Zoltán (Zolo) Strcuľa – Never Too Late Movie

0
200

Zoltán (Zolo) Strcuľa – Never Too Late Movie. Pred pár dňami bolo zverejnené moje minuloročné video. Ide o moje druhé video, ktoré sa natáčalo čisto v uliciach, respektíve mimo zjazdovky. Toto video bolo súčasťou českého projektu/filmu s názvom Never too late movie. Ako to celé začalo?

Minulú sezónu (2016/2017) ma oslovili chalani z Freeride.cz a Inmove Films, či by som sa k nim mohol pridať na natáčanie, ako jeden z jazdcov. Ide o film, ktorý sa točí celú zimnú sezónu v uliciach a veľkých horách v hlbokom snehu – prašane. Samozrejme, hneď ma to oslovilo, keďže veľa podobných projektov u nás nevzniká, a pridal som sa.

TIP: Deti a šport: Ako viesť deti k športu už od malička

Natáčanie bolo rozdelené na viacero týždenných výjazdov. Navštívili sme Slovensko, Česko a Rakúsko. Samotný film bol naplánovaný tak, aby v ňom mal každý jazdec svoj video part. Teda sme sa všetci snažili natočiť si čo najviac originálnych trikov, ktoré sa nakoniec spojili do videa s naším menom. Film pozostáva z takýchto video partov zoradených za sebou.

Foto - Jan Kasl
Foto – Jan Kasl

Natáčanie prebiehalo veľmi dobre. Martin Večerka z Freeride.cz spolu s Filipom Jäschke z Inmove Films sa o nás jazdcov super postarali. Pre mňa bolo natáčanie troška náročnejšie, lebo som v tej dobe pracoval na bakalárskej práci, takže som niektoré výjazdy musel vynechať. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a stihol som natočiť dostatok záberov aj dokončiť prácu.

Počas natáčania sme zažili všetky druhy počasia od arktického -25 stupňov na Štrbskom plese až po jarné +5 stupňov v Hradci Králové. Tím jazdcov bol zložený z popredných českých snowboardistov, ku ktorým som sa pridal ako jediný Slovák. Samozrejme sme spolu zažili veľa srandy. Spomínam si na jeden večer kedy na nás zavolali policajtov. Ľudia nie sú zvyknutý na podobné aktivity a preto občas reagujú aj takýmto spôsobom. Jeden z pánov policajtov strašne trval na tom, že nám musí dať pokutu.

TIP: Samuel „Pirát“ Krištofič: „Čaká sa na vyjadrenie môjho možného súpera na Oktagon 6.“

My sme však nič nespravili, okrem úzkej cestičky zo snehu cez cestu. Zábavné na tom bolo to, že sa policajti navzájom nezhodli a jeden si odišiel sadnúť urazený do auta. Väčšinou sa však normálne dohodneme, po natočení záberov všetko poupratujeme a ideme ďalej. Tak sme spravili aj tentokrát, len bohužiaľ sme nestihli nič natočiť, lebo sme boli nútení odísť.

Foto – Theo Acworth

Úvodný záber v mojom videu obsahuje pád zo strechy pred dvere garáže, našťastie sa mi nič vážne nestalo len si to odniesla doska, ktorú som zlomil. Ale keďže všetko zlé je na niečo dobré, zapáčil sa mi nápad značky Horsefeathers, ktorá zobrala zlomenú dosku a vyrobila z nej 30 jedinečných opaskov s príbehom.

V októbri a novembri 2017 prebehla premiérová túr v Čechách. Mali sme aj jednu zástavku na Slovensku v Bratislave. Spoznali sme veľa zaujímavých ľudí, priblížili snowboarding viac verejnosti a oslávili, že sa nám podarilo dotiahnuť film do úspešného konca. V posledných dňoch vyšli online jednotlivé videá jazdcov. Medzi nimi samozrejme aj ten môj a som veľmi rád, že sa s vami môžem podeliť o môj výtvor. Dúfam, že sa vám bude páčíť.

Foto – Michal Prouza – Freeride.cz

Krátka vizitka Zola

Dobrý deň prajem, volám sa Zoltán, mám 23 rokov a narodil som sa v Liptovskom Mikuláši, kde som strávil svoje detstvo. Moji rodičia mali šport v krvi a tak som nemohol byť výnimkou ani ja. Už ako malé chlapčisko som začal s teakwondom a neskôr s futbalom. S príchodom puberty prišli samozrejme rôzne zmeny a tak sa stalo, že už som viac nehral futbal, ale dal som sa na moderný päťboj a neskôr basketbal. Do mojich pätnástich som väčšinu času robil kolektívne športy, avšak vtedy prišla zásadná zmena. Kamarát doniesol do školy skateboard. Tak veľmi ma to začalo baviť, že som tomuto športu venoval všetku pozornosť. Pamätám si, že prvý skate som dostal od babičky na pätnáste narodeniny.

TIP: Proteinová roláda nielen pre športovcov

V mojom rodnom meste sme mali veľmi dobrý skatepark, avšak jazdiť sa dalo iba v lete, keď bolo sucho. Celú zimu som teda strávil čakajúc na teplo. Keď prišiel apríl a skatepark už bol suchý, no v Nízkych Tatrách bol stále sneh, trávili sme slnečné dni v parku s kamošmi. Pamätám si to akoby to bolo včera, keď do skateparku prišlo auto plné snowboardistov. Vyskákali z auta v snowboardovom oblečení so širokými úsmevmi a začali skatovať. V parku to ešte viac ožilo, a tak ma to veľmi zaujalo. „Aj ja sa chcem takto zabávať v skupinke super ľudí a užívať si šport.“ Snowboard bol vtedy pre mňa skateboard pripevnený na nohy. Mal som pocit, že by mi to mohlo ísť lepšie.

Tak som sa dostal vďaka skatu až na sneh. Celé leto som pracoval a pred zimou som si kúpil prvú dosku. Vďaka skateboardu som sa veľmi rýchlo naučil jazdiť aj na snehu. Vtedy som si kopec musel vyšľapať, keďže skipass bol pre chlapca na základnej škole drahý. Ďalšie leto som si zarobil na bundu a skipass. Postupne to išlo až do konca bakalára. Moje leto som trávil v práci, avšak bolo to v zahraničí kde za prácu viac platia. Zvyšok roku som trávil cestovaním za snehom, spoznávaním nových skvelých ľudí a štúdiom informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Momentálne som prvákom magisterského programu SSME taktiež na MUNI. Po ôsmich letách strávených v práci som si spravil prvýkrát voľno a skúsil surfing v Španielsku a prepadol joge.

Foto – Matus Rendek – redbull.sk

Pravidelne sa zúčastňujem rôznych snowboardových akcií na Slovensku a v zahraničí. Milujem súťaženie, pretože je spojené s cestovaním, spoznávaním nových miest a zároveň tlačením svojich limitov stále ďalej. Avšak natáčanie a fotenie v uliciach je forma snowboardingu, ktorú mám najradšej. Ide o “Street snowboarding“, v ktorom sa snažíme z každej zimy vyťažiť maximum: navštíviť čo najviac miest kde sa dá jazdiť a natočiť veľa rôznych trikov. Následne sa triky spoja do finálneho videa – „full part“, ktoré je výstupom z celej zimy. Street snowboardingu sa venujem štvrtý rok a aktuálne pracujem na svojom treťom „full parte“.

TIP: 10 najväčších mýtov o cyklistike

Snowboarding mi rozhodne priniesol do života neskutočne veľa zážitkov, emócii, priateľov a v neposlednom rade veľa cenných skúseností. Momentálne je môj snowboarding podporovaný značkami Horsefeathers clothing, Lobster snowboards, Switchback bindings, www.eyerim.com, www.newspirit.sk, Transform gloves, GoHD.cz (GoPro) a Deeluxe boots. Spolu so slovenským Red Bullom pracujeme na rôznych projektoch ako napríklad: Ridersdream, v ktorom sme navštívili stredisko Bear Mountain v Kalifornii. Som nadšený keď môžem vymýšľať a pracovať na vlastných projektoch a je skvelé, že partia zo slovenského Red Bullu mi pomáha ich realizovať a doťahovať do úspešného konca. Momentálne natáčam jazdu na snowboarde cez Slovensko.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.