Tímea Trajteľová: „Zubárina“ musí počkať, svetová hviezda bikiny fitnes

Vo veku 20 rokov má to, po čom mnohí túžia dlhé roky. Športové úspechy svetového významu, uznanie okolia, prestížneho sponzora i krásnu postavu. Tímea Trajteľová je vzorom pre mnohých ľudí, ktorí sa jej to ani neboja dať najavo. Všetko to zvláda s typickým nadhľadom a úsmevom. Pritom nechýbalo veľa a sympatická Zvolenčanka by sa starala aj o úsmevy ostatných.

Ste úspešnou slovenskou bikiny fitneskou, pre ktorú je šport a pohyb prirodzenou súčasťou každodenného života. Preto je dôležité aj oddychovať. Ako vyzerá váš relax?

Som len tak sama so sebou, mám vyložené nohy a pozerám dobrý film. Proste pohodička. Počas pracovného dňa som neustále v kontakte s ľuďmi, preto sa doma snažím mať pokoj.

Tímea Trajteľová 03

Aké filmy máte rada?

Hocičo s dobrým príbehom. Často sú to romantické filmy, ale aj akčné, fantasy, thrillery. Veľa záleží aj na aktuálnej nálade.

Kategória, v ktorej súťažíte (bikiny fitnes), vyzerá veľmi dobre aj v očiach ľudí, ktorí sa v kulturistike a fitnes príliš nevyznajú. Čím lákala vás?

Keď som videla o čo ide, okamžite to bolo aj pre mňa vizuálne atraktívne. Vždy som mala rada šport a bavilo ma aj starať sa o seba. Kategória bikiny fitnes predstavuje spojenie jedného s druhým, treba však ešte aj istú dávku exhibicionizmu. Ten musí mať človek v sebe. Páčila sa mi aj prezentácia pretekárok a chcela som to vyskúšať.

Vravíte, že ste vždy inklinovali k športu. K akému?

Ako malá som chodila na gymnastiku a neskôr som asi dva roky reprezentovala školu v atletike. Podarilo sa mi aj vyhrať nejaké súťaže. Potom som prestúpila na osemročné gymnázium, no tam sa rozvoju športových disciplín nikto nevenoval, tak som s tým prestala.

Saskia Cakoci po životnom roku: „Výzvam už hovorím ÁNO“

Tímea Trajteľová 05 240 kg

Nie je veľa dievčat, ktoré vo vašom veku pravidelne navštevujú fitnescentrá. Čo vás k tomu viedlo?

Cvičiť som začala v 16. Veľa dievčat vtedy do nášho fitka nechodilo a tak som sa dala do rôznych partií s chalanmi. Cvičili sme rôzne veci, napríklad crossfit, ale aj riadne tréningy s činkami. Neskôr som začala cvičiť častejšie a potom prišiel podnet, aby som súťažila. Moja súčasná kategória vtedy ešte príliš známa nebola. Vznikla okolo roku 2012 a výrazne prezentovaná je posledný rok – dva.

Dnes ste už úspešnou slovenskou reprezentantkou, hoci, paradoxne, máte väčšie úspechy na medzinárodnej scéne než na domácej. Mali ste od začiatku súťažné ambície?

Určite nie. Mojou prvotnou ambíciou ani nebolo súťaženie. S mojou stavbou tela a problémom nabrať svaly by to bolo ťažké. Vždy som mala silné nohy, no slabšie napríklad ramená. Som subtílny typ postavy a neviem si predstaviť ako by som vyzerala trebárs v kategórii bodyfitness.

Vaším zatiaľ najväčším úspechom je titul absolútnej majsterky sveta z decembrových MS v San Salvadore. Na juniorskej scéne sa už zrejme viac dokázať nedá. Aké sú vaše ďalšie méty?

Rada by som sa úspešne posunula do kategórie žien. Zároveň chcem zopakovať úspechy z junioriek. Dlhodobejším cieľom je zisk Pro karty (čím by sa Tímea stala profesionálkou, pozn.), no viem, že to nebude jednoduché. Bolo by však super, keby sa mi to raz podarilo.

ROZHOVOR S MAJSTERKOU SVETA VO FITNES FIGÚRE LAUROU TAKÁCSOVOU

Čo vy a štúdium?

Maturovala som pred dvomi rokmi. Mala som záujem ísť študovať „zubarinu“, preto som aj maturovala z biológie a chémie. Keďže som sa však práve vtedy pripravovala na MS, nedalo sa to skĺbiť. Vo federácii INBA (Medzinárodná asociácia naturálnej kulturistiky, pozn.) som vyhrala svetový šampionát, a to ma utvrdilo, že šport je pre mňa správna cesta. Momentálne neštudujem, pretože študovať nie práve jednoduchú zubarinu a mať svoj životný štýl by nebolo možné.

Práca zubára, to veru nie je zamestnanie, o ktorom by mladí zvyčajne snívali. Čo vás na tom láka?

Vždy som mala rada prácu s ľuďmi. Zároveň som veľký detailista, mám rada jemnú prácu. Ako mladšia som si zarábala výrobou gélových nechtov a 3D mihalníc, čo je tiež jemná práca. Zubarina by bolo pre mňa spojenie príjemného s užitočným. Navyše sa bojím krvi, takže na medicínu by som nešla.

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby a na Slovensku je mimoriadne populárny facebook. Z jeho nástrojov do veľkej miery ťažíte aj vy osobne a vaša fanpage má okolo 60-tisíc fanúšikov. Čo pre vás toto číslo znamená?

Pre mňa je to obrovská motivácia. Keď som si tú fanpage zakladala, veľmi som si želala, aby som po čase mala aspoň päťtisíc fanúšikov. Ono to však prišlo akoby samé od seba a počet fanúšikov narástol do veľkých čísel. Fanpage sa snažím denne venovať a informovať ľudí o tom, čo sa okolo mňa deje. Som presvedčená, že na tomto vysokom čísle fanúšikov mala veľký podiel moja aktivita. Pomohlo mi to aj k tomu, že mám možnosť spolupracovať so zaujímavými ľuďmi z rôznych odvetví.

Tímea Trajteľová 06

Čo vám zvyknú fanúšikovia písať?

Väčšinou dostávam veľa motivujúcich správ, ale aj veľa otázok o mojom stravovaní a tréningoch. Občas dostanem aj správy o rôznych osobných problémoch ľudí, ktorí potom odo mňa čakajú podporu.

Keď sa niekto stane vaším fanúšikom na facebooku, tak nemá tendenciu vás kritizovať. Sú však aj takí?

Do správ dostávam kritické názory len výnimočne. V komentároch sa však občas vyskytnú. Nechcem povedať, že by mi na kritických názoroch nezáležalo, ale snažím sa príliš si ich nepripúšťať. Veľmi si však neberiem ani chválu. Nad jedným aj druhým sa zamyslím, ale veľmi ma to neovplyvní, Z kritiky nebývam smutná, beriem to s nadhľadom, a tak sa snažím brať aj všetko v živote.

Podľa čoho dávate jednotlivé statusy, fotky?

Vo väčšine prípadov je to spontánne. Občas mám naplánované príspevky, inokedy však napíšem také, ktoré mi napadnú v danom momente. Niekedy sa stane, že od rána cítim, že chcem dať niečo motivujúce. Inokedy mám chuť dať pekný citát a niekedy len popriať pekný deň alebo večer.

Tímea Trajteľová 04

Tímea Trajteľová (19. sept. 1995)

Výška: 166 cm

Hmotnosť: 54 kg (súťažná 51 kg)

Najväčšie úspechy:

Absolútna juniorská majsterka sveta v bikiny fitnes, 2015

Juniorská majsterka Európy v bikiny fitnes, 2015

Zvyknú vám vaši sponzori diktovať, aby ste ich nenápadne propagovali svojimi statusmi?

Určite nie. Momentálne mám exkluzívnu zmluvu iba so spoločnosťou Nebbia. Oni nemajú potrebu, aby som ich vo veľkom označovala a spomínala v každom príspevku. V prvom rade chcú, aby som ja rástla – osobnostne aj športovo. Súčasne majú myšlienku, že zároveň bude rásť aj Nebbia. Dostala som od nich skvelú možnosť byť pri tvorbe dámskej kolekcie, čo si veľmi vážim. Mojou úlohou je, tak ako aj doteraz, neustále nosiť Nebbiu. Neberiem to však ako nejaký príkaz, pretože ma to baví a nosím ju rada. Ešte spolupracujem aj s reštauráciou Knar, ktorá varí každý deň moje fitnes menu. Občas tam chodievam aj ja sama. Všetky príspevky na mojej fanpage sú nenútené a som rada, že nemám sponzorov, ktorí by mi kázali pridávať určité príspevky.

Olívia Čambalová: Muži ju obdivujú, ženy na ňu zazerajú

Kde vás budú môcť fanúšikovia v blízkej dobe stretnúť?

Zúčastním sa na seminári v Košiciach, ktorý sa bude konať v sobotu 12. marca a organizuje ho SAKFST (Slovenská asociácia kulturistiky, fitnes a silového trojboja, pozn.). Okrem mňa tam budú aj ďalšie slovenské fitnesky a tréneri. Potom budem 27. marca v Olomouci na trénerskom kurze a pár dní na to budem s Nebbiou na FIBO (Medzinárodná výstava fitnes a wellness) v nemeckom Kolíne. Štartovať budem aj na majstrovstvách Slovenska juniorov, ktoré budú 16. apríla v Trenčíne, a o týždeň na to aj na M-SR žien v Dubnici. Možností, kde ma fanúšikovia môžu vidieť, je veľa. O všetkých akciách sa snažím vopred informovať na mojej fanpage.

Tímea Trajteľová 01

 Tímea – netradične s dlhým „í“

Hoci je Tímea Trajteľová čoraz populárnejšou slovenskou športovkyňou, jej meno je veľakrát písané chybne. Najčastejšou chybou býva krátke „i“ v jej krstnom mene. Meno Timea sa zvyčajne skutočne píše s krátkym „i,“ no slečna Trajteľová je výnimkou. „Vymyslela to moja mamina, ktorá povedala, že budem netradičná s dlhým í. Som tak aj krstená. Meniny však oslavujem na klasickú Timeu, čiže 3. mája,“ upresnila Tímea Trajteľová pre magazín Šport je život.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať