12 najzaujímavejších športových štadiónov sveta – časť 2.

Architekti popustili uzdu fantázii a moderné stavby sú na svete. Vyzerajú neskutočne hlavne v noci. Predstavujeme vám 12 najzaujímavejších ice arén, futalových a multifunkčných štadiónov.

7. Národný štadión Kaohsiung (Tajvan)

V Tajvane sa nachádza štadión, ktorý je žiarivým príkladom zelenej architektúry. Je postavený z recyklovaných materiálov a jeho strecha je pokrytá solárnymi panelmi. S rozlohou strechy s vyše 14 tisícami m2 dokáže zásobiť až 80 percent okolitých domácností aj v čase, kedy sa štadión nepoužíva. Táto jedinečná a zároveň prvá stavba tohto druhu dokáže znížiť spotrebu energie a uhlíkovej stopy.

11 najväčších dopingových hriešnikov

Kaohsiung bol otvorený v roku 2009 a s kapacitou 50 tisíc divákov sa radí v Tajvane medzi najväčšie štadióny. Národný štadión, ktorý navrhol medzinárodne uznávaný architekt Toyo Ito, bol postavený pri príležitosti hostiť divákov na hlavnej udalosti zo sveta hier v roku 2009. Nachádza sa na 19-tich hektároch pôdy a počas noci svojou vysvietenou nádherou nerobí radosť len oku diváka, ale aj domácim, ktorí bývajú v jeho blízkosti.

Allianz Aréna (Nemecko)
Allianz Aréna (Nemecko)

8. Allianz Aréna (Nemecko)

Slávny nemecký štadión bol dokončený v roku 2005 a patrí medzi najmodernejšie arény na svete. Jeho poznávacím znakom je netradičný „plášť“. Ten je zložený z „vankúšov“ fólie ETFE (plast s vysokou odolnosťou voči korózii, pevnosti a trvanlivosti v širokom rozsahu teplôt), navyše vďaka vnútornému podsvieteniu dokáže meniť farby do ďalekej vzdialenosti. Červená patrí Bayernu, modrá TSV 1860, v prípade derby ide o kombináciu spomínaných farieb a naladí sa aj neutrálnu bielu farbu. Pre kapacitu 66 tisíc divákov tu hrajú domáci tímu FC Bayern Mníchov a momentálne aj druholigový TSV 1860 Mníchov.

Aréna s objemom investícií 280 miliónov eur poslúžila v roku 2006 ako Otvárací ceremoniál Svetového pohára vo futbale. Štadión bol navrhnutý švajčiarskymi dizajnérmi (Jacques Herzog a Pierre Long Miao). Mníchovčania ho milujú aj pre svoj vzhľad, ktorý pripomína záchranný gumový čln, čo z ekonomického hľadiska pre nich podľa ich prieskumu verejnosti aj predstavuje. V jeho vnútri nájdete celý rad rekreačných a zábavných zariadení. Cateringové služby, škôlky, obchody a ďalšie.

Pekingský národný štadión „Vtáčie hniezdo“ (Čína)
Pekingský národný štadión „Vtáčie hniezdo“ (Čína)

9. Pekingský národný štadión „Vtáčie hniezdo“ (Čína)

Štadión, v ktorom sa konali letné olympijské a paralypijské hry 2008, bol postavený v roku 2007. Ide o jednu z najväčších oceľových stavieb na svete. Konečnému netypickému vzhľadu, ktorý pripomína vtáčie hniezdo predchádzala náhoda. Stavba mala pôvodne stáť 410 miliónov eur, čo sa im zdalo dosť veľa, preto bolo treba rozpočet zredukovať. Rozhodli sa prepracovať tvar strechy, čím síce znížili kapacitu o 9 tisíc miest, ale klesli na takmer 278 miliónový rozpočet. K tvaru vtáčieho hniezda ich inšpiroval typický motív pre čínsku keramiku.

7 TOP aplikácií, ktoré vám pomôžu pamätať na zdravý životný štýl

Aj keď má dnes štadión kapacitu 80 tisíc divákov, vznikol tu problém prilákať väčšie množstvo zaujímavých podujatí. Peking má v pláne pristavať k štadiónu nákupné stredisko a hotel. Chcú docieliť, aby sa táto lokalita stala najdôležitejším verejným miestom v Pekingu. Paradoxom je, že štadión sa využíva okrem športových aj na rôzne kultúrne podujatia, pretože pekingský futbalový tím Guo’an odmietol využívať štadión. Cítili sa totiž trápne, keď mali hrať na ihrisku s takou kapacitou, keďže na ich zápasy chodí maximálne jedna desatina z celkovej kapacity divákov. Čína sa preto rozhodla prihlásiť na ZOH v roku 2022.

Moses Mabhida štadión (Južná Afrika)
Moses Mabhida štadión (Južná Afrika)

10. Moses Mabhida štadión (Južná Afrika)

Štadión v meste Durban, ktorý je národnou pýchou Južnej Afriky a v prieskume domácich aj najobľúbenejší, dostal svoje pomenovanie po Mosesovi Mabhidovi. Ten sa narodil v chudobnej rodine vyhnancov. Neskôr sa stal popredným juhoafrickým odborárom a svoj život zasvätil boju proti apartheidu. Je to jeden z mála štadiónov, ktorý v sebe spája multifunkčný priestor štadióna s plážou. Navyše v komplexe nájdete aj amfiteáter a lanovku vyvážajúcu záujemcov na vrchol do výšky 350 metrov, z ktorej je nádherný výhľad na pobrežie a mesto.

Štadión, na ktorom sa odohrali Majstrovstvá sveta vo futbale 2010, má maximálnu kapacitu 70 tisíc návštevníkov. Dizajn štadióna je inšpirovaný juhoafrickou vlajkou: dve podnožia oblúka sa na južnej strane spájajú s jedným podnožím na severnej strane, čo symbolizuje novú jednotu kedysi rozdelenej krajiny. Štadión ocenený 27 rôznorodými cenami je zaujímavý hlavne z vizuálneho hľadiska. Navyše aj vďaka prirodzenému vetraniu vytvára neuveriteľný pocit luxusne veľkého priestoru pripadajúci na jednotlivca.

Športové centrum v Dubaji (Arabské emiráty)
Športové centrum v Dubaji (Arabské emiráty)

11. Športové centrum v Dubaji (Arabské emiráty)

Dubajland, tak možno nazvať toto rozsiahle športové centrum. Ide však o prvé športové mesto na svete skladajúce sa z lyžiarskych svahov, pretekárskeho motoristického okruhu, ekoparku a najväčšieho nákupného centra na svete. V roku 2009 k nim pribudli aj štyri nové štadióny: viacúčelový otvorený štadión pre 60 tisíc návštevníkov, 25 tisícový štadión pre kriket, viacúčelová krytá hala pre 10 tisíc divákov a hala pre pozemný hokej pre 5 tisíc divákov. Navyše, Dubajské športové centrum je prvé miesto na Strednom východe s golfovým ihriskom, ktoré navrhol Ernie Els.

Kvôli medaile obetovala život dieťaťa

Ide o 18 jamkové špičkové ihrisko pomenované „Duny“. To je centrom luxusnej golfovej spoločnosti nazvanej Victory Heights. Dubajské športové centrum navyše hostí aj prvú futbalovú školu Manchester United na svete, ako aj Medzinárodný kriketový zväz (ICC) a jeho Kriketovú akadémiu, tenisovú akadémiu Davida Lloyda a prvú školu golfu Butcha Harmona, mimo územia USA. Pre potreby akadémií slúži telocvičňa s plochou 3 tisíc m2 a olympijský plavecký bazén.

Olympijský štadión Jinan (Čína)
Olympijský štadión Jinan (Čína)

12. Olympijský štadión Jinan (Čína)

Len v samotnej Číne nie je núdza o dychberúce architektonické stavby športových centier. Nie je tomu inak ani v prípade komplexu v meste Jinan. Olympijské športové centrum Jinan bolo ukončené v roku 2009. Celý komplex tvoria štyri budovy: štadión, telocvičňa, krytý tenisový štadión a krytý plavecký bazén. S kapacitou takmer 58 tisíc divákov bol komplex primárne postavený pre Čínsku národnú olympiádu 2009. Celkový dizajn centra je známy ako Donghe Xiliu a vychádza zo symboliky mesta lotosového kvetu a čínskej vŕby.

Asi najzaujímavejšou budovou býva označovaná telocvičňa, ktorá sa rozprestiera na 59-tich tisícoch m2. Má jedno podzemné a päť nadzemných poschodí. Krásny zakrivený povrch symbolizuje olympijský plameň, ktorý pri večernom osvetlení o to viac vyniká. Aj keď je postavený z najmodernejších materiálov, paradoxom je, že ešte pred celkovým ukončením stihli pre požiar zasahovať hasiči dvakrát.

prečítajte si aj 1. časť:

12 najzaujímavejších športových štadiónov sveta – časť 1.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať