Odložme čiernu, farebné oblečenie nám v horách môže pomôcť

Chodenie po slovenských či zahraničných horách a lesoch je vždy zážitkom. Po obrovskej námahe prichádza vytúžená hrdosť, že sme pochod na vrchol zvládli. Okrem nej je to nemenej cenný pohľad na nádhernú krajinu pod nami a prírodu okolo nás.

Aby sme však takýto náročný či menej náročný výstup zvládli ľavou zadnou, je vhodné prispôsobiť tomu oblečenie. Obchody so športovými potrebami a športovou módou sa rozrastajú zo dňa na deň. Okrem toho, že je to dobrým signálom, že viac športujeme, máme viac možností výberu.

Turistické oblečenie má byť funkčné a má držať naše telo v super podmienkach. Jeho funkčnosť sa v zásade týka vstrebávania potu alebo udržania vhodnej teploty tela. Jeho funkčnosť nemusí vždy znamenať, že kúsky majú byť „nudné“. Začínajú byť totiž šik.

Nie každému záleží na tom, aké farby si oblečie na výstup hrebeňovky alebo feraty. Ak sa však radíte do druhej skupiny a chcete byť aj v lese trendy, tu je vysvetlenie, prečo sú farby vhodné a fajn.

foto-1

Čierne vs. farebné

Čierne a tmavé farby boli obľúbené ešte prednedávnom a malo to svoje opodstatnenie.

V lese sme tak nepútali zrak divých zvierat a nepriťahovali sme všakovaký hmyz. Účelom bolo, aby sme splynuli s prírodou a nerušili ju. V podstate to platí aj teraz, no na scénu prichádza farebné oblečenie, ktoré má šmrnc a tiež svoj účel.

Je pravda, že hmyz pútajú práve živšie farby, ale na to už existuje mnoho trikov, v podobe sprejov a náramkov, ktoré im smrdia natoľko, že si vás ani nevšimnú. Farby vám totiž môžu veľmi pomôcť. A povedzme si pravdu, ako vyrušíme prírodu tým, že si oblečieme farby? Veď je to práve ona, ktorá farby tvorí.

Prejdime preto na praktický dôvod, prečo farby áno a prečo sú v lese dôležité.

Vášniví turisti sa neraz stretnú so situáciou, keď si nejaký člen zo skupiny potrebuje oddýchnuť, kým iní ešte vládzu. To, že budete kráčať len pár metrov za skupinou, sa zdá byť bez problémové. Až kým v tom tmavom oblečení nesplyniete s prírodou natoľko, že vás nikto nevie nájsť.

Pre záchranárov, priateľov či spoluturistov je to záležitosť, ktorá vás môže zachrániť. Z cestičky môžete vybočiť aj tak, že si to vôbec nevšimnete. Takže si výraznými farbami môžete v prípade úrazu či vybočenia z cesty aspoň trošku pomôcť.

Ak sa odhodláte na výstup ako jednotlivec, tiež je vhodné napísať niekomu správu, aké farby máte na sebe. Môže sa stať naozaj všetko a hľadať neónovú ružovú je jednoduchšie, ako nájsť tmavozelenú. (Chodiť na túry samostatne však aj tak neodporúčame).

foto-2

Aj v lese sa chceme páčiť

Okrem iného je tu však aj jeden nepraktický, ale príjemne estetický dôvod. S farbami prichádza pozitívnejšia nálada a myslenie. Ak sa stretne skupinka farebných turistov, je to vždy lepší pohľad, ako keď vidíme skupinku turistov v tmavých a temných farbách.

Dámy si teda prídu na svoje a môžu si vyskladať turistické outfity, ktoré budú lahodiť oku a budú sa v nich cítiť príjemne a šik. V lese stretávame čoraz viac zaujímavých ľudí, tak prečo by sme nemohli zapôsobiť aj na takomto krásnom mieste?

Neobchádzame ani pánov. Farebné funkčné oblečenie je v ponuke aj pre nich a tiež pôsobí pozitívne a účelovo. Stačí si vybrať farbu, ktorá vás najviac vystihuje a vytvoriť si z nej vlastný, špecifický „lesný dres“.

Tak do toho, prinesme do hôr a lesov trochu pozitívnej dúhy!

foto-3

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať