10-ročná Viktória získala pre Slovensko bronz na Majstrovstvách Európy v šachu mládeže

Po minulom týždni sa však môže pochváliť aj svojou prvou medailou z Majstrovstiev Európy. V trochu nešťastnom závere jej len o vlások unikol titul šampiónky kontinentu. Úsmev na jej tvári však napokon vyčaril aj bronz zo šampionátu, ktorý sa skončil túto nedeľu v Prahe.

Viktória bojovala v priebehu celého turnaja o popredné priečky. Prelomovými boli posledné tri kolá turnaja. V nich najskôr zdolala predchádzajúcu Majsterku Európy – Rusku Zavivaevú. V predposlednom kole porazila jej krajanku Margaritu Zverevú, ktorá dovtedy jednoznačne dominovala kategórii, a dostala sa tak na čelo turnaja s polbodovým náskokom. Prehra v záverečnom kole s Maďarkou Zsokou Gaal ju však odsunula až na 3. priečku, hoci na titul šampiónky jej postačovala aj remíza. V tejto partii Viktória dokázala svoju súperku obohrať a získať pešiaka naviac, avšak v kľúčovej časovej tiesni bola úspešnejšia maďarská hráčka.

Vyhodnotenie 02František Jablonický, prezident Slovenského šachového zväzu komentoval jej výsledok nasledovne: „V šachovom zväze sme sa rozhodli na tieto majstrovstvá podporiť viac hráčov, ako bývalo zvykom v minulých rokoch. Veľmi nás teší úspech 10-ročnej Viktórie Nadzamovej, ktorá už niekoľkokrát aj na medzinárodnom poli dokázala, že takáto medaila jej plným právom patrí. Budeme tiež hľadať ďalšie spôsoby, ako vrámci našich možností podporiť jej účasť aj na tohtoročnom svetovom šampionáte, ktorý sa bude konať koncom októbra v Gruzínskom Batumi.“

Z Vikinkinho úspechu je nadšený aj tréner Norbert Zambor, ktorý sa jej príprave dennodenne venuje už takmer 4 roky.

Majstrovstiev Európy v šachu mládeže sa zúčastnilo 1310 hráčov zo 49 krajín. Súťažilo sa v chlapčenských a dievčenských vekových kategóriách do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 rokov. Najpočetnejšou a najúspešnejšou krajinou šampionátu bolo Rusko, ktoré vyslalo takmer 140 hráčov a získalo 15 medailí z 26 možných, z toho 5 zlatých. Šampionát prebiehal od 17. do 28. augusta v Prahe.

[pro_ad_display_adzone id=“22328″]

V početnej slovenskej výprave sme mali minimálne tri horúce želiezka v ohni. V prvej trojke nasadených hráčov bol Žilinčan Jerguš Pecháč v kategórii chlapcov do 16 rokov, Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský v kategórii chlapcov do 10 rokov a Košičanka Viktória Nadzamová medzi dievčatami do 10 rokov. Najviac sa darilo práve týmto trom hráčom. Nadzamová získala bronz so 7 bodmi z 9, Kostolanský 10. miesto so 6,5 bodmi a Pecháč 16. miesto so 6 bodmi. V prvej európskej 25-tke sa ešte vo svojich kategóriách umiestnila Dominika Ferková z Bardejova (20. miesto – dievčatá do 14 rokov) a Lukáš Bango z Trnavy (24. miesto – chlapci do 14 rokov). Zo Slovenska sa podujatia zúčastnilo 39 mladých hráčov.