Moravčík si splnil sen titulom najlepšieho thajského boxera na svete

Banská Bystrica – Slovák Vladimír Moravčík získal najprestížnejší svetový titul v thajskom boxe. Stal sa interkontinentálnym šampiónom najprestížnejšej organizácie WMC (World Muaythai Council) vo váhovej kategórii do 76,2 kg. Rozhodol o tom víkendový zápas v Žiline, v ktorom na body zdolal v päťkolovom súboji po tri minúty Thajčana Kema Bernenunga.

Kľúčom úspechu slovenského športovca z Banskej Bystrice bola tvrdá a náročná príprava. Hlavnú časť absolvoval v Holandsku, ktoré uprednostnil pred kolískou tohto športu Thajskom. „V Holandsku je iná škola než v Thajsku. Tam sa presadzujú viac údery rukami. Veril som, že táto cesta môže sláviť úspech, pretože Thajčania sú v klinčoch a kopoch svetovou špičkou a je v podstate nemožné sa im v tomto smere vyrovnať. Pobral som sa teda inou cestou. To, čo som v Holandsku natrénoval, mi v samotnom zápase vychádzalo,“ rozhovoril sa pre TASR Vladimír Moravčík a k samotnému titulovému zápasu poznamenal: „Začínal som si práve cez ruky veriť. Prechádzal som do lakťov a následne i do klinčov a kolien. Podarilo sa mi súpera v druhom alebo v treťom kole otvoriť nad ľavým okom a získať titul, po ktorom som veľmi túžil.“

Moravčík bojoval o interkontinentálny svetový titul WMC už v roku 2012 v nižšej váhovej kategórii. Prehral vtedy s thajskou jednotkou Yodsanklaiom Fairtexom v treťom kole po tvrdom údere od súpera spôsobom RSC. „Dlho som sa psychicky dostával z tejto prehry. Musel som ísť odznova. Prešiel som na vyššiu váhu a postupne som vyzval najprv európskeho šampióna Marca Piquého a až po výhre nad ním som mohol požiadať o svetový titulový zápas WMC. Prišiel teda na rad druhý pokus a znova mi asociácia prisúdila thajského boxera, držiteľa opasku v tejto váhovej kategórii. Prípravu som tentoraz poňal iným štýlom, nešiel som do Thajska, ale do spomínaného Holandska, obetoval som tomu absolútne všetko a vyšlo to,“ netajil „Drakula“ ako Moravčíka v thajskom boxe prezývajú.

Banskobystričan začal s týmto náročným a v slovenských zemepisných šírkach nie veľmi rozšíreným športom v roku 2001. Už vtedy si zaumienil, že získa svetový titul najprestížnejšej asociácie WMC. „Bol to môj sen a teraz som si ho splnil. Viac sa už získať v thajskom boxe nedá. Toto je strop, v tomto športe absolútny vrchol, méta, po ktorej som vždy túžil,“ priznal Vladimír Moravčík, ktorý sa chce vo svojich 34 rokoch už zamerať viac na kickbox a trénerstvo. „Tento titulový zápas je v mojej kariére zlomovým. Predsa len mám svoj vek a ak by som ho nevyhral, možno by už takáto šanca nikdy neprišla. Teraz sa chcem viac venovať kickboxu, konkrétne pravidlám K1. Už som absolvoval nejaké zápasy, takže rád prijmem ponuku od najprestížnejšej organizácie v tomto športe K1 Glory. Plánujem otvoriť aj školu thajského boxu, založiť vlastný klub a vychovávať nových šampiónov, venovať sa svojim zverencom, trénerstvu a chodiť s nimi po súťažiach. Uvidím, čo prinesie budúcnosť,“ dodal Moravčík, ktorý získal vo svojej kariére štyri tituly majstra sveta, tri európske a dva interkontinentálne.

Zdroj: TASR | Foto: TASR/AP, ilustračné foto

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať