ocenenie za najlepšieho cestného cyklistu Slovenska, druhý v poradí skončil Jozef Metelka (vľavo) a tretí v poradí Patrik Tybor. FOTO TASR - Pavel Neubauer
- Reklama -

Sagan má za sebou mimoriadne úspešný rok, prvýkrát získal pre Slovensko titul majstra Európy, v katarskej Dauhe obhájil titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Na Tour de France si piatykrát vybojoval prvenstvo v bodovacej súťaži o zelený dres, získal tri etapové triumfy a stal sa najbojovnejším pretekárom celého podujatia. Okrem toho triumfoval na pretekoch Grand Prix Quebec, Gent – Wevelgem, Okolo Flámska, zvíťazil v bodovacej súťaži na podujatí Okolo Kalifornie.

Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa šiestykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu, celkovo vyhral v tejto ankete sedemkrát.

Jozef Metelka patril k najúspešnejším slovenským reprezentantom na letných paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Paracyklista získal zlato v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke kategórie C4, strieborný kov vybojoval v pretekoch na 1 km s pevným štartom. Metelka zbieral kovy aj na majstrovstvách sveta v talianskom Montichiari, striebro získal na kilometrovej trati s pevným štartom a zlato si vybojoval v stíhacích pretekoch na 4 km. Počas roka vytvoril nový svetový rekord v stíhačke a v kategórii MC4 bol líder Svetového pohára. “Tri a pol roka dozadu som prvýkrát sadol na dráhový bicykel. Stáť tu popri pomyselnom Petrovi Saganovi je úplne famózne. Dúfam, že za nejaký ten rok sa podarí stáť aj naozaj pri ňom. Bola to neskutočná sezóna. Ja si veľmi vážim, že som dostal zo Slovenska od ľudí takú podporu, akú som dostal. Je super, že sa o to zaujímajú aj médiá. Verím, že práve mojimi výkonmi sa podarí premostiť parašport a šport, nebudeme sa tu deliť na paralympionikov a olympionikov a budeme skrátka všetci športovci,” povedal k oceneniu Metelka.

Talentom roka sa opäť po roku stal Matúš Štoček, na majstrovstvách Európy juniorov vo Francúzsku obsadil štrnástu pozíciu v hromadných pretekoch.

Slovenská cyklistika získala v roku 2016 šesť medailí z majstrovstiev sveta, štyri z paralympijských hier v Riu de Janeiro, päť z kontinentálneho šampionátu, prvenstvo a pódiové umiestnenie v rebríčku Svetového pohára. “Mám to šťastie, že už štyri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Môžem to opäť zopakovať. Vôbec po prvý raz v histórii sa podarilo získať jednému cyklistovi titul majstra sveta i Európy. Aj ďalším sa podarilo zvíťaziť či podať výkon hodný pódia na vrcholnom podujatí ich disciplíny, čo je naozaj fantastické. Takéto úspechy všetkých motivujú,” povedal prezident SZC Peter Privara.

Výsledky ankety o najlepších športovcov Slovenského zväzu cyklistiky 2016 Zlatý pedál:

Celkový víťaz:
1. Peter Sagan (Tinkoff-Saxo, od nadchádzajúcej sezóny Bora-hansgrohe), cestná cyklistika.
2. Jozef Metelka, paracyklistika
3. Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica), cestná cyklistika

Cyklista roka 2016 –  cestná cyklistika: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)
výsledky: MS (Katar), preteky jednotlivcov: 1. miesto, ME (Francúzsko), preteky jednotlivcov: 1. miesto, Okolo Flámska, Gent – Wevelgem, Grand Prix Quebec: 1. miesto, Tour de France: piaty raz víťaz bodovacej súťaže o zelený dres, Okolo Kalifornie, Eneco Tour 2016: víťaz bodovacej súťaže. V roku 2016 celkovo 14 víťazstiev.

Cyklista roka 2016 – dráhová cyklistika: Alžbeta Pavlendová
výsledky: M3 (Fr.), scratch: 5. miesto, Šesť Dní v Gente: 4. miesto, Grand Prix Viedeň: 2. miesto.

Cyklista roka 2016 – zdravotne znevýhodnený: Jozef Metelka
výsledky: PH 2016 (Braz.), stíhacie preteky na 4 km a časovka jednotlivcov kategórie C4: 1. miesto, preteky na 1 km s pevným štartom: 2. miesto, MS (Tal.), stíhacie preteky na 4 km: 1. miesto, preteky na 1 km s pevným štartom: 2. miesto

Cyklista roka 2016 – sálová cyklistika: Nicole Frýbortová
výsledky: MS (Nem.): 3. miesto, Stredoeurópsky pohár: 1. miesto, Swiss Austria Masters: 2. miesto

Cyklista roka 2016 – cyklotrial: Tatiana Janíčková
výsledky: MS (Tal.): 5. miesto, ME (Fr.): 1. miesto, rebríček UCI: 3. miesto

Cyklista roka – cyklokros: Martin Haring
výsledky: MSR: 1. miesto, ME (Fr.): 15. miesto, MS (Bel.): 29. miesto

Cyklista roka 2016 – horská cyklistika, zjazd/four cross: Adam Rojček
výsledky: ME (Poľ.): 3. miesto, Svetový pohár (Rak.): 6. miesto, celkové hodnotenie Európskeho pohára: 3. miesto

Cyklista roka 2016 – horská cyklistika, cross country: Michal Lami
výsledky: Svetový pohár kategórie C1 (Chor.): 4. miesto, ME (Švéd.): 29. miesto, MSR: 2. miesto

Cyklista roka 2016 – masters: Milan Barényi
výsledky: ME v cyklokrose 40 – 44 rokov (SR): 1. miesto, MS v cyklokrose 40 – 44 rokov (Bel.): 3. miesto, MSR v cyklokrose masters A: 1. miesto

Cyklista roka 2016 – BMX/bikros: Kristína Madarásová
výsledky: ME (Tal.): 7. miesto, prvé a druhé kolo Európskeho pohára (Bel.): 5. miesto

Talent roka 2016Matúš Stoček
výsledky: ME juniorov (Fr.), hromadné preteky: 14. miesto

Cena za celoživotný prínos pre cyklistikuBohuš Kujovič

Cena za mimoriadny športový výkon
Štvorica ACT 4 Slovakia: Henrietta Domin, Viktória Glofák, Dóra Szabó, Alica Vinczeová: za zisk bronzu na MS 2016 v Stuttgarte
Michael Kolář a Juraj Sagan: za mimoriadny športový výkon počas MS 2016 v Dauhe.

Miss cyklistika 2016:
1. Bianka Lániková
2. Miroslava Turzová
3. Mariana Fiamová

- Reklama -