Ako si vybrať kvalitnú lyžiarsku bundu

Lyžovanie je jedným z najobľúbenejších zimných športov nielen dosplých, ale aj detí. Spustiť sa zjazdovkou chce nielen kvalitnú výstroj, ale aj vhodné oblečenie. Výber lyžiarskej bundy je spomedzi mnohých produktov náročný. Ako si vybrať kvalitnú ochranu pred zimou, vlhkosťou a vetrom, sa dozvieš v našom článku.

Široký výber modelov ponúka rôzne vlastnosti za rôzne ceny. Aká lyžiarska bunda bude vyhovovať tebe? Vďaka parametrom, ktoré si budeš všímať vyberieš kvalitný kúsok, ktorý ti poslúži roky. Na ktoré sa zamerať?

Správna veľkosť

Pri výbere zimného oblečenia sa väčšinou upredňostňuje väčšia veľkosť, ktorá je pohodlnejšia a ponúka priestor pre niekoľko hrubších vrstiev. Pri lyžiarskych vetrovkách je to trochu iné. Nemala by ťa tlačiť a ani byť príliš voľná. Potrebuješ sa v nej hýbať a otáčať. Navyše pod bundu by si mal vrstviť funkčné oblečenie a termoprádlo, ktoré je tenšie, ako bežné svetre a pulóvre. Z tohto dôvodov je dobré ísť si bundu vyskúšať priamo do predajne a s niekoľkými vrstvami oblečenia, ktoré budeš obliekať na svah. Ak budeš mať bundu na sebe, nehanbi sa vyskúšať si v nej pohyby, ktoré bežne robíš pri lyžovaní. Špeciálnou kapitolou je aj jej celková dĺžka a dĺžka rukávov. Nemala by byť príliš krátka, ale ani dlhá, aby ti nezavadzala. Skúšaj aj iné značky. Nie každá bunda rovnakej veľkosti ti bude sedieť rovnako.

Kvalitný materiál

Materiál, z ktorej je bunda vyrobená je rovnako dôležitý. Existujú 2 tipy lyžiarskych búnd, ktoré majú svoje výhody i nevýhody:

Ako vybrať lyžiarskú bundu
Zdroj foto: freepik.com/prostooleh

Softshelová lyžiarska bunda

Sofshell lyžiarska bunda je so zateplením. Je ušitá zo sofshelového materiáluzvrchu nepremokavý náter a zvnútra príjemný hrejivý flís. Výhodou je príjemný materiál na telo, ktorý zahreje, ale je to stále len syntetika, takže telo nemôže odvádzať pot. Pod bundu je potrebné obliecť ešte jednu hrejivú vrstvu. Býva veľmi obľúbeným materiálom mnohých lyžiarov.

Hardshellová lyžiarska bunda

Bunda z hardshellu je podobná softshelovej. Chýba jej však zateplená vnútorná vrstva. Výhodou je je vysoká nepremokavosť a priedušnosť. Jej využitie je všestranné. V zime na lyžovačku, inokedy na turistiku. Je spratná a ľahko ju poskladáš do batoha.

S izoláciou alebo bez?

Izolácia od chladu je dôležitá v mraze. Pozor na lyžiarske bundy, ktoré nie sú izolované, nie je to samozrejmosť.

Lyžiarske bundy bez izolácie – Patrí medzi ne napr. sofshelová a hardshelová bunda, preto potrebuješ hrejivú vrstvu naviac pod takéto bundy.

Lyžiarske bundy s izoláciou – Izolované materiály sú vhodné pre ľudí, ktorí majú radi teplo a sú zimomraví. Využitie však nájdu v extrémnych mrazoch. Medzi izolované bundy patria:

  • syntetické – sú ľahšie, lacnejšie a vhodné pre alergikov,
  • páperové – vyrobené z peria, nevhodné pre alergikov, dokážu vyrábať a dlhšie udržiavať teplo.

Izolované bundy poskytujú dostatok tepla, dokonca i bez toho, aby si sa pohol. Pre lyžiara, ktorý sa hýbe, môže byť nepraktická a objemná. V bunde s izoláciou ti môže byť pri zjazdovom lyžovaní alebo snowbordovaní skutočne horúco.

Ako vybrať lyžiarskú bundu
Zdroj foto: freepik.com/prostooleh

Nepremokavá lyžiarska bunda

Existuje niekoľko druhov nepremokavých materiálov, ktoré majú rôzny stupeň nepremokavosti. Od toho sa odvíja aj cenová hladina bundy. Akú si vybrať na svah? Pri lyžovaní si vystavený vetru, snehu, mrazu a niekedy i dažďu. Voľ preto bundu z najviac nepremokavého materiálu. Ako je označený? Napr.: do 5000 mm alebo do 10 000 mm. Vyberať môžeš z rôznych hľadísk:

  • Si začiatočník a rekreačný lyžiar? Postačí ti nižší stupeň nepremokavosti – do 5000 mm.
  • Si pokročilý aktívny lyžiar alebo profesionál? Vhodná bunda do extrémnych podmienok začína od 10 000 mm vyššie.

Priedušná lyžiarska bunda

Je prirodzené, že pri akomkoľvek športe sa spotíme. O to viac v zime pri lyžovaní. Potrebuješ bundu, ktorá bude dostatočne odvádzať z tela pot. Ak sa pot dostatočne včas neodparí, vyzráža sa na tele a môžeš prechladnúť. V horšom prípade ti hrozí podchladenie. Správna lyžiarska bunda, ktorá bude dostatočne priedušná je šitá z membránového materiálu.

Drobné detaily rozhodujú

Lyžiarska bunda je dôležitá aj z hľadiska detailov. Čo môže rozhodnúť a presvedčiť ťa o kúpe?

  • Podšívka – mala by byť taktiež z kvalitného materiálu – poznať ju podľa zloženia. Lacnejšie bundy majú obyčajnú syntetickú PES podšívku.
  • Ventilačné zipsy – niektoré bundy majú tzv. ventilačné zipsy, ktoré nájdeš napr. v podpazuší.
  • Krytý zips – kvalitné a drahšie bundy majú aj tzv. krytý zips – zips je prekrytý látkou tak, aby ťa v prípade vlhkosti alebo vetra neprefúklo alebo aby si nezmokol.
  • Kapucňa – ak má bunda kapucňu, je praktická, ak sa dá odopnúť. Uprednostni kapucňu na zips pred cvokmi alebo patentmi. Trvá síce dlhšie, kým ju odzipsuješ, ale pri patentoch ju môžeš rýchlejšie stratiť.
  • Reflexné prvky – Aj keď málokto lyžuje po tme alebo pri stmievaní, predsa len na nich záleží. Pri presune býva v lyžiarskysh strediskách šero, hmla, prípadne môže husto snežiť. Dôležité je byť na chodníkoch a cestách dobre videný.
  • Strih, farby, vrecká, farebné štepovanie, elastické šnúrky a pod. – rozhoduje každý detail, ktorý hovorí o kvalite lyžiarskej bundy.
Ako vybrať lyžiarskú bundu
Zdroj foto: freepik.com/gpointstudio

Dizajn predáva

Na dizajne záleží. Nie každá funkčná kvalitná bunda vyhovujúca tvojím potrebám sa ti musí páčiť. V prvom rade ti musí padnúť a záleží aj na tom, ako v nej vyzeráš. Dotvárajú celú tvoju osobnosť, kým si. Mala by byť taktiež zladená s lyžiarskymi nohavicami alebo otepľovákmi. Farby sú veľmi dôležité aj z praktického hľadiska. Rovnako ako reflexné prvky, je dôležitá aj jej celková farebnosť. Z bezpečnostného hľadiska je dobré, ak ťa je na svahu vidno. Vyhneš sa tak zrážkam s ostatnými lyžiarmi.

Kde kupovať?

Odporúčame nakupovať u overených eshopov ako sú: decathlon, sportby, exisport, sportofino.

Ako kupovať?

Nikdy nekupuj prvú lyžiarsku bundu, ktorá ti sadne. Poobzeraj sa aj po iných značkách a možnostiach. Jedna z možností je vybrať si v kamennom obchode a kúpiť z eshopu. Ktovie, možno ušetríš a dostaneš zľavu. Pozri si aj akcie a výpredaje.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať