Ako si vybrať správne boxovacie vrece na tréning?

Boxovacie vrece nie je len snom drsných chlapov. Existuje mnoho typov vriec z rôznych materiálov a veľkostí vhodných aj pre ženy. Poradíme ti, ako vybrať správne boxovacie vrece ušité na mieru pre teba.

Boxovacie vrece

Boxovacie vrece využiješ na rôzne tréningy a bojové športy – od boxu, kicboxu, thajského boxu až po karate a taekwondo. Čo s ním trénovať? Rôzne druhy úderovej techniky rúk a nôh, vytrvalosť, silu či správne držanie tela. S boxovacím vrecom vybiješ negatívnu energiu nahromadený stres. Nemáš súpera? Dobre poslúži boxovacie vrece. 

Ako vybrať boxovacie vrece

Na správny výber boxovacieho vreca potrebuješ vedieť: svoju hmotnosť, na aký účel ho chceš použiť, úroveňboxovania, aké druhy vriec sa predávajú a hlavne na čo slúžia. Boxovacie vrecia rozdeľujeme do 3 základných skupín:

1. Boxovacie vrece

Klasické boxovacie vrece je prvou a najčastejšou voľbou športovcov pri kúpe. Vešia sa na závesný systém na rebrinualebo je uchytené hákom na konštrukcii zo stropu. Odporúča sa preto pri kúpe rebriny alebo konštrukcie pamätať aj na ťažkú váhu boxovacieho vreca.

Ako si vybrať správne boxovacie vrece na tréning?
Zdroj foto: pixabay.com

Klasické boxovacie vrecia sa ďalej delia podľa:

Spôsobu plnenia boxovacieho vreca:

  • Plniace boxovacie vrece

Vrece sa kupuje už vyplnené so zvolenou zmesou. Je to výhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí to s boxom myslia vážne, ale na začiatku nemajú skúsenosti. Neskôr sa dá výplň dokúpiť a doplniť podľa vlastných potrieb a nadobudnutej praxe.

  • Vyplnené boxovacie vrece

Vrece je už vyplnené. Keďže sa nedá dodatočne plniť, je vhodné pre športovcov, ktorí ho využijú len občas, na spestrenie tréningu. 

  • Boxovacie vrece bez výplne

Vrece je vhodné pre skúsených boxerov. Výplň a vyváženie vreca si prispôsobujú sami podľa individuálnych potrieb.


Kvalitné boxovacie vrecia


Výplne boxovacieho vreca:

  • Piesok – skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú vrece s vyššou hmotnosťou. Novýhodou je, že piesok pohlcuje vlhosť, čím mení tvrdosť,
  • Textil – textilnú výplň boxovacieho vreca vyhľadávajú skôr začiatočníci. Textil je ľahký a pri úderoch menej zaťažuješ plecia. Zvykne sa miešať aj s pieskom,
  • Voda – vodné boxovacie vrece patrí medzi najdostupnejšie. Chce to len pravidelnú kontrolu, pretože pri poškodení bude „potopa“ Medzi výhody vodného vreca patrí možnosť vyprázdnenia, ak bude dlhšie nepoužívaný alebo ho chceš presunúť inde. Voda oveľa viac „pohlcuje“ údery a nevytvára kmity ako piesok. Tým sa stáva vodné boxovacie vrece oveľa viac stabilnejšie a bezpečnejšie,
  • Vzduch – napumpovaný vzduch sa najviac používa na výplň boxovacej lopty, hrušky alebo boxovacieho vreca pre deti, boxovacie vrecia pre dospelých bývajú okrem vzduchu kombinované s vodou,
  • Piliny, ryža, múka – patria taktiež medzi výplne boxovacích vriec. Ich výhodou je najmä skvelá cenová dostupnosť. Ryžu sa však odporúča miešať s múkou alebo aj pilinami.

Povrchového materiálu boxovacieho vreca:

Pravá koža je nepochybne najlepšia z hľadiska kvality a životnosti, no aj najdrahšia. Je vhodná najmä pre profesionálov, ktorí často trénujú a hrajú zápasy. Boxovacie vrecia nájdeš aj v syntetickej koži – výhodou je žiadna pleseň. Okrem kože sa vrecia vyrábajú aj z polyuretánu či vinylu. 

Veľkosti a rozmerov boxovacieho vreca:

Pri boxovacích vreciach sú dôležité dva rozmery – dĺžka a šírka vreca a dĺžka závesného zariadenia s vrecom. Aké boxovacie vrece si vybrať? Si rekreačný boxer a chceš trénovať údery? Vyberaj vrece s dĺžkou 80 až 120 cm. Ak chceš trénovať aj kopy, potrebuješ vrece s minimálnou výškou 150 cm. Pri závesnom systéme boxovacieho vreca ber do úvahy aj výšku stropu miestnosti, kde bude visieť. Neodporúča sa nadstavovať závesné vrece ďalšou reťazou na jej predĺženie. Závesný systém je nastavený tak, aby boxovacie vrece zaručilo ideálne vlastnosti pre tréning.

Ako si vybrať správne boxovacie vrece na tréning?
Zdroj foto: unsplash.com/ja yunmai

Hmotnosti boxovacieho vreca:

Platí pravidlo, podľa ktorého si vieš vyrátať hmotnosť vreca, aké potrebuješ. Závisí od toho, či si začiatočník, pokročilý alebo profesionálny boxer. Pre pokročilého boxera by boxovacie vrece malo vážiť polovicu jeho hmotnosti. Pre začiatočníka sa odporúča 35% a profesionála 80% jeho hmotnosti. Z tohto dôvodu sa odporúča plniace boxovacie vrece – aktuálnu váhu vreca si časom upraviš podľa svojich potrieb. 

– tvaru boxovacieho vreca:

Klasické boxovacie vrece má tvar valca, no pre MMA zápasníkov existuje špeciálne upravený tvar podobný ľudskému telu.  


Vyberáme kvalitný boxovací trenažér


2. Boxovací trenažér

Po boxovacom trenažéri by mali siahnuť tí, ktorí nemajú dostatočný priestor na boxovacie vrece – majú nízky strop, prípadne nemožnosť upevnenia vreca do stropu, málo miesta v byte a podobne. Výhodou boxovacieho trenažéra je jeho presúvanie podľa potreby, pretože stojí na podstavci. Kvôli dobrej stabilite sa vypĺňa pieskom, vodou alebo iným materiálom. Podľa typu tréningu sú vyrobené dva druhy trenažérov

  • Boxovací trenažér – tvar valca

Ide o typ boxovacieho trenažéra, ktorý je vhodný na klasický tréning úderovej techniky rúk a nôh

  • Boxovací trenažér – tvar figuríny

Trenažér tvarovo pripomína ľudské telo. Je vhodný pre profesionálov, ktorí potrebujú trénovať presné údery do hlavy, pliec, hrude, pása a iných častí tela. 

Ako si vybrať správne boxovacie vrece na tréning?
Zdroj foto: unsplash.com/Lorenzo Fattò Offidani

3. Boxovacia hruška

Boxovacia hruška je menšia a ľahšia ako trenažér. Skvele sa s ňou trénuje kondičný tréning, presnosť, koordinácia očí a rúk, postreh, rýchlosť úderov i reflexov. Je naplnená vzduchom, podobne ako lopta, dá sa dofúkať pumpou a ihlou. Vyrába sa zo syntetickej alebo pravej kože a býva zavesená na lane. 

  • Boxovacia lopta – je ďalší variant boxovacej hrušky. Rozdiel je viditeľný. Kým sa hruška vešia na lano, lopta je uchytená na lane z vrchu a zo spodu. Pri tréningu sa tak dajú trénovať presné údery.


Vyberáme boxovaciu hrušku


Ideálne boxovacie vrece

Boxovacie vcere by si si mal zvoliť podľa toho, akému druhu boxu sa venuješ a ako často trénuješ. Ak si začiatočník, bude pre teba vhodnejšie závesné vyplnené vrece, ktoré je vyrobené z pevnej látky. Boxovacie vrece zo syntetiky si vyberaj, ak si pokročilý boxer a tréningu sa venuješ aspoň 2-krát týždenne. Profesionáli – súťažní boxeri, ktorí trénujú minimálne 3-krát týždenne, zvyknú siahať po vreci bez výplne a z pravej kože – je pevná, dobre drží tvar a odolná voči oderu. 

Hľadáš univerzálne športové náradie na silové cvičenie? Okrem boxovacieho vreca nesmú chýbať činky. Ktoré si vybrať, sa dozvieš v našom ďalšom článku

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať