Žraločia chrupavka – výživa pre vaše kĺby, svaly a šľachy

Predstavuje jednu z častí kostrových tkanív žralokov žijúcich v Tichom oceáne. Vo forme extraktu je obsiahnutá vo viacerých výživových doplnkov, ktoré sú určené predovšetkým na liečbu pohybového aparátu. Žraločia chrupavka podá pomocnú ruku tak pri boľavých kĺboch, natiahnutých šľachách, ako i osteoporóze.

Žraločia chrupavka

Žraloky sú už niekoľko desaťročí predmetom mnohých vedeckých štúdií. V nich sú popisované ako morskí predátory s veľmi silným imunitným systémom, schopným odolávať aj závažnejším ochoreniam, napríklad rakovine. Vzhľadom na to sa žraločia chrupavka považuje za veľmi účinné prírodné liečivo. Získava sa rozdrvením chrupavky Žraloka ostnatého alebo Žraloka kladivohlavého, žijúcich v Tichomorí.

Aké látky obsahuje?

V zložení žraločej chrupavky nie je núdza o bielkoviny, najmä kolagén, ktorý sa stará nielen o zdravie pokožky, nechtov a vlasov, ale je tiež účinný pri bolestivých kĺboch a svaloch. Pre pohybový aparát majú zas veľký význam minerály vápnik a fosfor, rovnako obsiahnuté v žraločej chrupavke. K dôležitým zložkám patrí aj dvojica látok s protizápalovým účinkom: chondroitín a glukosamín, ktoré vyživujú kĺby a prispievajú k obnove ich funkčnosti.

Žraločia chrupavka

Účinky žraločej chrupavky

S prihliadnutím na vyššie spomínané zloženie sa žraločia chrupavka odporúča užívať pri osteoporóze, reumatických ochoreniach kĺbov, bolestiach kostí a svalov. Taktiež je vhodná pre športovcov po náročnom športovom výkone, ale i ženy v menopauze a ľudí s oslabenou imunitou. Vedci sa dokonca domnievajú, že môže pomôcť pri liečbe nádorových ochorení. Obsahuje tzv. antiangiogénne látky, ktoré sú schopné zabrániť šíreniu rakovinotvorných buniek. Aktuálne však ešte neexistuje dostatok hodnoverných vedeckých štúdií, ktoré by to potvrdili, vzhľadom na to sú extrakty zo žraločej chrupavky určené primárne na podporu zdravia kostí, kĺbov, šliach a väzív.

Žraločiu chrupavku si môžete zakúpiť tak v lekárňach, ako i špecializovaných eshopoch s výživovými doplnkami. Spravidla je k dispozícii vo forme prášku alebo tabliet. Maximálna denná dávka zahŕňa 500 mg a odporúča sa rozdeliť na min. 2 až 6 menších dávok. Samozrejme, ak samotný výrobca nestanovuje inak.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať