Ako vybrať správny typ masážneho prístroja?

Relax v podobe masáže potrebuje občas každý z nás. Čo ak nie je na ňu čas u profesionálov? Zaobstaraj si masážny prístroj na doma. Pomôžeme ti vybrať správny typ pre teba.

Prečo si vybrať masážny prístroj?

Masáž prístrojom v pohodlí domova pomôže nahradiť profesionálnu masáž tela v salóne. Úspech tkvie predovšetkým v správnom výbere a type prístroja. Používanie masážnych prístrojov nie je vekovo obmedzené. Využitie nájde v každej rodine. Pravidelné profesionálne masírovanie tela je drahé, preto je masážny prístroj skvelá náhrada.

Typy masážnych prístrojov

Masážne prístroje dobre poslúžia čiastkovo, celotelovo, dokonca i viacúčelovo. Podľa spôsobu a miesta použitia poznáme:

 • masážny prístroj na tvár
 • masážny prístroj na nohy
 • masážny prístroj na chodidlá
 • masážne prístroje na celé telo (masážne podložky ako napr. kreslo, podložka na posteľ, do auta…)
 • masážny prístroj do ruky
 • viacúčelové masážne prístroje
 • masážne pásy

Každý typ masážneho prístroja má svoje špecifiká. Na čo slúžia?

Masážny prístroj na tvár

Existujú 2 typy masážnych prístrojov na pleť: 1. Tie, ktoré “iba” masírujú, 2. Tie, ktoré poskytnú kompletnú starostlivosť o pleťčistenie, peeling, zapracovanie krémov, masáž. Masážny prístroj na tvár 2. typu musí obsahovať nadstavce, ktorými si môžeš dopriať kompletnú starostlivosť o pleť do hĺbky.

Ako vybrať správny typ masážneho prístroja?
Zdroj foto: freepik.com/kroshka_nastya

Masážny prístroj na nohy a chodidlá

Masážnych prístrojov určených na nohy je niekoľko. Môžeme ich rozdeliť podľa metódy použitia:

 • suchá alebo
 • mokrá varianta

Pozrime sa na rôzny spôsob ich použitia:

 • Masážny prístroj na kolená – je vhodný na unavené, boľavé kolená po záťaži, ale aj zranení,
 • Masážnych prístrojov na chodidlá je hneď niekoľko. Sú tvarovo prispôsobené na tvar chodidiel, ale väčšina z nich sa dá použiť aj na inú časť tela (chrbát, krk…). Primárne sú však používané na chodidlá.
 • Masážny kúpeľ na nohy poskytuje dokonalú úľavu chodidiel a členkov nielen od bolesti a pocitu unavených nôh, ale dbá aj o starostlivosť pokožky.
 • Kompresný masážny prístroj na nohy – slúži na masáž dolných končatín, zlepšuje cirkuláciu krvi, odbúrava bolesť a poradí si aj s opuchom. Pracuje s tlakom vo vzduchových vankúšikoch.
 • Masážne papuče – sú najčastejším masážnym doplnkom ľudí, ktorí sú celé dni na nohách. Ide o jednoduché vyhrievané papuče na baterky, ktoré nohy zahrejú a rozmasírujú, zatiaľ čo si pozrieš televízor, alebo prečítaš knihu.

Masážne prístroje na celé telo

Prístroje na masáž celého tela síce drahšie, ale investícia sa ti vráti. Zrelaxuješ a premasíruješ celé telo. Sem radíme napr.:

 • Masážne kreslo – skvelý tip na darček pre blízkeho, má špecifické vlastnosti. Cena je skutočne vysoká, ale za ňu dostaneš niekoľko desiatok programov a exkluzívnu masáž celého tela. Ide o klasické masážne kreslo s bonusmi ako: Bluetooth reproduktory, bezdrôtová nabíjačka telefónu či hlasové ovládanie.
 • Masážna podložka – najväčšou výhodou masážnych podložiek je ich flexibilné umiestnenie. Môžeš ju položiť do spálne na posteľ, gauč, podlahu, do kresla či auta pri dlhom šoférovaní. Relax a masáž krku, chrbta, pásu, bokov a končatín dostaneš naraz. Navyše je spratná a skladná. Výhodou je, že sa okrem masáže môžeš venovať aj iným relaxačným činnostiam.
 • Masážny vankúš – je pomerne lacný produkt, ktorý dobre vykoná svoju prácu, no použiť sa dá na každú časť tela postupne. Ak hľadáš vhodný prístroj za dobrú cenu na masáž chrbta, nôh, rúk, krku a pod., vankúš je vhodnou voľbou.

Masážny prístroj do ruky

Ide o najpredávanejší typ prístroja. Masážny prístroj alebo masážna pištoľ do ruky je multifunkčný prístroj, ktorým sa dá urobiť masáž akejkoľvek časti tela. Jednoducho sa ovláda a drží v ruke. Nevýhodou je držanie v ruke – pre niekoho bolestivé po dlhšom čase a nepohodlné. Má mnoho nadstavcov, takže sa dá použiť rovnako na chrbát, ako aj tvár či krk, brucho a podobne. Pri jeho výbere sa riaď radšej celkovou hmotnosťou a bohatým príslušenstvom. Je však výborný ako prvá pomoc pri bolesti a stuhnutosti svalov po tréningoch.

Ako vybrať správny typ masážneho prístroja?
Zdroj foto: freepik.com/wavebreakmedia_micro

Viacúčelové masážne prístroje

Ide o typ prístrojov, ktoré sú vhodné na masáž akejkoľvek časti tela. Sú podobné ako masážne prístroje do ruky. Rovnako sa oplatí zakúpiť s príslušenstvom – rôznymi nadstavcami. Niektoré verzie disponujú inovatívnymi možnosťami použitia – zbavenie sa celulitídy a odbúravanie tukových buniek prostredníctvom EMS (elektrickej stimulácie svalov). Ultrasonický masážny prístroj Valeri je účinný pomocník pri chudnutí.

Masážne pásy

Bolesti v bedrovej časti chrbta alebo trapézy – kto ich nemá? Masážne pásy sú inovatívnym riešením, ako si doma poradiť s bolesťou. Na trhu je zopár revolučných kusov, ktoré stoja za zmienku. Napríklad masážny pás Petulin nielen masíruje, ale aj prehrieva svaly do hĺbky, zrýchľuje metabolizmus a regeneráciu svalstva. Je bezdrôtový, s možnosťou nastavenia intenzity i na diaľkové ovládanie.

Ako vybrať najlepší masážny prístroj?

Rozhoduješ sa medzi konkrétnymi typmi masážnych prístrojov? Pozeraj aj na ich základné parametre, ktorými sú:

 • rozmery
 • hmotnosť
 • hlučnosť
 • funkcie
 • manipulácia
Ako vybrať správny typ masážneho prístroja?
Zdroj foto: freepik.com/pvproductions

Rozmery – sú veľmi dôležité, najmä pri priestrannejších kusoch. Niektoré masážne prístroje sú neskladné, takže je potrebné myslieť i na miesto, kde bude odložené.

Hmotnosť – Každá značka i model sa môžu odlišovať. Platí to i hmotnosti. Akokoľvek bude masážny prístroj do ruky nadupaný, rozhodne hmotnosť. Pri jeho manipulácii pamätaj, že ho budeš musieť celý čas držať. Masážny prístroj do ruky preto odporúčame vyberať max. do 5 kg.

Hlučnosť – Prekáža ti hluk vysávača alebo iného domáceho spotrebiča? Ich bežná hlučnosť sa pohybuje od 60 do 90 dB (decibelov). Zameraj sa na nižšiu hlučnosť prístroja.

Funkcie – každý drahší masážny prístroj disponuje niekoľkými funkciami, ktoré by mali byť samozrejmosťou:

 • displej – nielen tlačidlá, ale aj displej je výdobytkom drahších modelov. Zjednodušuje ich ovládanie a nastavovanie programov,
 • programy – masážny prístroj by mal disponovať niekoľkými programami alebo stupňami intenzity vibrácií podľa seba,
 • infračervené svetlo – nie je súčasťou každého prístroja, ale jeho účinky sú pre zdravie prospešné. Telo prehrieva zvnútra, čím dochádza k jeho rýchlejšej regenerácii a tíšeniu bolesti,
 • príslušenstvo – masážny prístroj s bohatým príslušenstvom či nadstavcami z neho robí univerzálny nástroj,
 • časovač – slúži na správne načasovanie konkrétneho programu. Po uplynutí času by sa mal prístroj sám vypnúť – skvelý pomocník, ak nesleduješ čas,
 • magnet magnetoterapia je liečebné využitie účinkov magnetického poľa. Uľavuje od bolesti, zmierňuje opuchy, no nie je pre každého

Manipulácia – Ovládanie prístroja by malo byť jednoduché. Jeho súčasťou môže byť batéria (v prípade bezdrôtového systému), alebo na adaptér. Závisí od spôsobu použitia a tvojho pohodlia, čo uprednostníš.

Vybrať masážny prístroj je časovo náročné, no zapamätaj si postup: Najprv vyberaj podľa miesta, ktoré chceš masírovať, až potom pozeraj na parametre. Nezabudni k nemu pridať i foam roller – masážny valec. Nestojí veľa, ale pri masáži bude veľmi nápomocný – prečítaj si o ňom viac.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať