Tréner hviezd z klietky: Klein bez hviezdnych manierov, Draculu som sledoval v televízii

Pripravujú sa u neho viaceré hviezdne tváre, ktoré prerazili vo svete bojových umení, a to nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. Reč je o trénerovi zo Šale Pavlovi Kurucovi.

Kuruc trénuje mená ako Ľudovít Klein, Gábor Boráros, Vladimír Moravčík či Roland Čambal. Ako sa hviezdni bojovníci dostali k trénerovi do Šale? „Pohybujem sa v tomto športe desať rokov a Slovensko je malé. Okrem toho som organizátorom galavečera bojových umení tu v Šali, kde som sa zakaždým snažil priniesť slovenskú špičku a ľudí, ktorí sa so svojím menom nestratia ani vo svete. Nie je tu zápasník, s ktorým som sa nestretol,“ hovorí Kuruc.

Každý zápasník má prednosti niekde inde a každý potrebuje niečo iné zlepšiť, preto aj tréningové požiadavky sú individuálne a u každého sa líšia. Jedno však pri tréningoch u Kuruca majú predsa len spoločné.

„Prednostne však ide o zlepšenie boja v postoji (tzv. standup, pozn. red.), trénujem naozaj ortodoxný thajský box, pomáham bojovníkom „nabrúsiť“ lakte, kolená, zlepšiť kopy,“ vysvetľuje šaliansky tréner.

Kuruc a Ľudovít Klein
Kuruc a Ľudovít Klein Foto: Archív Pavla Kuruca

Prvý Slovák v UFC

Ľudovít Klein je jedno z najznámejších slovenských mien MMA v súčasnosti. Lajoš či Mr. Highlight, ako znie Kleinova prezývka, má za sebou dva zápasy v najprestížnejšej organizácii MMA na svete UFC a stal sa prvým Slovákom, ktorý sa dostal do tejto organizácie. Pre lepšiu predstavu: v tejto organizácii bojujú, resp. bojovali mená ako Chabib Nurmagomedov, Conor McGregor a mnohí ďalší.

„Sme nejaký čas v kontakte a spolupracujeme spolu. Snažíme sa zlepšiť nejaké aspekty jeho boja v stoji. Je to normálny skromný chalan bez hviezdnych manierov, nespráva sa v štýle „Pozrite sa na mňa“. Žiadne trashtalky a podobné slovné rýpačky so súpermi, žiadne blbé reči,“ hovorí Kuruc o Kleinovi a pripomína najmä jeho tréningovú morálku:

„Na tréningu dokáže dať zo seba naozaj všetko, berie si rady k srdcu a každým tréningom je lepší. Už sa teším na jeho ďalší zápas v UFC a dúfam, že uvidím od neho tvrdý lakeť do čela súpera (smiech).“

Rodák z Nových Zámkov Klein vhupol do UFC vo veľkom štýle, keď v prvom zápase ukončil Shana Younga už v 1. kole. V druhom zápase síce prehral s Michaelom Trizanom, no Klein už krátko po prehre opäť tvrdo pracoval na tom, aby bol v ďalšom zápase úspešný.

Aké sú jeho najväčšie prednosti podľa trénera zo Šale? „V prvom rade chtíč. Chce, počúva a na tréningu dá zo seba všetko. Ďalej má určite výhodu, že je ľavák a bojuje v opačnom garde. Má výbornú zápasovú psychiku, pohyb a oči. Vie, kedy to tam súperovi napáliť a, naopak, kedy povoliť. Patrí do UFC a ešte tam zamieša poradím.“


Vhodné pre tvoj tréning


Šoumen aj tvrdá hlava

Kto čo i len trochu „zakopol“ o MMA na Slovensku, tomu určite neunikol bojovník z Trhovej Hradskej Gábor Boráros. Veľký talent, mnohými nálepkovaný za kontroverzného a najmä jeden z najdiskutovanejších zápasníkov v krajine aj v organizácii Oktagon MMA. Aj Boráros trénuje u Kuruca.

„Je to veľmi sledovaná osoba a výborný zápasník. Je neskutočný talent na pohyb, chcelo by to však u neho možno nejakú tréningovú zmenu. To už je na ňom a na hlavných tréneroch,“ komentuje Borárosa Kuruc.

Kuruc a Gábor Boráros
Kuruc a Gábor Boráros Foto: Archív Pavla Kuruca

Výsledky tohto bojovníka z klietky sú ako na hojdačke, víťazstvá strieda s prehrami. Na chuť víťazstva čaká Boráros už vyše roka, keď naposledy vyhral vo februári 2020. Často mal smolu, keď zápas prehral kvôli otvorenej rane, ktorú mu urobil súper, ale rovnako často čelí kritike za svoj údajne nie úplne profesionálny prístup.

Promotér Oktagonu Ondřej Novotný o ňom vyhlásil, že stojí na križovatke a mal by si vybrať, či sa začne správať ako profesionálny športovec, alebo bude ešte chvíľu instagramovou hviezdou.

„Gábor má tvrdú hlavu a zo zápasu len tak neodstúpi, pokiaľ to doktor nestopne. Ťažko sa mi však čítajú články hejterov, ktorí sedia v detskej izbe a jediné, čo dokázali, bolo napísať na internet nejakú hlúposť. Gábor nie je zlý človek, prišiel za mnou s prosbou o pomoc pred zápasom. Rešpektuje ma a ja jeho tiež,“ hovorí Kuruc.

Rodáka z obce Trhová Hradská pri Dunajskej Strede poznajú fanúšikovia aj pre šoumenstvo a bláznivú povahu. Čím pobavil trénera zo Šale? „Nejaké to meškanie na tréning je bežná vec. Aj nejaký ten preklep v slovenčine vie rozosmiať,“ prezrádza tréner z Olymp Gymu.

Dobrák Dracula

Dobrák od srdca a zároveň človek, ktorý patrí do TOP 10 thaiboxerov na svete a je najlepším zápasníkom československej scény. Tak charakterizuje Kuruc Vladimíra Moravčíka. Aj jemu pomáha Šaľan k lepším výkonom.

„Je to človek, ktorého som kedysi sledoval na Eurosporte a YouTube, občas sa mi podarilo vidieť jeho zápas tu na Slovensku. Bol môj vzor, ani vo sne by mi nenapadlo, že mu jedného dňa budem pomáhať s prípravou. Taktiež mi ponúkol ísť s ním do rohu na zápas ako tréner, takže bolo pre mňa cťou odprevadiť ho do klietky,“ rozpráva Kuruc.

Kuruc a Vladimír Moravčík (vpravo) Foto: Archív Pavla Kuruca

Ako sme spomenuli vyššie, Dracula, ako znie Moravčíkova prezývka, je podľa Kuruca dobrák od srdca. „Človek až nechápe, kde to on v zápase berie. Ľudí ako on by si slovenský šport zaslúžil viac. Je to človek, ktorého si hneď obľúbite, a to nielen ako bojovníka. Mám s ním aj niekoľko zábavných príhod, napríklad, keď sme zapíjali jeho syna, ale to radšej nebudem rozoberať. (smiech)“

Nebezpečný výzor

Mnohí bojovníci sú známi svojím drsným výzorom a tí, ktorých trénuje Kuruc, nie sú výnimkou. Budia strach aj mimo klietky? Spýtali sme sa práve šalianskeho trénera.

„Pobavili ste ma. Myslím, že taký Roland Čambal alebo Ľudovít Klein vzbudzujú rešpekt postavou aj výzorom, mnohí bojovníci sú potetovaní od hlavy po päty. Sú to však najväčší pohoďáci. Roli je doslova rodinný typ, veľmi príjemný chlap, ktorý sa venuje žene a synovi vždy, keď môže,“ prezrádza na svojho zverenca Kuruc.

Je nejaké meno, ktoré má vysnívané a chcel by ho v budúcnosti trénovať? „To nie, ja rád pracujem s každým, či je to chlap, žena, zápasník aj nezápasník. Hlavne nech sa na tréningu zabavíme, nech sa ľudia cítia lepšie a hlavne žijú zdravo. Slovenský strop je pre mňa určite Vlado Moravčík, Roli Čambal a Lajoš Klein,“ zakončuje tréner.

zľava Moravčík, Čambal, Kuruc, Klein a Boráros
zľava Moravčík, Čambal, Kuruc, Klein a Boráros Foto: Archív Pavla Kuruca

Vhodné pre tvoj tréning

Autor: Basti

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať