Elektrobicykle sú zo dňa na deň populárnejšie. Pohodlne ťa dopravia do práce, užiješ si cyklovýlet na miestach, ktorým si sa pri klasickom bicykli roky vyhýbal a za jeden deň pri plne nabitej batérii spolu bez väčšej námahy zdoláte aj 100 km. Bicyklovaniu sa vďaka nemu venujú aj ľudia, ktorí klasiku na dvoch kolesách veľmi nemusia. Elektrobicykel nie je záležitosťou jednej sezóny. Ako vybrať elektrobicykel, aby ti slúžil čo najdlhšie?
Pozrime sa na to, ako funguje elektrobicykel
Elektrobicykel je bicykel, ktorý vďaka elektrickému pohonu pomáha cyklistovi v jazde. Hlavným ťahúňom si na elektrobicykli ty. Elektrický pohon ti pri bicyklovaní pomáha, a tvoja jazda je pohodlnejšia, plynulejšia a menej sa pri nej zapotíš. Najviac to pocítiš v kopcoch. Okolo cyklistov, ktorí šliapu do pedálov na vlastný pohon, prejdeš s úsmevom na tvári a ani krásy okolitej prírody ti neuniknú.
Stupeň asistencie si zvolíš na ovládacom paneli umiestnenom na riadidlách. Elektrobicykle ponúkajú 3 až 5 stupňov elektrickej pomoci. Je len na tebe, ktorý stupeň kedy zvolíš a kedy ho prepneš. Keď si trúfaš prekonávať vlastné limity, elektrický pohon úplne vypni. Aj takúto možnosť ebaik ponúka, ale s vypnutou (či vybitou) batériou bude bicyklovanie oveľa náročnejšie.
Ako vybrať ebike čo najlepšie?
Pri výbere elektrobicykla si vopred ujasni, kde budeš ebike využívať najčastejšie. Každý terén kladie na elektrobicykel iné požiadavky a od toho sa odvíja aj ich konštrukcia, celková výbava a cena. Prezradíme aký elektrobicykel je najlepší do mesta a kedy sa oplatí do bicykla investovať najviac.
Elektrobicykel do mesta
Ako už z jeho názvu vyplýva, je to ebike vhodný na presun mestom, pre seniorov a cyklistov s nadváhou. Cestný elektrobicykel má konštrukciu s nízkym nástupom. Na bicykel jednoducho nasadneš a ešte jednoduchšie z neho zostúpiš. Jazda na takomto ebiku je pohodlná, preto sa najväčšej priazni teší najmä u dôchodcov. Mestský bicykel je vybavený bohatým príslušenstvom. Blatníky a svetlá sú samozrejmosťou. Čo v prípade mestského elektrobicykla oceníš asi najviac je nosič. Pomôže ti odniesť drobný nákup, či veci do školy a ty žiadnu záťaž pri prevoze nepocítiš.
Vyberáme pre vás 4 skvelé mestké elektrobicykle
Mestský elektrobicykel Devron 28122 Motor: Devron Electric, predný pohon, 36V, 250W Batéria: Devron Electric, 8.8Ah, články Panasonic, nosičová Dojazd: až 80 km | ***** | CENA | |
Mestský elektrobicykel Devron 28125A Motor: Devron Electric 250W (predný pohon) Batéria: Devron Electric 11 Ah, články Panasonic Dojazd: až 100 km | ***** | CENA | |
Mestský elektrokbicykel Devron 28426A Motor: Bafang Max Drive Central Drive, 250 W, stredový Batéria: PortaPower 14Ah, 36V, integrovaná Dojazd: až 120 km | ***** | CENA | |
Skladací elektrobicykel Devron Motor: ETM-HUB10A, bezkomutátorový, 250 W (zadný pohon) Batéria: Greenway 36V, 7,8 Ah, umiestnená v ráme Dojazd: až 60 km | ***** | CENA |
Trekingový (crossový) elektrobicykel
Tvorí prechod od mestského ebaiku k terénnemu. Je ideálnym spoločníkom na jazdu v miernom teréne a na ceste, ale rovnako dobre ho využiješ aj v meste. Pomáha vyrovnávať rozdiely v jazde na bicykli jednotlivých členov rodiny. Keď nechceš zaostávať za najlepším členom tímu, ale chceš zo seba aj niečo vydať, trekingový elektrobicykel je správnou voľbou. Výbava bicykla je tradičná. Blatníky, nosič a svetlá.
Čoraz častejšie sa využíva na kardio tréning. Sleduj tepovú frekvenciu, pri ktorej sa tuk spaľuje najlepšie a nastav si takú elektropomoc, ktorú pri cardio tréningu potrebuješ. V kopcoch bude pomoc väčšia, na rovine ju stiahneš, ale tep bude na každom teréne približne rovnaký. Spaľovanie tukov je s pomocou ebaiku jednoduchšie a efektívnejšie.
Horský elektrobicykel
Je vhodný na kopcovitý terén a do hôr. To ti už jeho názov pravdepodobne prezradil. Jeho prednosťou je odolná konštrukcia a vysoký výkon motora. Musí zvládnuť kopce a rôzne nerovnosti terénu. Batériu pri horskom ebiku nájdeš pod rámovou trúbkou, aby si bicykel udržal správne vyváženie a aby ťa v náročnom teréne nepríjemne neprekvapil. Náročnejší terén s nim zvládnu aj menej skúsení cyklisti.
Vyberáme pre vás 3 kvalitné horské elektrobicykle
Horský elektrobicykel 4EVER Ennyx 3
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: BROSE S Drive Unit
- batéria: BMZ V7 Integrated 36V/500 Wh
- dojazd: až 120 km
Horský elektrobicykel Crussis e-Largo
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: Bafang MAX drive, stredový, 250W (max 500W), 80 Nm
- batéria: Samsung Li-ion 36 V / 25 Ah (900 Wh),
- dojazd: až 200 km
Horský elektrobicykel Devron Riddle
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: Etrotek ETM-X2, zadný pohon, 250W, 36V
- batéria: Phylion DT-09, 11 Ah, 36V
- dojazd: až 110 km
Ako vybrať ten správny elektrobicykel
Už vieš, s ktorým bicyklom sa ti po teréne, ktorý uprednostňuješ, bude jazdiť najlepšie. Ešte sa spolu s nami pozri, na čo všetko sa pri výbere elektrobicykla treba zamerať, aby si si jazdu na ňom užil čo najlepšie a najdlhšie.
Výdrž a kapacita batérie
Práve tieto dve hodnoty určujú, aký má elektrobicykel dojazd, koľko dobíjacích cyklov zvládne a ako dlho elektrobicykel vydrží. Dojazd určuje kapacita batérie, ale výrazne ho ovplyvňuje aj štýl jazdy, terén, nastavenie stupňa pomoci a hmotnosť cyklistu. Dojazd spomínaný v návode a pri popise ebiku je orientačný. Musíš sa s ním bližšie zoznámiť, aby si zistil, koľko kilometrov na jedno nabitie skutočne zvládne.
Dojazd podľa kapacity batérie môžeme rozdeliť takto:
- dojazd 60-80 km – kapacita batérie 9-10Ah
- dojazd 80-100 km – kapacita batérie 11-12Ah
- dojazd 100-120 km – kapacita batérie 13-14Ah
- dojazd 120 a viac km – kapacita batérie 15Ah a viac
Pri ebikoch sa najčastejšie stretneš s lítiovou batériou. Má nízku hmotnosť, dobrú výdrž a celkovú životnosť a dostupnú cenu. Štandardné napájanie lítiových batérií je 36V. Jej životnosť ovplyvňuje to, ako batériu používaš a ako sa o ňu staráš. Jedna batéria by ti mala vydržať 4 až 8 rokov, 20 000 až 30 000 km alebo 800 – 1000 dobíjacích cyklov. Nezabúdaj na to, že batéria sa pomaly vybíja, aj keď elektrobicykel nepoužívaš. Pravidelne ju dobíjaj na maximálnu kapacitu a nedovoľ jej klesnúť až k nule. Vydrží ti dlhšie. Prerušované nebíjanie je občas nevyhnutné, ale príliš to s ním nepreháňaj.
Vyberáme pre vás 3 kvalitné trekingové elektrobicykle
Crossový elektrobicykel Crussis e-Cross
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: Bafang MAX drive 250W / 500W *, stredový, 80 Nm
- batéria: Samsung Li-ion 36 V / 20 Ah (720 Wh), vyberateľná – je možné ju nabíjať mimo bicykla
- dojazd: až 170 km
Crossový elektrobicykel Crussis ONE-OLI
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: OLI SPORT, 250W (MAX 700W), 83 Nm
- batéria: Panasonic Li-ion 36 V / 630 Wh (17,5 Ah), vyberateľná – je možné ju nabíjať mimo bicykla
- dojazd: až 150 km
Crossový elektrobicykel Ghost Hybride Square
NAŠE HODNOTENIE
*****
- motor: Bosch Performance CX 250 W, stredový
- batéria: Bosch Power Pack 500 Wh/13,9 Ah
- dojazd: až 130 km
Umiestnenie batérie a motora na ebaiku. Aký je v tom rozdiel?
Pri mestských a trekingových bicykloch môže byť batéria umiestnená na nosiči. Miesto ti na ňom nezaberie. Nosič je dvojposchodový, košík na neho v pohode umiestniš. Nosičovú batériu nabiješ asi najjednoduchšie. Z pohľadu vyváženia bicykla je najlepšie umiestnenie batérie na ráme bicykla, presne tam, kde má klasický bicykel väčšinou fľašu. Najčastejšie sa s týmto umiestnením stretávame pri horských ebikoch. Pri skladacích elektrobicykloch sa batéria najčastejšie nachádza za sedlovou tyčou. Z hľadiska vyváženia je to OK, ale celý rám bicykla a reťaz je tým pádom dlhšia a často má len jeden prevod.
Jazdné vlastnosti elektorbicyklov neovplyvňuje len batéria. Dôležitú úlohu zohráva motor. Jeho umiestnenie na predné koleso je vhodné najmä pri jazde v meste, má nízku obstarávaciu cenu a rovnomerné rozloženie hmotnosti, ale je vhodný len pre jazdu na ceste. V nerovnom a mokrom teréne môže koleso prekĺzavať. Nápor na prednú vidlicu je tiež väčší. Nadhodiť predné koleso a dopadnúť z obrubníka dole sa preto neodporúča. Výtlkom a ostatným cestným nerovnostiam, s ktorými sa počas jazdy stretneš sa tiež radšej vyhni. Stupeň asistencie ebiku určuje rýchlosť, ktorou po meste ideš. Keď ju prekročíš, pomoc sa automaticky vypne. Prvý stupeň je napr. pri 12 km/h, druhý pri 15 km/h, a tak ďalej. Najvyšší stupeň dosahuje pri 25 km/h.
Elektropohon na zadnom kolese je určený do mierneho terénu. Ebike s týmto pohonom nie je dobre vyvážený a zadné koleso musí uniesť väčšiu hmotnosť. Výhodou je lepší prenos krútiaceho momentu, nehrozí prekĺzavanie a predné koleso je odľahčené a manipuluje sa s ním ľahšie. Viac zaťažené je v tomto prípade zadné koleso. S pohonom na zadnom kolese sa pri elektrobicykloch stretávame najčastejšie. Inštaluje sa najmä do horských a trekingových elektrobicyklov. Stupne elektropomoci určuje rýchlosť, ktorou na ebaiku ideš. Keď ju prekročíš, ebaik ju vypne.
Najprepracovanejším tipom elektromotora je pohon umiestnený pod pedálmi, v strede elektrobicykla. Motor je silnejší, ebike má vyšší dojazd a zvládne aj náročný terén. Za ebike s týmto pohonom zaplatíš viac, ale s iným sa do strmších kopcov nedostaneš. Tento tip motora pomáha aj pri najnižšom stupni asistencie a pri každej rýchlosti až do 25 km/h. Pri optimálnom nastavení otáčok môžeš jeho dojazd predĺžiť aj o 20 %.
Ktorý elektrobicykel ti sedí najlepšie?
Veľkosť rámu elektrobicykla určuje výška postavy, dĺžka trupu, nôh a rúk. Najlepšie bude, keď sa ti podarí elektorbicykel vyskúšať ešte skôr, ako do neho investuješ. Rovnaká výška nemusí vyžadovať rovnako veľký rám bicykla. Pri crossovom ebiku sa odporúča vybrať rám o 1 – 2 palce väčší. Nosnosť ebikov sa pohybuje od 110 do 150 kg.
Samotný rám ebiku sa hmotnosťou od klasického bicykla vôbec nelíši. Kilogrami mu pridáva batéria (4 – 5 kg) a motor. Hmotnosť elektrobicyklov sa pohybuje od 22 do 26 kg.
Aký elektrobicykel je na slovenské cesty najlepší?
Elektrobicykel, ktorý si vyberieš by mal spĺňať normu EAPC (Electrically Assisted Pedal Cycle). Maximálnu rýchlosť má limitovanú na 25 km/h, a nesmie mať výkon viac ako 250 W. Pri väčšom počte wattov je to pred zákonom už moped alebo skúter, ku ktorému potrebuješ vodičský preukaz a poistku.
Maximálna možná hranica sily motora, ktorá spĺňa legislatívu používania v prevádzke na pozemných komunikáciách je 250 W. Na trhu nájdeš aj ebike s vyšším výkonom, ktorý riadiaca jednotka znižuje na požadovaných 250 W, motor má stále rezervu, nie je tak zaťažený a jeho celková životnosť je oveľa vyššia. Väčšina ebikov ponúka 3 – 5 pomocných stupňov. Čím viac stupňov ebike má, tým plynulejšia jazda ťa na ňom čaká. Motor ti pri správnom nastavení pomôže vtedy, keď sa do pedálov poriadne oprieš.