Letným horúcim dňom a slneniu sa nedá povedať NIE, to určite poznáte. Čo však so začervenanými a bolestivými miestami na dotyk? Prvú pomoc nájdete v prírode, ktorú určite máte doma v chladničke. Tá zmierni pálenie, opuch a zregeneruje poškodené tkanivo.
1. Zemiaková pasta
Ak ste na slnku nepekne spálili pokožku, zachránia vás zemiaky. Tie sú známe ako liek proti bolesti už veľmi dlho. Škrob zo zemiakov je známy tým, že ako prírodný liek funguje najlepšie. Blahodárne pôsobí na podráždenú pokožku, ktorú upokojí a zmierni zápal.
Ako na to:
K výrobe pasty vám postačia dva dobre umyté zemiaky, ktoré nastúhame na jemnom strúhadle (aj so šupkou). Ak sa vám masa bude zdať príliš tuhá, môžete priliať malé množstvo vody. Zmes vylejte na bielu bavlnenú látku alebo gázu a priložte na postihnuté miesto. Ak zemiaky obsahujú veľa škrobu, látku postačí namočiť do zmesi a jemne vyžmýkať. Najrýchlejšou variantou k prvej pomoci je nastrúhať zemiaky na plátky a ihneď aplikovať na spálenú kožu.
2. Biely jogurt
Biely jogurt je veľmi často vyhľadávaný ako prvá pomoc kvôli rôznym zdravotným problémom. Jeho živé kultúry okrem iného pomáhajú tíšiť nielen vnútornú bolesť, ale zároveň liečia aj . Najvhodnejšie jogurty sú biele, bez pridaných farbív a príchutí. Vhodnou náhradou jogurtu býva aj kyslá smotana alebo plnotučné mlieko. Vychladené mlieko je jedným z najrýchlejších, najjednoduchších a najlacnejších spôsobov liečby spálenej pokožky. Bielkoviny obsiahnuté v mlieku totiž chránia pokožku pred zhoršením stavu.
Ako na to:
Šálku jogurtu alebo kyslej smotany natrite hrubou vrstvou na miesto bolesti a nechajte pôsobiť päť minút. Po odznení príznakov pálenia a bolesti pokožky vrstvu opatrne zmite vlažnou vodou. Túto metódu sa odporúča opakovať niekoľkokrát. Ak siahnete po chladnom mlieku, opäť postačí bielu bavlnenú látku namočiť, jemne vyžmýkať a prikladať na postihnuté miesto.
3. Kukuričný škrob alebo jedlá sóda
Kukuričný škrob je taktiež jedna z dobrých alternatív ako prirodzene upokojiť spálenú kožu. Ak práve nemáte po ruke škrob, vhodnou náhradou môže byť aj jedlá sóda. Oboje znižujú bolesť a tlmia zápal.
Ako na to:
Kukuričný škrob alebo jedlú sódu stačí zmiešať so studenou vodou tak, aby vznikla pasta, ktorú treba natrieť na postihnuté miesto a nechať pôsobiť, kým bolesť neustúpi.
4. Uhorka
Okamžitú úľavu od bolesti pokožky môže priniesť aj uhorka. Tá má nielen upokojujúce účinky, ale aj antioxidačné a analgetické vlastnosti podporujúce hojenie. Aplikovať ju môžete viacerými spôsobmi. Ktorúkoľvek si zvolíte, úľavu pocítite čo nevidieť.
Ako na to:
Jednu až dve čerstvé uhorky nechajte odležať pár minút v chladničke. Takto vychladené ich nakrájajte na plátky a položte na spálenú pokožku. Pre dosiahnutie rýchlejšej a dlhotrvácnej úľavy od bolesti uhorky zmixujte a pridajte k nim kukuričný škrob na zahustenie. Potom už len stačí vzniknutú pastu naniesť na pokožku v hrubšej vrstve.
5.Aloe vera
Aloe vera je celebrita medzi liečivými rastlinami pre svoje všestranné účely. S poškodenou pokožkou dokáže zázraky, preto sa často používa na jej upokojenie. Zmierňuje zápal a začervenanie pokožky. Aloe vera je vhodné použiť aj pri ďalších ochoreniach ako je akné alebo pálenie záhy. Je užitočné pestovať ju doma a vyrobiť si z nej gél.
Ako na to:
Na spálenú pokožku vám dobre poslúžia hrubšie stonky tejto rastliny. Tie rozrežeme po celej dĺžke niekoľkokrát a podobne ako plátky uhorky aplikujeme na poškodené miesto. Na menšie plochy poškodenej pokožky stačí šťavu z rastliny vytláčať a priamo aplikovať.
6. Jablčný ocot
Ocot je súčasťou rodinnej tradície doslova stovky rokov. Aj keď neexistuje žiadny oficiálny výskum, ktorý by potvrdil jeho blahodárne účinky na slnkom spálenú pokožku, jestvuje obrovské množstvo ľudí, ktorým pomohol.
Ako na to:
Vezmite si jablčný ocot so sebou do sprchy. Po osprchovaní a vysušení pokožky ho je potrebné aplikovať na spálenú pokožku. Môžete si pomôcť fľašou so sprejovým aplikátorom alebo namočeným vatovým tampónom. Pokožku nastriekame alebo potrieme nezriedeným octom a vrstvu necháme zaschnúť.
7. Hamamel virgínsky
Hamamelus virginius alebo hamamel virgínsky je rastlina, ktorá pochádza z USA. U nás sa pestuje ako okrasný ker v parkoch a záhradách. Oplatí sa ho mať aj doma, pokiaľ máte dostatok priestoru. Jeho účinky sú všestranné a je veľmi vyhľadávaný hlavne kvôli podpore hojenia rán. Z rastliny sa využívajú nielen listy, ale aj kôra a jej kôrnaté časti. Obsahuje chemické látky nazývané „taníny“, ktoré pri aplikácii priamo na kožu môžu pomôcť znížiť opuch a zregenerovať poškodené tkanivo.
Ako na to:
Zo sušených listov hamamelu si pripravíme silný odvar. Listy prelejeme vriacou vodou a necháme luhovať aspoň hodinu pod pokrievkou. Následne odvar precedíme a necháme ho vychladiť. Postupujeme rovnako ako pri predošlých radách – namočením balvnenej látky, gázy alebo vatového tampónu potierame spálenú pokožku. Podľa potreby opakujeme, až kým bolesť neustúpi.
8. Ovsené vločky
Akokoľvek to znie zvláštne, ale aj ovsené vločky dokážu divy. Hlavne ak ich pridáte do kúpeľa. Vlažný kúpeľ vám jednak pomôže zmierniť pocit pálenia tým, že pokožku dostatočne ochladzuje a hydratuje a ovsené vločky sa postarajú o to ostatné. Inak povedané, ovsené vločky dokážu liečiť pokožku vďaka polysacharidom, ktoré obsahujú.
Ako na to:
Budete potrebovať bavlnené vrecúško. Rovnakú službu vám urobia aj čisté ponožky, ktoré naplníte ovsenými vločkami a vrch zaviažete. Vrecúško upevnite pod tečúcu vodu pred kúpeľom a nechajte ho aj vo vode po celú dobu kúpeľa. Po kúpeli sa jemne osušte mäkkým uterákom. Pri slnkom spálenej pokožke sa neodporúčajú dlhé kúpele.
9. DIY krém
Vyrobte si vlastný krém na upokojenie opálenej, ale aj spálenej pokožky s tými správnymi ingredienciami. Budete na to potrebovať vodu, hamamel, aloe vera gél, mätu a jedlú sódu. S pomerom môžete experimentovať, aby ste zistili, čo je pre vás najviac vyhovujúce.
Ako na to:
2 polievkové lyžice čistej vody spojte s 1 lyžicou sušeného hamamelu a 1 lyžičkou aloe vera gélu v malej miske. Zmes nechajte luhovať 2 hodiny a potom pridajte 2 až 3 lyžičky jedlej sódy (príp. kukuričného škrobu) a 1 až 2 šálky nahrubo nasekanej čerstvej mäty. Ak sa vám mäta bude zdať príliš vodnatá, pridajte ešte jedlú sódu (alebo kukuričný škrob) a miešajte do požadovanej konzistencie. Krém preložte do uzatvárateľnej nádoby a nechajte odpočívať v chlade a tme po dobu 24 hodín. Podľa potreby aplikujte.
10. Mätový a zelený čaj
Spálená pokožka horí, preto potrebuje veľa hydratácie, a to nielen aplikáciou zvonku, ale aj zvnútra.
Dostatočný pitný režim je pri úpale a spálení sa rovnako dôležitý, ako prvá pomoc pri spálenej pokožke. Mäta sama o sebe plní osviežujúcu funkciu, preto sa v lete často používa spolu s citrónom alebo limetkou a ľadom v nápojoch. Zelený čaj zase plní funkciu regenerácie tkanív. Navyše, kyselina tanínová a teobromín nachádzajúce sa v zelenom čaji, pomáhajú zmierniť bolesť a liečiť poškodenú kožu, preto sa aplikujú aj lokálne.
Ako na to:
Okrem vychladených čajov, ktoré by mali byť súčasťou pitného režimu, sú vhodné aj silné odvary. Po ich vychladení aplikujeme priamo na pokožku pomocou vatových tampónov.
11. Nenechajte sa spáliť
Nasledujúce rady sú vám určite dobre známe, ale nezaškodí si ich pripomenúť. Akokoľvek to znie ako klišé, nenechajte sa spáliť. Je lepšie problému predchádzať, ako ho riešiť. Preto vždy používajte krém na opaľovanie s dostatočným ochranným faktorom, aj keď idete von len na krátky čas. Nezabudnite ani na citlivé miesta ako sú uši, zadná časť krku, ramená, paže a chodidlá. Zakaždým stavte radšej na trpezlivosť a opaľujte sa postupne. Bude to taktiež oveľa zdravšie.
12. Sledujte čas
Aj keď si pri opaľovaní človek rád oddýchne a zrelaxuje, nemali by ste to preháňať ani s dĺžkou pobytu na slnku. Existuje čas, ktorý býva pre naše zdravie najnebezpečnejší, pretože UV žiarenie je vtedy najsilnejšie. Stále platí, že slnečným lúčom by ste sa mali vyhýbať v čase od jedenástej dopoludnia až do šestnástej popoludní.
13. Vyhnite sa mydlovým roztokom
Vlažná sprcha alebo kúpeľ pomáha uľaviť od bolesti, hlavne ak cítite, ako doslova horíte. Vaša pokožka je už dostatočne podráždená, preto si nezaslúži vidieť mydlo, ktoré ju zbytočne vysušuje a ešte viac dráždi.
14. Pozor na lieky
Niektoré prípravky, ako napríklad antibiotiká a antimykotiká či krémy a prášky obsahujú prísady, ktoré sa nemajú v láske so slnečnými lúčmi a tak vznikajú vedľajšie účinky. Hrozí vám, že po slnení sa budete mať nepekné hnedé škvrny či spálené miesta. Predtým, než sa rozhodnete opaľovať sa, prečítajte si príbalový leták liečiv, ktoré užívate.