Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov. Určite ste už niekedy počuli o superpotravinách. Kokosová voda sa v poslednej dobe čoraz viac spomína a vo svete sa už stihla zaradiť do rebríčka najlepších nutričných nápojov. Vo svojom zložení skrýva samé superlatíva.

Je vhodná pre športovcov, tehotné ženy a dojčiace matky, dokonca pomáha pri boji s kilami, pretože napomáha správnemu spaľovaniu. Výrazne posilňuje imunitu a je tou správnou voľbou pre celkový zdravý životný štýl, ktorý by sa mal stať samozrejmosťou každého z nás.

TIP: Ladislav Jankovič: „Bežná strava musí byť základ, doplnky sú len pomôckou“

Existuje viacero dôvodov, prečo je kokosová voda zázrakom našej planéty. Osviežujúca číra tekutina je získaná z mladých kokosových orechov a vo svete je pomenovaná aj ako „strom života“. Skrýva v sebe mnoho minerálnych látok, elektrolytov a pritom neobsahuje žiadny tuk ani cholesterol.

Hydratovať pred, počas alebo po cvičení?

Telo získava pitím kokosovej vody potrebnú energiu a vhodnú hydratáciu, ktorá je potrebná počas každej fázy tréningu. Akákoľvek fyzická aktivita, pri ktorej sa potíte, či už ide o hodinu kardia vo fitnescentre alebo hodinu behu po parku, nepriaznivo pôsobí na hladinu PH krvi a rovnováhu vody v tele.

S vodou sa z organizmu vytrácajú elektrolyty, na ktoré je kokosová voda bohatá a dokáže naše telo hydratovať lepšie ako obyčajná, čistá voda. Elektrolyty sú organickou zmesou obsahujúcou napríklad sodík, vápnik, fosfor či draslík. Zodpovedajú za prenášanie životne dôležitých signálov po celom organizme a pomáhajú telu lepšie sa starať o zdravý mozog, srdce, svaly a nervový systém.

TIP: Cukrom a medom

Čerstvá kokosová voda si zaslúži, aby ste ju zaradili do svojho pitného režimu. Je to zdravý nápoj plne nabitý životodarnými zložkami a slúži na okamžitú hydratáciu a na doplnenie základných živín, vitamínov a minerálov. Na rozdiel od iných športových nápojov dokážete pitím kokosovej vody hydratovať svoje telo bez nechcených umelých farbív a konzervantov, bez tuku a cukru.

Pre zachovanie kvality, chuti a čistoty kokosovej vody je dôležité balenie Tetra Pak, ktoré je bez parabénov (BPA Free) a je šetrné k nášmu zdraviu aj k životnému prostrediu. Navyše, balenie zachováva chuť a výživné látky kokosovej vody, ako by bola stále v orechu.

Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov
Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Prečo práve kokosová voda?

Je dôležité odlíšiť kokosovú vodu od ostatných výrobkov z kokosu, ako sú napríklad kokosové mlieko alebo kokosový olej. Tie sa vyrábajú z dužiny zrelých kokosových orechov, ktorá obsahuje viac tukov, zatiaľ čo kokosová voda. Takmer číra tekutina – sa získava z mladých ešte zelených orechov predtým, ako sa začne dužina vytvárať.

Je bez tuku a obsahuje 2,2 gramu prírodného cukru na 100 ml. Je tou správnou alternatívou všetkých ovocných džúsov, a tým, že obsahuje 15-násobne viac draslíka ako ostatné športové drinky aj nápojom, po ktorom by mali siahnuť všetci športovci.

TIP: Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky

Ak zaradíte kokosovú vodu do svojho rehydratačného režimu, získavate mimoriadnu dávku elektrolytov, vitamínov, stopových prvkov, aminokyselín, enzýmov a hormónov, známych ako cytokinéza. To však nie je všetko! Podporuje imunitný systém, zlepšuje trávenie a kardiovaskulárny systém, pomáha fungovaniu obličiek a upravuje cukor v krvi a krvný tlak.

Ďalšie plusy kokosovej vody:

  • Anti-ageing efekt – práve cytokinín (kokosová voda je najbohatší prírodný zdroj) pomáha bunkám a pôsobí proti ich starnutiu a má protirakovinotvorné a protitrombotické účinky.
  • Chudnutie – vďaka zrýchlenému metabolizmu sa lepšie spaľuje uložený tuk, dokonca nastáva tzv. pokojové spaľovanie – počas spánku sa pomocou draslíka premieňa vápnik na svalovú hmotu a tá mení tuky na energiu.
  • Vhodná pre tehotné ženy – tehotné ženy sa rýchlejšie dehydrujú a tento izotonický nápoj sa vstrebáva lepšie ako akákoľvek iná tekutina.
  • Detoxikácia – enzýmy, ktoré sú obsiahnuté v kokosovej vode, prečisťujú tráviaci trakt.
  • Pomoc pri zápche a pálení záhy
  • Prevencia proti zápalu močového mechúra

Ak vediete aktívny životný štýl, ste v chudnúcom režime alebo športujete, neváhajte a zaraďte kokosovú vodu do denného pitného režimu. Vaše telo sa vám určite odvďačí!

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať