Zranili ste sa počas športovania? Vyliečte sa kryoterapiou

Zranili ste sa počas športovania? Vyliečte sa kryoterapiou. Počuli ste už o kryoterapii? Liečba chladom sa používa už po stáročia. Zápaly, hematómy, ochorenia chrbtice, svalov a kĺbov, kožné ochorenia… S kryoterapiou toho vyliečite ďaleko viac.

Čo je to kryoterapia

Slovo kryoterapia pochádza z gréckeho cryos, čo znamená chlad a terapia, čiže liečba. Kryoterapia je proces aplikovania veľmi nízkych teplôt na ľudské telo. Táto forma terapie sa využívala rôznymi spôsobmi už od 17. storočia. Dnes ju často vyhľadávajú hlavne športovci kvôli zmierneniu bolesti svalových kŕčov, opuchov, pooperačných stavov, vyvrtnutia a podobne. Liečba je širokospektrálna, od zmrazovania bradavíc a usmrcovania rakovinových buniek, až po spomalenie metabolických procesov počas chirurgického zákroku. Okrem iného regeneruje telo, spomaľuje starnutie buniek, posilňuje imunitný systém a celkovo zlepšuje naše zdravie.

História liečby chladom

Použitie chladu v medicíne má dlhú históriu. Liečenie prostredníctvom nízkych teplôt používali už starí Egypťania (2500 pred n. l.) a ich liečivy účinok potrdil aj Hypokrates (5. storočie pred n. l.). Neskôr sa liečba chladom využívala hlavne v čase vojen. Poznali ju aj Napoleonove vojská, kde sa ťažké zranenia riešili amputáciami. Na znecitlivenie im slúžili ľadové obklady.

TIP: Vďaka behu som získala pevnú vôľu, priznáva Gabriela Mihalčínová

Pojmom kryoterapia sa nielen kedysi, ale aj dnes označuje celý rad ošetrení použitím veľmi nízkych teplôt na celú alebo len čiastočnú časť tela aplikovaním ľadu či ponorením do ľadového kúpeľa. Podľa toho sa kryoterapia delí na celotelovú alebo čiastočnú. Celotelová kryoterapia bola vynájdená v druhej polovici sedemdesiatych rokov japonským reumatológom profesorom Toshimom Yamaguchim a v poslednom desaťročí bola známa už v USA a v ďalších krajinách. Prvá kryokomora bola zostrojená už v roku 1978, na ktorej sa spolupodieľal aj spomínaný profesor. K výraznému rozvoju kryoterapie prispeli poľskí odborníci. Postupom času sa terapia rozšírila do Nemecka, Rakúska, Poľska, Česka i na Slovensku. Od roku 2004 sa vybudovali prvé kryocentrá. V Bratislave, Banskej Bystrici, Bojniciach, Dudinciach, Senci, Piešťanoch, Poprade a v Prešove fungujú dodnes.

Ako funguje

Svoju popularitu si kryoterapia získala hlavne u športovcov a u tých, ktorých trápia chronické ochorenia. Dnes sa na liečbu používa kvapalný dusík, ktorý má teplotu v rozmedzí -120 až -130 stupňov Celzia. Celotelová kryoterapia sa uskutočňuje v špecializovaných centrách zdravia, pričom bežne trvá len dve alebo tri minúty. Ďalšou fázou terapie býva 10- až 15-minútový intenzívny tréning. Ide o cviky na stacionárnych bicykloch či na bežeckom páse. Pozitívne účinky v zmysle hormonálnej reakcie organizmu sa dostavujú po štvrtom až piatom pobyte v kryokomore. Zaujímavosťou je, že počas krátkeho pobytu v kryokomore nepociťujete chlad, ale skôr jemné pálenie či tupé bodanie. Po ukončení terapie sa budete cítiťsviežo, psychicky a fyzicky oddýchnutí.

TIP: Na turistickom výlete s deťmi

Výhody kryoterapie

Viacerí lekári liečbu extrémnym chladom športovcom odporúčajú hlavne kvôli:

  • zlepšeniu regulácie hormónov a hladín leptínu, čo vedie k zlepšeniu metabolizmu,
  • až o 50% rýchlejšiemu zregenerovaniu tela po tréningu,
  • zníženiu bolesti svalov,
  • posilneniu imunitného systému,
  • zvýšeniu energie a výkonu pred tréningom,
  • zníženiu únavy a stresu,
  • zlepšeniu funkcie kĺbov a vyhnutiu sa zápalovým procesom,
  • pomoci pri liečbe zápaloch v tele a poúrazových stavoch,

Pravidelným používaním kryoterapie môžete blahodárne podporiť konvenčnú liečbu kožných ochorení, čím docielite:

  • Detox pokožky – Akné je jedno z najčastejších kožných ochorení, ktoré vedia potrápiť nejedného človeka. Pravidelným užívaním kryoterapie sa však dá dosiahnuť jej výrazne lepší vzhľad. Pokožka sa zbaví toxínov, začne prijímať dostatok prírodných živín a konečne bude vyzerať prirodzene a bez škvŕn.
  • Regeneráciu buniek – Toto je kľúčová informácia hlavne pre tých, ktorí hľadajú vhodné riešenie na omladenie pokožky. Kryoterapiou dokážete bezpečne a prirodzene vyriešiť problém predčasného starnutia vašej pokožky. Kryo ošetrenie pleti dokáže zrýchliť proces prirodzenej biologickej bunkovej regenerácie a účinne eliminuje mŕtve bunky v prospech nových.

TIP: Gabriel Švajda: Aj život je naším behom na dlhú trať

  • Vylepšenú tvorbu kolagénu – Liečba kryoterapiou vyvoláva zvýšenú produkciu kolagénu, čo vedie k hladšiemu, pevnejšiemu a rovnomernejšiemu tónovaniu pokožky. To zasa znižuje viditeľné známky starnutia.
  • Menej vrások – Pravidelné kryoterapeutické ošetrenie omladzuje pokožku a pomáha zlepšiť a zmierniť výskyt jemných vrások v dôsledku regenerovaných buniek a zvýšenej produkcie kolagénu.
  • Zníženie celulitídy -Niekoľko návštev kryokomory neodstránia vizuálne nepekné tukové ložiská známe ako celulitída, ale pravidelným venovaním sa pokožke pomocou chladu sa množstvo tukových zásob zníži, čím bude pokožka viditeľne pružnejšia.
  • Psoriáza, dermatitída a ekzém – Kryosauna bojuje proti základným príčinám ochorenia a ich vývoju reguláciou a normalizáciou rastu kožných buniek.
  • Protizápalový účinok – Jedným z najpopulárnejších prínosov liečby chladom, ktorý sa skúmal, bolo zníženie vnútorného a vonkajšieho zápalového procesu organizmu. Kryosauna dokázala zmierniť začervenanie pokožky u ľudí s kožnými ochoreniami ako sú akné a potlačila zápalové ochorenia vrátane ekzému, dermatitídy, psoriázy a dokonca ajpsoriatickej artritídy.
  • Silnejšie vlasy a nechty – Keďže váš imunitný systém sa dokáže prirodzene zlepšiť vďaka pravidelným kryo ošetreniam, rovnako aj vaše vlasy a nechty budú vyzerať zdravšie.
Kryoterapia pomáha aj pri ďalších ochoreniach ako:
  • zápalové ochorenia pohybového aparátu (reumatoidná artritída, reumatická horúčka),
  • degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy),
  • ochorenia medzistavcových platničiek,
  • bolesti chrbtice,
  • reumatické ochorenia,
  • dna,
  • skleróza multiplex,
  • zmeny svalov, kĺbov a šliach po úrazoch (hematómy a podobne),
  • osteoporóza,
  • artritídy a artrózy,
  • ťažkosti pri menopauze,
  • Alzheimerova a Parkinsonova choroba,
  • stavy po mozgovej obrne,
  • migrény a depresie.

Polemiky o výhodách

Terapia má napriek svojim výhodám dostatok skeptikov, ba až odporcov. Kde je teda pravda?

Zahraničné články o kryoterapii píšu, že môže pomôcť vyliečiť veľa chorôb a poúrazových stavov, od malého zápalu až po autoimunitné ochorenia. Tu je však dobré poznamenať, že samotná kryoterapia je už niekoľko storočí používaná lekármi a preto je dobre zdokumentovaná.

TIP: Začínaš behať? Toto sú rady profi atléta, ako začať.

Lekári často odporúčajú poškodenú časť tela nechať schválne vystaviť extrémne nízkym teplotám,  napríklad na zmiernenie zápalu. Ide o kryochirurgiu, pri ktorej sa zničí choré tkanivo, ako pri odstraňovaní bradavíc. Neoficiálne štúdie o kryoterapii hovoria, že je účinná proti oneskorenému nástupu bolesti svalov u športovcov, avšak metaanalýza týchto štúdií spochybnila platnosť predchádzajúcich štúdií. Mnoho športovcov napriek týmto pochybnostiam hovoria o viditeľnom prínose terapie. Vďaka tomu sa popularita terapie extrémneho chladu rozšírila. Mnohí vedci a lekári si doteraz nevedia vedecky vysvetliť niektoré blahodárne účinky kryoterapie. Najrozporuplnejšia je pre nich teória, kedy sa pri rýchlom vystavení pôsobeniu extrémneho chladu zlepšuje hladina leptínu, čím sa posilňuje imunitný systém a zlepšuje metabolizmus. Nie je im jasné, či tri minúty v takých nízkych teplotách stačia nášmu organizmu na to, aby sa spustil proces priaznivý pre náš imunitný systém a krajší zovňajšok.

Riziká kryoterapie

Kryoterapia má prekvapivo len veľmi málo nežiaducich účinkov. Je ich dokonca menej ako pri ponorení sa do studenej vody. Jediné zranenie, ktoré si môžete nechtiac privodiť pobytom v kryokomore, sú omrzliny. Správnym postupom a dodržiavaním pravidiel vám to nehrozí, pretože pobyt v kryokomore býva dostatočne krátky na to, aby spôsobil vážnejšie poranenia alebo nežiaduce účinky. Správnym používaním však môže mať kryoterapia naopak veľmi veľa výhod pre naše zdravie.

Kontraindikácie kryoterapie

Aj napriek viacerým výhodám kryoterapie, liečba nie je pre každého. Spájajú sa s ňou ochorenia a kontraindikácie, pre ktoré by ste si návštevu kryokomory mali radšej rozmyslieť. Ide hlavne o:

TIP na Recept: Čučoriedkovo-levanduľová zmrzlinová raw torta „bez orechov“

  • ochorenia a poruchy srdca a obehu (srdcový infarkt, angína pektoris, pľúcna embólia, ischemická choroba srdca, poruchy rytmu srdca, ťažké poruchy prekrvenia končatín a pod.),
  • problémy s vysokým krvným tlakom (nad 160/110),
  • vážne ochorenia pľúc,
  • onkologické ochorenia,
  • klaustrofóbiu,
  • epilepsiu,
  • cukrovku,
  • alergiu na chlad.

Návštevu kryokomory by mali takiež zvážiť alebo poradiť sa s lekárom ľudia nad 75 rokov života, tí, ktorí majú problémy so zníženou činnosťou štítnej žľazy, prekonali ťažkú anémiu, infekčné ochorenia a tehotné ženy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať