Návod na chudnutie: 7 zimných aktivít, s ktorými sa to podarí

Komu by cez Vianoce nechutilo jesť samé dobroty. Poznať ich neskôr na pribratých kilách. Dovolenkový povianočný čas je skvelou príležitosťou, kedy začať chudnúť. Máme pre vás 7 zimných aktivít, s ktorými to pôjde samo.

Ako schudnúť počas Vianoc?

Po Vianociach máme voľný čas, ktorý sa dá využiť aj inak ako jedením pred televízorom. Vedel si, že spáliť nadbytok kalórií sa dá aj obľúbenými zimnými aktivitami? Nechaj sa inšpirovať našimi tipmi.

7 zimných aktivít, s ktorými sa dá chudnúť

1. Lyžovanie

Lyžovať sa dá mnohými spôsobmi a od neho závisí, koľko kalórií sa ti podarí spáliť. Všeobecne platí, že:

 • 65-kilová žena spáli za hodinu aktívneho zjazdového lyžovania cca 345 kcal
 • 80 kg vážiaci muž 424 kcal

Od čoho závisí počet spálených kalórií? Aktívny lyžiar sa dokáže lyžovať aj niekoľko hodín. Nemôžeme však násobiť počet hodín kcal/h. Do celkového času stráveného na svahu musíš rátať i „prestoje“ – čas, ktorý stráviš na vleku smerom nahor, čas na oddych, slnenie, posedenie na káve, čaji či občerstvení, čo znamenajú prijaté kalórie naviac.

2. Bežkovanie

Beh na lyžiach má jednu obrovskú výhodu oproti zjazdovému lyžovaniu – nemusíš strácať čas presúvaním sa lanovkami. Taktiež spôsob lyžovania je iný. Pri bežkovaní ide doslova o beh na lyžiach, ktoré má svoje čaro. Vďaka nemu môžeš spáliť oveľa viac kalórií, pretože je to šport, ktorým chudneš priamoúmerne. Čím dlhšie bežkuješ, tým viac spáliš energie. Koľko približne schudneš pri 8 km/h?

 • 65 kg vážiaca žena spáli 540 kcal
 • 80-kilový muž cca 660 kcal
chudnutie po vianociach
Zdroj foto: freepik.com/wirestock

3. Snowbordovanie

Pri snowbordovaní je to podobné, ako pri zjazdovom lyžovaní. Výdaj energie je podobný, ale je potrebné počítať s časom, ktorý stráviš vyvážaním sa lanovkou. Na snowboarde spáliš za hodinu jazdy:

 • ak si napr. 65 kg vážiaca žena 345 kcal
 • 80-kilový muž spáli 424 kcal

4. Korčuľovanie

Korčuľovanie je vcelku náročný šport na kondičku. Má však mnoho benefitov: buduješ silu, trénuješ rovnováhu a v neposlednom zapájaš všetky svalové partie, najmä dolných končatín, takže ich posilňuješ. Je skvelou príležitosťou na chudnutie z brucha, bokov, zadku a lýtok. Koľko kalórií sa dá spáliť hodinovým korčuľovaním pri rýchlosti 14,5 km/h?

 • 65 kg vážiaca žena spáli 358 kcal
 • 80-kilový muž cca 440 kcal

5. Hranie hokeja

Hokejista dokáže na ľade spáliť aktívnou hrou pomerne veľa energie, čo je dôvod častého striedania hráčov. Aktívny športovec sa dokáže priblížiť k podobnému výdaju. Stačí byť akčný, výbušný, rýchly a zapálený pre hru čo najdlhšie. Hodinovým hraním na ľade dokžeš spáliť:

 • ako 65 kg žena 565 kcal
 • ako 80 kg muž 700 kcal
chudnutie po vianociach
Zdroj foto: freepik.com/master1305

6. Behanie

Behanie v zime nie je každému príjemné, ale ak prekonáš zimu a chlad, príde odmena. Zimný beh je ten istý, ako v lete, musíš len dodržiavať pár pravidiel a chlad ťa už neodradí. Oproti klasickému behu jednu výhodu navyše – posilnenie imunity. Behanie v zime je podobné otužovaniu a pôsobí ako prevencia pred nachladením. Koľko kalórií môžeš spáliť hodinou behu pri 8 km/h rýchlosti?

 • 65-kilová žena môže spáliť až 540 kcal
 • 80-kilový muž 660 kcal

7. Sánkovanie

Sánkovanie nemusí byť len detskou zábavkou.Vieš, koľko sa dá jednoduchým spúšťaním sa z kopca schudnúť za hodinu?

 • žena so 65 kilami 455 kcal
 • 80-kilový muž 560 kcal

Chce to však veľa sebazaprenia – vybehnúť rýchlosťou blesku na kopec a spustiť sa, manévrovať, vyhýbať sa prekážkam. Aktívne sánkovanie ti prinesie nielen úbytok kalórií, ale vypracuješ si kondičku, silu, výdrž a väčšiu kapacitu pľúc. Ak nemáš čas na tréning, vybehni na kopce – sánkovanie je podobné HIIT workout.

Ako podporiť spaľovanie tukov v zime?

Po vianočnom prejedaní sa je dôležité znova naštartovať metabolizmus a dodržiavať zdravý pomer kalorického príjmu a výdaju. Okrem pohybu je dôležité prijímať doplnky výživy, ktoré zvýšia termoreguláciu tvojho tela a naštartujú spaľovanie tukov. O ich pozitívnych účinkoch na výsledok si môžeš prečítať aj niekoľko štúdií o:

chudnutie po vianociach
Zdroj foto: freepik.com/schantalao

Prečo užívať spaľovače tuku?

 • L-karnitín – Karnitín je prírodná látka, neesenciálna zlúčenina, ktorá sa v tele prirodzene nachádza. Dodáva telu energiu, no ak pravidelne cvičíš a si unavený, vyčerpaný, naše telo si ho nedokáže vyrábať podľa potreby. Musíme ho preto dopĺňať. Pravidelným užívaním L-karnitínu budeš mať dostatok energie na podanie vyššieho výkonu pri tréningoch. Okrem iného pomáha so zvládaním stresu, pri chudnutí, nakopne metabolizmus, vďaka čomu spáliš kalórie.
 • Synefrín – Populárny spaľovač tukov, ktorý má prírodný charakter – vyskytuje sa v citrusových plodoch. Podporuje nielen chudnutie, štiepenie tukov, ale má aj termogenetické vlastnosti. 
 • Spaľovače tukov z viacerých suplementov – Pojem „spaľovač tukov“ sa používa na označenie výživových doplnkov, o ktorých sa tvrdí, že podporujú metabolizmus tukov a napomáhajú s chudnutím počas cvičenia. Tieto doplnky často obsahujú množstvo zložiek, z ktorých každá má svoj vlastný mechanizmus účinku a výskumy naznačujú, že kombinácia látok má pozitívne účinky na úbytok hmotnosti. Zoznam doplnkov, o ktorých sa tvrdí, že zvyšujú alebo zlepšujú metabolizmus tukov, je dlhý. Medzi najobľúbenejšie doplnky výživy na spaľovanie tukov patrí kofeín, karnitín, zelený čaj, konjugovaná kyselina linolová, forskolín, chróm, chaluha a fukoxantín.

Na trhu existuje mnoho prípravkov podporujúcich spaľovanie tukov. Každý spaľovač má svoje špecifiká a zloženie. Navyše každý z nich funguje inak. Orientovať sa v nich je preto náročné. Pripravili sme pre teba výber najlepších spaľovačov tukov na trhu. Stačí ich pravidelne užívať pred samotným cvičením alebo zimnými aktivitami.

Ako si pomôcť pri chudnutí zimnými aktivitami? Dodržiavaním určitých pravidiel. Prečítaj si ich v nasledujúcom článku. Máme pre teba 6 tipov, ako zlepšiť účinky spaľovačov tukov.


Použité zdroje a štúdie:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31743774/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972152/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818444/
 • https://www.antidoping.sk/data/files/608_synefrin.pdf%20
 • https://www.healthline.com/health/do-fat-burners-work#effective-ingredients
 • http://www.lyzovanie-alpy.sk/lyzovanie_discipliny.php
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

 1. bežky sú podľa mňa paráda 🙂 ja v zime fičím na strave KetoDiet a zimných výletoch na bežkách s mojim psom a vždy mám nižšiu váhu po zime než pred ňou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať