Zoznámte sa s L-arginínom a jeho pôsobením na naše zdravie

Ak nepoznáte aminokyselinu l-arginín a jeho životne dôležitú funkciu syntetizovať bielkoviny v našom organizme, určite si prečítajte aspoň pár základných informácií, ktoré vám pomôžu pochopiť princíp fungovania tohto výživového doplnku nielen pre aktívnych športovcov.

Kde sa nachádza l-arginín

Semi-esenciálnu aminokyselinu, L-arginín, si dokážeme vyrobiť syntetizovaním aminokyseliny citrulínu pomocou rozkladania bielkovín v organizme alebo ho získavame konzumáciou priamo zo stravy. Nachádza sa napríklad v hydinovom mäse, orechoch, mliečnych výrobkoch, sóji a rybách. Ako doplnok výživy sa dá zakúpiť vo forme tabletiek, sypkého prášku alebo nápoja. Postupne sa stal obľúbeným nielen pre športovcov pri regenerácii po ťažkom výkone, ale aj pre tehotné ženy pretože dokáže predísť riziku preeklampsie.

L-arginín a jeho vplyv na zdravie

L-arginín je významný najmä v období rastu a vývoja detí, pretože podporuje tvorbu oxidu dusnatého v ľudskom organizme. Tým napomáha efektívne prenášať kyslík všade tam, kde je to najviac potrebné. To znamená, že ovplyvňuje celý krvný obeh, srdcovo-cievny systém, rast kostí, a svalov a celkový metabolizmus tukov. Prispieva pri tvorbe kolagénu, pomáha pri dobrom trávení a čistí pečeň.

Zoznámte sa s L-arginínom a jeho pôsobením na naše zdravie

Pri športovcoch sa overil pri zvýšení športových výkonov a pri odbúravaní kyseliny mliečnej zo svalov po aktívnom cvičení, čím obmedzil pocit svalovice. Pri pacientoch s vysokým krvným tlakom je zasa obľúbeným pre efektívnu pomoc pri znížení systolického a diastolického krvného tlaku, pri uvoľňovaní tepien a predchádzaniu krvných usadenín a tým aj predchádzaniu vzniku trombózy.

Akékoľvek zdravotné problémy a užívanie l-arginínu je dôležité prekonzultovať s lekárom, nakoľko pri pacientoch po infarkte už nemusí byť l-arginín natoľko efektívny.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať