Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov
Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov. Určite ste už niekedy počuli o superpotravinách. Kokosová voda sa v poslednej dobe čoraz viac spomína a vo svete sa už stihla zaradiť do rebríčka najlepších nutričných nápojov. Vo svojom zložení skrýva samé superlatíva.

Je vhodná pre športovcov, tehotné ženy a dojčiace matky, dokonca pomáha pri boji s kilami, pretože napomáha správnemu spaľovaniu. Výrazne posilňuje imunitu a je tou správnou voľbou pre celkový zdravý životný štýl, ktorý by sa mal stať samozrejmosťou každého z nás.

TIP: Ladislav Jankovič: „Bežná strava musí byť základ, doplnky sú len pomôckou“

Existuje viacero dôvodov, prečo je kokosová voda zázrakom našej planéty. Osviežujúca číra tekutina je získaná z mladých kokosových orechov a vo svete je pomenovaná aj ako „strom života“. Skrýva v sebe mnoho minerálnych látok, elektrolytov a pritom neobsahuje žiadny tuk ani cholesterol.

Hydratovať pred, počas alebo po cvičení?

Telo získava pitím kokosovej vody potrebnú energiu a vhodnú hydratáciu, ktorá je potrebná počas každej fázy tréningu. Akákoľvek fyzická aktivita, pri ktorej sa potíte, či už ide o hodinu kardia vo fitnescentre alebo hodinu behu po parku, nepriaznivo pôsobí na hladinu PH krvi a rovnováhu vody v tele.

S vodou sa z organizmu vytrácajú elektrolyty, na ktoré je kokosová voda bohatá a dokáže naše telo hydratovať lepšie ako obyčajná, čistá voda. Elektrolyty sú organickou zmesou obsahujúcou napríklad sodík, vápnik, fosfor či draslík. Zodpovedajú za prenášanie životne dôležitých signálov po celom organizme a pomáhajú telu lepšie sa starať o zdravý mozog, srdce, svaly a nervový systém.

TIP: Cukrom a medom

Čerstvá kokosová voda si zaslúži, aby ste ju zaradili do svojho pitného režimu. Je to zdravý nápoj plne nabitý životodarnými zložkami a slúži na okamžitú hydratáciu a na doplnenie základných živín, vitamínov a minerálov. Na rozdiel od iných športových nápojov dokážete pitím kokosovej vody hydratovať svoje telo bez nechcených umelých farbív a konzervantov, bez tuku a cukru.

Pre zachovanie kvality, chuti a čistoty kokosovej vody je dôležité balenie Tetra Pak, ktoré je bez parabénov (BPA Free) a je šetrné k nášmu zdraviu aj k životnému prostrediu. Navyše, balenie zachováva chuť a výživné látky kokosovej vody, ako by bola stále v orechu.

Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov
Kokosová voda – zázračný nápoj nielen pre športovcov

Prečo práve kokosová voda?

Je dôležité odlíšiť kokosovú vodu od ostatných výrobkov z kokosu, ako sú napríklad kokosové mlieko alebo kokosový olej. Tie sa vyrábajú z dužiny zrelých kokosových orechov, ktorá obsahuje viac tukov, zatiaľ čo kokosová voda. Takmer číra tekutina – sa získava z mladých ešte zelených orechov predtým, ako sa začne dužina vytvárať.

Je bez tuku a obsahuje 2,2 gramu prírodného cukru na 100 ml. Je tou správnou alternatívou všetkých ovocných džúsov, a tým, že obsahuje 15-násobne viac draslíka ako ostatné športové drinky aj nápojom, po ktorom by mali siahnuť všetci športovci.

TIP: Problémy s trávením? Zachránia vás bylinky

Ak zaradíte kokosovú vodu do svojho rehydratačného režimu, získavate mimoriadnu dávku elektrolytov, vitamínov, stopových prvkov, aminokyselín, enzýmov a hormónov, známych ako cytokinéza. To však nie je všetko! Podporuje imunitný systém, zlepšuje trávenie a kardiovaskulárny systém, pomáha fungovaniu obličiek a upravuje cukor v krvi a krvný tlak.

Ďalšie plusy kokosovej vody:

  • Anti-ageing efekt – práve cytokinín (kokosová voda je najbohatší prírodný zdroj) pomáha bunkám a pôsobí proti ich starnutiu a má protirakovinotvorné a protitrombotické účinky.
  • Chudnutie – vďaka zrýchlenému metabolizmu sa lepšie spaľuje uložený tuk, dokonca nastáva tzv. pokojové spaľovanie – počas spánku sa pomocou draslíka premieňa vápnik na svalovú hmotu a tá mení tuky na energiu.
  • Vhodná pre tehotné ženy – tehotné ženy sa rýchlejšie dehydrujú a tento izotonický nápoj sa vstrebáva lepšie ako akákoľvek iná tekutina.
  • Detoxikácia – enzýmy, ktoré sú obsiahnuté v kokosovej vode, prečisťujú tráviaci trakt.
  • Pomoc pri zápche a pálení záhy
  • Prevencia proti zápalu močového mechúra

Ak vediete aktívny životný štýl, ste v chudnúcom režime alebo športujete, neváhajte a zaraďte kokosovú vodu do denného pitného režimu. Vaše telo sa vám určite odvďačí!

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.