Zvýšte si sebavedomie bez pomoci psychológa

Každá žena chce byť krásna a sebavedomá, a to bez výnimky. Lenže nie každá sa tak skutočne cíti a dokáže prekonať ostych či, nebodaj, nechtiac vypestované komplexy. Na to, aby nadobudla stratenú sebadôveru a dokázala si podmaniť okolie, však nepotrebuje pravidelné sedenia u psychológa alebo kouča. Stačí, aby na ňom pracovala systematicky sama.

Lucia Vargová - sebavedomie
Lucia Vargová

Ako? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, v ktorých nám svoje praktické tipy a triky z praxe prezradila Lucia Vargová, ktorá sa dlhodobo venuje trénerstvu v pole dance. Pri svojej práci stretla rôzne typy žien, ktorým dodala odvahu a pomohla nájsť lásku k sebe samej. Pozná množstvo ženských príbehov a získala cenné skúsenosti, ktoré ju nakoniec priviedli k tomu, že si s partnerom otvorila butik so športovým oblečením Pole dance 32 v Trnave. 

1. Základom je zdravý pohyb

Aby sme sa cítili a vyzerali lepšie, musíme sa hýbať. Ľudské telo je stvorené na pohyb a nie na vylihovanie na gauči či pozeranie do monitora počítača. Je preto dôležité dopriať si každý deň aspoň 30 minút neprerušeného pohybu. „Alfou a omegou by mal byť pravidelný šport, ktorý nielen prospeje telu, ale poskytne aj odreagovanie psychiky od každodenných starostí. Je jedno, či ide o kardio, beh, pilates, jogu alebo pole dance, záleží len na vás, čo uprednostníte. Okrem toho, že sa budete cítiť lepšie po fyzickej stránke, zlepšíte si kondíciu, stavbu tela a pozitívne naladíte aj svoju myseľ,“ hovorí Lucia Vargová z pozície trénerky s dlhoročnými skúsenosťami.

2. Oblečenie

Hoci nájdeme aj určité výnimky, väčšinou platí, že žiadna žena sa necíti sebavedomo v rozťahaných teplákoch a vyšedivenom domácom tričku veľkosti XXL. Tak prečo v tom chodiť? Zahoďte staré veci a doslova si oblečte sebavedomie s novými pohodlnými športovými vecami, v ktorých si budete pripadať krásna doma, na prechádzke s domácim miláčikom alebo aj v telocvični. „Je nesmierne dôležité cítiť sa príjemne. Oblečenie by malo byť kvalitné a nemalo by spôsobovať alergie. Pri vytváraní dobrej nálady pomáhajú farby, rôzne vzory, ktoré sú dôležité aj pri športe. Ženy by sa nemali báť byť odvážnejšie a popustiť uzdu svojej fantázii. Aj preto som sa rozhodla otvoriť si s priateľom butik. Pochopila som totiž, že to, čo máme na sebe, hrá kľúčovú rolu pri získavaní sebavedomia.“ vysvetľuje L. Vargová.

zvyšiť sebavedomie
zdroj foto: istockphoto

3. Neporovnávať sa s inými ženami

Každá sme iná a celkom jedinečná osobnosť s vlastnými kladmi aj zápormi. Porovnávať sa s inými osobami je preto hlúposť, ktorá vedie k nespokojnosti so sebou samou, nakoľko vždy nájdeme niekoho, kto má krajšie vlasy, zuby alebo dlhšie nohy. No a čo? Možno nemá zasa takú charizmu ako vy alebo taký nákazlivý smiech, ktorý si dokáže podmaniť všetkých mužov. Každá máme svoje prednosti a osobné čaro. A naň sa treba sústrediť. „Čím menej sa budete porovnávať s inými, tým budete šťastnejšia a sebavedomejšia. Svojim žiačkam vždy prízvukujem, aby sa nedívali na iné ženy, ale sústredili sa na svoje vlastné silné stránky a krásu,“ radí trénerka.

4. Upravte sa

Každé ráno sa upravte, učešte a nalíčte tak, aby ste sa v prvom rade páčili sama sebe. Zabudnite na názor okolia, že výrazný mejkap je prehnaný. Ak sa vám páči, tak ho jednoducho noste, ak patríte k typom, ktoré milujú prirodzenosť a k vrcholom ich líčenia patrí špirála na riasy, tak prečo nie? Prirodzenosť sa nosí. Je len a len na vás, v čom sa cítite dobre a aký štýl preferujete. A to platí nielen o mejkape, ale aj o vlasoch, nechtoch a celkovom životnom štýle. „Prestaňte sa riadiť tým, čo vám hovorí okolie. Sama najlepšie viete, čo je pre vás dobré a čo vám sedí,“ hovorí Vargová.

5. Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny

Napíšte si zoznam vecí, ktoré ste nikdy nevyskúšali, i keď ste po nich túžili, ale nemali ste možno dostatok odvahy. Chceli ste ísť na tantrickú masáž, ale hanbili ste sa? Túžili ste po zoskoku padákom, ale premohol vás strach? Potom je najvyšší čas odhodlať sa a prekonať skostnatené predsudky, ktoré vám nedovolia slobodne sa nadýchnuť. „Netreba sa ponáhľať. Môžete na to ísť krôčik po krôčiku. Začnite aj s úplnou maličkosťou a postupne sa odhodláte na odvážnejšie veci. Budete prekvapená, ako vám to pridá na odvahe,“ konštatuje na záver Lucia Vargová.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať