Chystáte sa slniť? Vyrobte si homemade opaľovací krém

Vyznáte sa v opaľovacích krémoch? Viete, ktorý je ten naj? Nie všetky sú zdraviu škodlivé – vyrobte si doma ten svoj.

Sú opaľovacie krémy škodlivé?

Používanie opaľovacích krémov sa zvýšilo v posledných desaťročiach, keďže médiá a lekári profitujú z opaľovacích krémov na ochranu proti rakovine kože a spáleniu pokožky. Problémom je, že nie všetky opaľovacie krémy sú vytvorené tak, ako predajca uvádza a v mnohých prípadoch sa zistilo, že sú viacej zdraviu škodlivé ako užitočné. Výskumní vedci zo skupiny pre životné prostredie a spotrebiteľských centier po celom svete varujú zákazníkov pred používaním mnohých typov konvenčných opaľovacích krémov.

Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Prečo sú škodlivé?

Existujú dva spôsoby, ako opaľovací krém chráni pokožku pred poškodením na slnku. Jedným z nich je opaľovací krém s minerálnou bariérou, ten druhý býva s chemickou. Minerálne opaľovacie prípravky zvyčajne obsahujú zložky ako oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, ktoré vytvárajú fyzickú bariéru na ochranu pokožky pred slnkom. Chemické krémy používajú jednu alebo viac chemických zložiek vrátane oxybenzónu, avobenzónu, oktisalátu, oktokrylénu, homosalátu a oktinoxátu.

Z menovaných chemických látok je zrejmé, že aj keď má slúžiť na ochranu pokožky, opak je pravdou. Tým, že krém preniká hlbšie, než len do pokožky, má veľký vplyv aj na ostatné tkanivá a procesy vnútorných orgánov. Spomínané chemické látky majú potenciál narušiť hormóny tak dospelého človeka ako aj dieťaťa, nehovoriac o rôznych kožných reakciách a alergiách na konkrétne zložky.

Chystáte sa slniť? Vyrobte si homemade opaľovací krém

Vedci varujú pred oxybenzónom

Nový výskum vedcov odhaľuje, že bežne používané chemikálie v opaľovacích prípravkoch pôsobia ako endokrinné disruptory (narušitelia) estrogénu v tele a môžu byť v konflikte so správnym fungovaním štítnej žľazy, a aj ďalšími hormonálnymi procesmi v tele. Najčastejšie používanou chemickou zložkou v opaľovacích krémoch je oxybenzón. Čo je oxybenzón? Ide o potenciálny fotokarcinogén, ktorý preniká do pokožky, kde sa za pôsobenia slnečného žiarenia vytvára obrovské množstvo voľných radikálov a poškodzuje sa aj DNA. Oxybenzón obsorbuje UVA a UVB žiarenie a často sa používa na výrobu skiel na slnečných okuliaroch. Výrobky s jeho vyššou koncetráciou (viac ako 0,5%) musia byť označené: „obsahuje oxybenzón“.

Tímea Trajteľová: „Zubárina“ musí počkať, svetová hviezda bikiny fitnes

Túto látku obsahuje aj 96 percent všetkých opaľovacích krémov. Je to obzvlášť alarmujúci stav, pretože oxybenzón sa považuje za endokrinný disruptor, ktorý okrem problémov štítnej žľazy môže znížiť aj počet spermií u mužov a môže prispieť k vzniku ochorenia endometriózy u žien. Spotrebiteľské centrá preto varujú zákazníkov pred kúpou akéhokoľvek produktu obsahujúceho oxybenzón. Obzvlášť je nebezpečný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

A čo opaľovací krém v spreji?

V ničom neuteká od opaľovacích krémov. Navyše, ďalším nebezpečenstvom je fakt, že jeho čiastočky bývajú vdychované nosom a ústami. Mnohé opaľovacie prípravky okrem spomínaných chemických látok tiež obsahujú metylizotiazolinón, ktorý spoločnosť American Contact Dermatitis Society nazvala „alergénom roka“. V najnovšej správe spotrebiteľských centier sa uvádza, že dokonca aj niektoré známe značky, ktoré vystupujú na trhu ako kvalitné a nezávadné, sa radi vyhýbajú informáciám o percentuálnej koncentrácii oxybenzónu a iných chemických látok narušujúcich hormóny a šíria zavádzajúce tvrdenia o ich hladinách SPF (výška ochranného faktoru).

Chystáte sa slniť? Vyrobte si homemade opaľovací krém

Dilema s vitamínom D

Vedci a spotrebiteľské centrá nie sú úplne proti akémukoľvek používaniu opaľovacích krémov, ale je potrebné zvážiť aj ďalší zdravotný problém, ktorý sa už stáva pravidlom. Každý druhý človek na svete má nízku hladinu vitamínu D. Teraz nehovoríme o preklenovacom ročnom období, akým býva zima, ale nedostatok vitamínu pociťujeme aj v lete, kedy je slnka dostatok. Niektoré opaľovacie krémy sú škodlivé a spôsobujú ešte ďalšie problémy. Väčšina z nich úplne blokuje schopnosť tela produkovať vitamín D. Štatisticky vzaté, až 75 percent z nás má nedostatok vitamínu D a jeho deficit je spojený s vyšším rizikom rakoviny a srdcových ochorení (ktoré zabíjajú viac ľudí ako rakovina kože ročne). Keďže sa objavuje stále viac a viac dôkazov o nebezpečenstve mnohých opaľovacích krémov a ich potenciáli zvyšovať mieru rakoviny kože, je dôležité, aby nebola závislá od opaľovacích krémov. Alebo si myslíte, že pravidelné používanie opaľovacích krémov znižuje riziko vzniku rakoviny kože?

Predchádzajte zraneniam prevenciou a regeneráciou

Štúdia v časopise Journal of Clinical Pharmacology and Therapeutics uvádza, že: „Opaľovacie prípravky chránia pred spálením, ale nie sú žiadne dôkazy o tom, že chránia proti bazocelulárnemu karcinómu alebo melanómu. Problémy spočívajú v správaní sa jednotlivcov, ktorí používajú opaľovacie prípravky na to, aby mohli zostať dlhšie na slnku. Vstrebávanie vitamínu D zo slnka je preto nepravdepodobné z dôvodu nevhodného použitia jednotlivcami. Bezpečnosť opaľovacích prípravkov je znepokojujúca a spoločnosti, ktoré ochranné produkty vyrábajú, nepresne a emočne informujú spotrebiteľa.“ Napriek tlaku na zvýšenie povedomia o opaľovacích krémoch a odporúčania používať ich, rastie výskyt rakoviny kože, najmä melanómu (zdroj). V skutočnosti sa výskyt rakoviny kože každoročne zvyšuje o 5 percent napriek tomu, že čoraz viac dbáme na používanie opaľovacích krémov (zdroj).

Chystáte sa slniť? Vyrobte si homemade opaľovací krém

Minerálne opaľovacie prípravky

Minerálne opaľovacie prípravky sa zvyčajne považujú za bezpečnejšiu možnosť, ale s niekoľkými výhradami. Niektoré minerálne opaľovacie prípravky obsahujú aj spomínané chemické látky a znamenajú rovnaké riziko pre naše zdravie. Navyše, ak obsahujú nanočastice oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého, môžu vniknúť do tela a pôsobiť ako bariéry produkcie vitamínu D. Pri minerálnych produktoch je taktiež ťažšie presne určiť ochranný faktor (SPF).

Najzdravšia možnosť – homemade opaľovací krém

Ak sa obávate o svoje zdravie a nie ste s kupovaným opaľovacím krémom spokojní, vyrobte si doma svoj vlastný. Tak budete mať istotu, že viete, čo na seba natierate.

Čo budeme potrebovať:

  • 1 dávku domáceho mlieka alebo 3/4 šálky prírodného oleja bohatého na vitamíny a antioxidanty ako je avokádo, panenský kokosový, alebo olivový olej,
  • 2 až 7 polievkových lyžíc oxidu zinečnatého bez nano častíc,
  • kakaový prášok – kvôli sfarbeniu (voliteľné),
  • prírodné éterické silice (voliteľné).

Postup:

  1. Ak používate kvalitné bio mlieko, najlepšie je čerstvé, ktoré necháme zohriať a zmiešame so zinkovým práškom (je dokázateľne bezpečný), najlepšie v mixéri. Jeho percentuálne množstvo sa určuje podľa toho, aký vysoký ochranný faktor chcete docieliť. Od 5 do 20 percent je prášok všeobecne považovaný za účinný. Čím vyššie percento, tým má krém vyšší ochranný faktor. Pomôcť vám môžu tieto informácie:
  • k dosiahnutiu SPF 2 – 5 – použite 5 percent oxidu zinečnatého
  • k dosiahnutiu SPF 6 – 11 – použite 10 percent oxidu zinečnatého
  • k dosiahnutiu SPF 12 – 19 – použite 15 percent oxidu zinečnatého
  • k dosiahnutiu SPF >20 – použite 20 percent oxidu zinečnatého
  1. Ak chcete mať opaľovací krém mierne sfarbený a navyše aj voňavý, v druhom kroku pridajte kakaový prášok a zopár kvapiek prírodných silíc.

Chystáte sa slniť? Vyrobte si homemade opaľovací krém

Ako skladovať homemade opaľovací krém?

Skladovanie doma vyrobeného opaľovacieho krému závisí od jeho zloženia. Prírodné oleje je vo všeobecnosti vhodné skladovať v tmavej nádobe, na suchom a chladnom mieste. Kokosový olej vydrží aj pri izbovej teplote, ale jeho trvanlivosť môžete predĺžiť skladovaním v chladničke. Olivový olej má zase tendenciu pokaziť sa rýchlejšie ako kokosový olej. Pred použitím je potrebné nechať ho mierne roztopiť, aby sa dobre natieral.

So všetkými informáciami a chybnými informáciami o opaľovacích krémoch, najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako predísť slnečnému žiareniu, je zostať v tieni, nosiť klobúk alebo dlhé rukávy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať