Pokles záujmu o masť spôsobila najmä propagácia rastlinných olejov a zdravého životného štýlu. Je dobré, aby masť upadla do zabudnutia? Na rozdiel od lisovaných olejov má masť vyššiu tepelnú stabilitu a pri vyprážaní netvorí toľko karcinogénnych látok a škodlivých zlúčenín. Masť oxiduje pomalšie ako stolové oleje a jedlu dodá chuť a vôňu. Celosvetová kampaň proti nasýteným tukom živočíšneho pôvodu prišla s nápadom ich náhrady rastlinnými olejmi a stuženými tukmi (margarínmi). Nezmýlili sa?
POROVNANIE TUKOV
Vo vzťahu ku kardiovaskulárnym chorobám sa hydinová masť nachádza niekde medzi bravčovou masťou a rastlinnými olejmi. Oproti bravčovej masti má menej nasýtených tukov a pri izbovej teplote je tekutejšia. Svojím zložením sa husacia masť podobá olivovému oleju. Masť obsahuje o dve tretiny menej cholesterolu ako pravé maslo. Masť a rastlinné oleje (najlepšie za studena lisované) sú zdravé, mali by sme ich ale používať tam, kde je to vhodné.
Tuky všeobecne zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pre správne fungovanie nášho organizmu. Sú zdrojom energie a napomáhajú mnohým látkam, aby sa vstrebali do tráviacej sústavy. Obsahujú dvojnásobok kalórií ako bielkoviny a sacharidy, čo je zrejme najväčším spúšťačom obáv z ich škodlivosti.
STUŽENÉ TUKY
Trans-formy mastných kyselín v priemyselných stužených rastlinných tukoch sú oveľa škodlivejšie ako nasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v masti. Ukázalo sa, že zvýšená hladina cholesterolu a ischemická choroba srdca v Európe súvisí práve s rozmachom konzumácie margarínov. Radšej sa ich stráňme.
MASŤ SA UPLATNÍ AJ V KOZMETIKE
Predstava, že miesto krému na tvár či telo by ste používali masť nie je až tak odsúdeniahodná. Viete ale čo všetko obsahujú drahé krémy, telové mlieka a mydlá? Veď masť používali naše babičky miesto krému a lipidy v nej obsiahnuté im vyhladzovali vrásky. Ak vám vadí pach masti, stačí ja asi hodinu variť vo vodnom kúpeli, prípadne ešte pridať voňavú bylinku.
Bravčová masť je bravčový tuk takmer zhodný s ľudským kožný tukom – ceramidom. Masť veľmi dobre vstrebáva účinné látky a preniká s nimi do pokožky, je neagresívna a teda vhodná aj na citlivú a problematickú pleť. Masťový zábal na popraskané ruky či chodidlá dokáže čary. V kombinácii s nechtíkom, kamilkami, konope či levanduľou (asi 3-dňové lúhovanie) je skvelá na liečbu atopického ekzému, popálenín, jaziev, oparov, suchej kože apod.
NEZABUDNITE ANI NA VLASY
Keď už máte vďaka masti prírodne ošetrenú pleť a lepší cholesterol, doprajte zvýšenú starostlivosť aj vašim vlasom. Ak dôjde k poklesu vlhkosti vlasovej pokožky, jej pružnosť klesá a objavia sa poruchy tvorby vlasu. Kvalitný prípravok na rast vlasov pokožku výrazne regeneruje, obnovuje jej zdravé prostredie, bráni vysychaniu pokožky hlavy a tvorbe lupín. Podporuje zdravý rast vlasov a zlepšuje ich kvalitu, eliminuje nadmerné vypadávanie a štiepenie vlasov.
KDE SA EŠTE MASŤ UPLATNÍ
To ale nie je všetko. Ak vás trápi kašeľ, prechladnutie, zápal priedušiek či pľúc, zábal z husej či bravčovej masti je veľmi blahodarný. Kúsok látky namočte do teplej masti, priložte na hrudník, prekryte suchou látkou a držte sa v teple.