V chôdzi na 20 km obe Slovenky v úzadí a nevýrazné

[one_full last=“yes“ spacing=“yes“ center_content=“no“ hide_on_mobile=“no“ background_color=““ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ background_position=“center center“ border_position=“all“ border_size=“1px“ border_color=“#81d742″ border_style=“solid“ padding=“10px“ margin_top=““ margin_bottom=““ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ class=““ id=““][fusion_text]Zdroj: TASR | Foto: TASR/AP[/fusion_text][/one_full][fusion_text]

Peking 28. augusta – Na MS atlétov v Pekingu pribudlo v piatkovom predpoludní ďalšie meno do listiny víťazov. V siedmom dni šampionátu bolo na programe päť finálových disciplín a o prvú medailovú kolekciu bojovali chodkyne na 20 km.

Neprítomnosť ruských žien oslabila štartovné pole, vyprázdnil sa aj trón určený pre šampiónku a naň mali zaútočiť najmä čínske ženy. Dve čínske zástavy roztiahnuté rukami zlatej Liu Hong s 1:27:45 a striebornej Lu Siuži s 1:27:45 roztlieskali Vtáčie hniezdo, na bronzový stupienok dofinišovala Ukrajinka Ljudmyla Oljanovská s 1:28:13.

Obe Číňanky vedno dopochodovali na štadión v strojovom tempe a druhá Lu Siunži sa ani neusilovala o záverečný súboj, stačilo, aby s krajankou ako dvojička paralelne došla do cieľa. Zlatá Liu Hong si po bronze pred dvoma rokmi v Moskve na MS, 4. mieste na OH v Londýne, striebre na MS v Dägu, bronze na MS v Berlíne i ďalšej 4. priečke na OH v Pekingu vyšperkovala zbierku dnes už štyroch medailí na MS vytúženým titulom. Slovenská dvojica došla aspoň do cieľa, na lepšom 30. mieste Mária Czaková s časom 1:36:08, na 41. Mária Gáliková s 1:40:06.

Svetové tabuľky vyčistené o dopingom spochybňované ruské chodkyne napovedali, že v tomto roku najvyššie Liu Hong a druhá s najlepším vstupným časom Lu Siuži sa budú tlačiť dopredu. Očakávala sa aj ofenzíva osvedčenej stálice Talianky Giorgiovej a medailistiek vlani na ME v Zürichu, striebornej Ukrajinky Oljanovskej a bronzovej Češky Drahotovej, všetko chodkýň z tohtoročnej top desiatky. Číňanky naplnili ambície a postarali sa o zmenu vo vývine historickej úspešnosti, keď pretrhli ruskú nadvládu. Rusko po dopingovej afére nevyslalo do Pekingu ani jednu chodkyňu.

Priebeh dvadsiatky ukazoval na čele nemenný obraz, neustále s oboma medailovými Číňankami. V pekinskom teple už medzičas na 10. km (44:19) napovedal, že výsledný čas nebude dôležitý.

Do cieľa došlo 42 chodkýň, diskvalifikovali šesť, dve sa vzdali. Česi vkladali nádeje do Drahotovej, ktorá sa dlho držala vpredu, no už v polovici trate začala v rýchlom tempe strácať. Obe Talianky uchádzajúce sa o popredné umiestenie diskvalifikovali, Giorgiová na 15. km ešte útočila na priebežne štvrtom mieste na medailu, taktiež Rigaudová na piatej pozícii, nasledoval však rozhodcovský nemilosrdný výrok. Slovenský ‚dvojzáprah‘ Czaková a Gáliková krúžil na okruhu so snahou aspoň dôjsť do cieľa a od začiatku sa pohyboval v úzadí, na 10. km bola Czaková 39-ta (47:09), 45-ta Gáliková (48:27). Czaková pri svojom treťom štarte v kariére na MS zopakovala 30. miestom umiestenie na MS v Dägu’2011, 41. Gáliková svoj piaty štart na svetovom šampionáte premenila po dvoch predchádzajúcich nedokončených šampionátoch aspoň na celú odchodenú dvadsiatku.

Mária Czaková zo seba vyžarovala väčšiu spokojnosť v cieli ako Gáliková. „To umiestenie nie je zlé, no chcela som lepšie, napokon, už som 30. miesto predtým na MS aj mala. Začali sme pomalšie, tempo mi sadlo, postupne som zrýchľovala, no na 11. km som zacítila bolesti chrbta, ktorý mi robil starosti už predtým. Nemala som pocit, že by som sa v teplom počasí prehievala, snažila som sa čo najviac priblížiť k osobáku, nepodarilo sa, poučila som sa, dúfam, že v olympijskom Riu to bude lepšie.“

Mária Gáliková prežívala hlboké sklamanie. „Bolo to ťažké, najhoršie zo všetkých dvadsiatok, ktoré som v kariére zašla. Na začiatku som sa zle necítila, dnes bol však pre mňa totálne zlý deň, do cieľa akoby mi nedošlo telo, len hlava. Tempo som si síce ustrážila, no nemala som síl na to, aby som zrýchľovala a posúvala sa vpred. Teplo som si želala, neprekážalo mi, aj aklimatizáciu som zvládla, nohy však vôbec nešli, som nespokojná, s výsledkom i časom.“

 

Finálové výsledky

ženy 20 km chôdza:

  • 1. Liu Hong 1:27:45,
  • 2. Lu Siuži (obe Čína) 1:27:45,
  • 3. Ljudmyla Oljanovská (Ukr.) 1:28:13,
  • 4. Ana Cabecinhová (Braz.) 1:29:29,
  • 5. Antonella Palmisanová (Tal.) 1:29:34,
  • 6. Erica De Senová (Braz.) 1:30:06,
  • 7. Brigita Virbalytéová (Lit.) 1:30:20,
  • 8. Anežka Drahotová (ČR) 1:30:32,
  • 9. Alejandra Ortegová (Mex.) 1:31:04,
  • 10. Maria José Povesová (Špan.) 1:31:06,
  • …30. Mária Czaková 1:36:08,
  • 41. Mária Gáliková (obe SR) 1:40:06
[/fusion_text][one_full last=“yes“ spacing=“yes“ center_content=“yes“ hide_on_mobile=“no“ background_color=““ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ background_position=“left top“ border_position=“all“ border_size=“0px“ border_color=““ border_style=“solid“ padding=““ margin_top=““ margin_bottom=““ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ class=““ id=““][sharing tagline=“Zdieľaj“ tagline_color=““ title=“V chôdzi na 20 km obe Slovenky v úzadí a nevýrazné“ link=“https://sjz.sk/atletika-ms-v-chodzi-na-20-km-obe-slovenky-v-uzadi-a-nevyrazne/“ description=““ pinterest_image=“https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/08/China_Athletics_Worlds914123280444-300×207.jpg“ icons_boxed=“yes“ icons_boxed_radius=“4px“ box_colors=““ icon_colors=““ tooltip_placement=““ backgroundcolor=““ class=““ id=““][/sharing][/one_full][one_full last=“yes“ spacing=“yes“ center_content=“no“ hide_on_mobile=“no“ background_color=“#d8d8d8″ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ background_position=“left top“ border_position=“all“ border_size=“0px“ border_color=““ border_style=“solid“ padding=“20px“ margin_top=““ margin_bottom=““ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ class=““ id=““][fusion_text]

PREČÍTAJTE SI Z DANEJ KATEGÓRIE

[/fusion_text][recent_posts layout=“default“ hover_type=“none“ columns=“4″ number_posts=“4″ offset=“1″ cat_slug=“atletika“ exclude_cats=““ thumbnail=“yes“ title=“yes“ meta=“yes“ excerpt=“yes“ excerpt_length=“20″ strip_html=“yes“ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ class=““ id=““][/recent_posts][/one_full]
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať