Zomierala na ulici, dnes si plní lyžiarsky sen: Príbeh exotickej lyžiarky z Haiti

Vždy, keď si budete myslieť, že nevládzete, alebo sa vám jednoducho nebude chcieť, spomeňte si na meno Celine Martiová. Príbeh lyžiarky z exotickej krajiny Haiti je obdivuhodný.

Našli ju na ulici

Nie je obdivuhodný len jej zápal pre šport, ktorý drvivá väčšina Haiťanov nikdy neskúsi a možno ani neuvidí, ale aj súboj, ktorý vyhrala ako maličké dieťa. Bola jeseň v roku 1979, teda v roku, keď sa Celine narodila. V uliciach Haiti ju našli opustenú misionári, ktorí ju nenechali len tak a zobrali ju do nemocnice.

Nedávali jej veľa šancí na prežitie, bola totiž veľmi chorá. Jedna z humanitárnych pracovníčok si spomenula, že jej sestra vo švajčiarskej Ženeve si chcela adoptovať dieťa. Manželský pár odhovárali, vraj to malá Celine možno ani neprežije, odporúčali im radšej si adoptovať iné dieťa.

Neodradilo ich to.

Vyplnili všetky potrebné papiere, vybavili maličkej Haiťanke prevoz do Švajčiarska. Prevoz zvládla, noví rodičia jej zaplatili a zabezpečili jej všetku potrebnú lekársku starostlivosť. Celine z exotickej krajiny to zvládla, dostala sa zo zdravotných ťažkostí a zvykla si aj na život vo Švajčiarsku. „Ťažko povedať, čo presne mi vtedy bolo ale nebola som v dobrom zdravotnom stave,“ tvrdí dnes Celine.

Učarovalo jej lyžovanie

Napriek tomu, že jej adoptívni rodičia neboli športovo založení, Celine to neprekážalo v tom, aby si ku športu našla cestu. Vyrastala pri Ženevskom jazere, kde ju zaujalo lyžovanie. Akokoľvek šialene to znie – rodená Haiťanka a lyžovanie – o to viac sa jej vášeň prehlbovala.

Počas dní, keď nemala školu, nasadla na autobus a cestovala do malého lyžiarskeho strediska Saint-Cergue. Vstúpila do lyžiarskeho klubu, kde si privyrábala ako inštruktorka. Najskôr na snowboarde, neskôr na lyžiach. Hlavným finančným príjmom pre Haiťanku je práca policajtky, inštruktorku vykonáva vo voľnom čase.

Už skutočnosť, že Haiťanka učila druhých lyžovať, bola neuveriteľná, ona svoj sen posunula ešte ďalej. V roku 2016 sa dozvedela o Haitskom šampionáte v lyžovaní, ktorý sa konal vo Francúzsku a bol otvorený pre každého, kto sa chce zapojiť. Martiová sa zúčastnila tiež, stretla na pretekoch Thierryho Montilleta z Haitskej lyžiarskej federácie. Uvidel, ako Celine lyžuje a povzbudil ju, aby sa zaregistrovala na majstrovstvá sveta v St. Moritzi v roku 2017.

Aj posledná môže byť vzor

Trénovala tri mesiace, postavila sa na štart a prebojovala sa aj do finálového kola. Čo z toho, že v čase, keď sa svahom spúšťa Haiťanka, sa Petra Vlhová s Mikaelou Shiffrinovou zohrievajú niekde vo vnútri alebo majú dávno medailu na krku, záujem o fotku či podpis Celine Martiovej je enormný nielen zo strany fanúšikov, ale aj samotných lyžiarskych hviezd. Na jednom svahu sa stretli aj tento rok na majstrovstvách sveta zo švédskeho Are.

„Možnosť pretekať vedľa týchto majsteriek je pre mňa česť, hoci mám takmer dvakrát toľko rokov ako ony,“ povedala v cieli pretekov Haiťanka, ktorá v tom čase mala už 39 rokov. Neodradila ju ani obrovská strata na najlepšie lyžiarky. „Bolo pre mňa cťou reprezentovať Haiti. Chcem ukázať svojej dcére, že sa nikdy nesmiete vzdať a musíte bojovať až do konca,“ dodala Haiťanka, ktorá síce nevyhrala medailu, ale získala si srdcia fanúšikov aj medailistiek.

Zaujímavú reportáž priniesla televízia CNN z tohtoročného svetového šampionátu. „Stopky začnú pípať. Celine letí dole kopcom. Cíti sa oslobobodená. Keď prejde cieľovou čiarou, zdvíha ruky nad hlavu a očarí dav svojím nákazlivým úsmevom. Je to, ako tomu ona hovorí, výbuch zmyslov.“

Na majstrovstvách sveta skončila Martiová v klasickom slalome na 52. mieste, viac ako minútu za prvou Shiffrinovou. V obrovskom slalome prišla do cieľa ako 82. v poradí. Jej účasť na šampionáte nebola o vyhrávaní, kvôli tomu nelyžuje. Bola o tom ukázať lásku k lyžovaniu, odhodlanie a prekonanie všetkých nástrah.

„Mám príslovie, ktorým sa riadim: Ak máte sen, zoberte sa a choďte za ním,“ povedala Haiťanka pre CNN.

„Štart pretekov je náročný moment pre mňa, ale keď dorazím do cieľa, je to vzrušujúce. Milujem ťažké a náročné veci. To je môj duch, moja povaha a osobnosť.“

Finančné úskalia

Napriek tomu, že na pretekoch končieva Celine pravidelne posledná, jej výsledky dorazia až do rodnej krajiny. Lyžiarka sa smeje, novinári vraj musia v prvom rade vysvetľovať, čo to je lyžovanie. Martiová o sebe tvrdí, že reprezentuje Haiti aj Švajčiarsko, a hoci o sebe rada hovorí, že nepozerá na farbu pleti, jedným dychom uznáva, že je jednou z mála alpských lyžiarok.

„Chcela by som dokázať, že ak milujete disciplínu, nezáleží na farbe ani na pôvode. Ak niečo milujete, choďte za tým. Ja som dostala šancu na nový život a vyťažila som z nej maximum. Dokázala som, aby sa mi splnil sen,“ tvrdí Haiťanka.

Do rodnej krajiny sa vrátila len raz, keď si tam adoptovala dcéru Joanne, ktorá má dnes desať rokov. Mama s dcérou lyžujú spolu a občas si medzi sebou na švajčiarskych svahoch zasúťažia. Keďže Celine nie je profesionálka, nemôže si dovoliť tak často, ako by chcela. Hoci jej výbavu sponzoruje známa firma Rossignol, priznáva, že bolo náročné zohnať nejakých sponzorov.

„Je pre mňa náročné o to vôbec žiadať. Haitská federácia je malá, nemáme dostatočný budget, takže potrebujem sponzorov, aby mi pomohli. Samozrejme, rada by som trénovala viac, na hory jazdím autom cez víkendy. Ísť trénovať každý víkend je však pre mňa náročné. S pomocou by som, myslím, dosiahla viac. S malým rozpočtom sa snažíme ísť na maximum.“

Celine Martiová a Petra Vlhová
zdroj foto Facebook Celine Martiová

Napriek úskaliam a problémom, ktoré musí na ceste za svojou vášňou prekonávať, sa Celine Martiová nevzdáva a má ďalší sen, ktorý sa chystá premeniť v realitu: súťažiť na zimných olympijských hrách v Pekingu v roku 2022.

Cieľ: olympiáda

Jej denný režim je náročný, najmä v spojení s tým, že si dáva za cieľ pretekať na svetových šampionátoch či olympiáde.

Počas typického dňa zavezie dcéru Joanne do školy, bicyklom ide do práce, kde si odkrúti osem hodín. Následne sa nevracia domov, ale ide do telocvične, kde často trénuje sama a ide na doraz. Výdrž a energie má ako málokto, to nespochybní nikto, veď Celine okrem lyžovania chodí aj na preteky v triatlone, maratóne a zúčastňuje sa dokonca ironmanov.

„Pokiaľ bude moje telo v poriadku, budem pokračovať,“ vraví Haiťanka rozhodným hlasom a už sa pozerá do budúcnosti na svoje najbližšie ciele. Napriek tomu, že má už štyridsať rokov, končiť sa nechystá. Práve naopak.

„Najbližšie majstrovstvá sveta v lyžovaní sú v roku 2021 v talianskej Cortine, rada by som na ne šla. Chcela by som, aby tento sen pokračoval, o tri roky sú totiž olympijské hry, bol by pre mňa sen reprezentovať Haiti na zimnej olympiáde. Myslím, že je možné, aby sme videli haitskú zástavu v Číne.“

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať