Pravidelne ste cvičili, našli ste si svoju rutinu a aj záľubu v tom, že si niekoľkokrát do týždňa dáte poriadne do tela. Všetky ostatné aktivity ste prispôsobili tomu, aby ste si na cvičenie našli čas. Postupne ste začali vidieť aj prvé výsledky vášho snaženia, čo vás motivovalo ešte viac. Potom sa však niečo stalo a váš aktívny život sa dostal do mŕtveho bodu.
Raz ste vynechali cvičenie kvôli rodinným povinnostiam, inokedy vás skolila choroba, alebo ste museli ostať v práci dlhšie ako zvyčajne. Navyše ste ešte išli na dvojtýždňovú dovolenku, kde ste na cvičenie ani nepomysleli. Ani neviete ako, no zrazu sa z pravidelného cvičenia stalo občasné, až neexistujúce.
Tip pre teba: Skvelé chutné raňajky v podobe francúzskych toastov s čerstvým ovocím.
Aj keď vám pohyb chýba, neviete sa dostať opäť do zabehnutej rutiny. Potrebujete motiváciu, impulz ako sa reštartovať a urobiť znova z cvičenia zvyk, či doslova závislosť? Tu je niekoľko tipov ako na to.
Spomeňte si, ako dobre ste sa cítili

Niekedy sa ľudia viac zameriavajú na úsilie, ktoré musia vynaložiť, ako na výsledok, ktorý im cvičenie prinesie. Predstavujete si, aký ťažký tréning vás čaká, vidíte tú drinu, no úplne zabúdate na to, ako úžasne sa budete cítiť potom. Výborná motivácia je spomenúť si na ten skvelý pocit, ktorý sa vždy po poriadnej makačke dostaví. Ten pocit, keď vyjdete zo sprchy potom, ako ste si dali poriadne do tela, je na nezaplatenie. Ako sa hovorí: Jediný workout, ktorý môžeš ľutovať je ten, ktorý sa neuskutočnil.
Zúčastnite sa výzvy, alebo si ju vytvorte sami

Ak chcete z cvičenia opäť urobiť zvyk, skúste sa zúčastniť krátkej, napríklad mesačnej výzvy. Mnoho posilňovní, či štúdií takéto výzvy organizuje. Prípadne sa ich dá neúrekom nájsť na internete. Pocit, že v tom nie ste sami, že patríte do skupiny ľudí s podobnými cieľmi a že sa so svojím výkonom môžete niekomu pochváliť, vás zaručene motivuje a prinúti si obliecť cvičebný úbor, aj keby ste v prvej chvíli radšej ostali v posteli. Ak nenájdete žiadnu výzvu, ktorá by vám vyhovovala, zorganizujte skupinu priateľov a známych a vytvorte si výzvu sami.
Začnite pomaly a zľahka

V prípade, že sa vám do cvičenia naozaj nechce, môže niekedy pomôcť, ak sa do neho nevrhnete hneď zhurta, no začnete s niečím ľahším. Možno nemáte zrovna chuť sa zatvoriť v posilňovni. Tak vybehnite aspoň von a doprajte si ľahký jogging, či iba prechádzku v svižnejšom tempe. Alebo sa vám nechce absolvovať celý dlhý tréning a stráviť cvičením hodinu či viac.
Tip pre teba: Cvičenie s bábätkami: 5 tipov na športy s bábätkom
V tom prípade sa na začiatok prinúťte aspoň k päť minútovému cvičeniu každý deň. O niekoľko dní pridajte ďalších päť minút a postupne takto predlžujte čas cvičenia. Akonáhle sa aspoň trochu rozhýbete niečím malým, z čoho budete mať radosť a dobrý pocit, budete chcieť pokračovať ďalej a vrátiť sa k svojím zdravým návykom.
Plánujte týždeň dopredu

V záplave každodenných povinností sa môže ľahko stať, že si na cvičenie jednoducho nenájdete čas. Ráno ste odhodlaní, že po práci si určite pôjdete zacvičiť, no počas dňa sa vynorí milión dôvodov, prečo ostane taška s vecami na cvičenie nedotknutá. Samozrejme, nie vždy sa dajú všetky okolnosti ovplyvniť, no často je to všetko iba o prioritách. Zámienka, prečo tréning vynechať sa nájde vždy. Môžete to zvaliť na šéfa, deti, manžela, rodičov, no v konečnom dôsledku ste to vy, kto poľavil vo svojom odhodlaní. Ak ste si vedeli nájsť na cvičenie čas predtým, musíte to zvládnuť aj teraz. Ako na to? Vždy na začiatku týždňa si vyhraďte dni, kedy sa chcete venovať cvičeniu. Uistite sa, že je váš plán reálny. Ak viete, že každý pondelok ostávate v práci do večera, naplánujte si cvičenie na iný deň. Plánujte týždeň dopredu a prispôsobte cvičeniu aj ostatné aktivity. Zapíšte si tréning do kalendára, nastavte si pripomienku v telefóne a tento termín berte ako záväzný. Takisto si môžete naplánovať aj napríklad víkendovú prechádzku. Ideálne, ak sa aj dohodnete s niekým, komu ju nebudete môcť zrušiť.
Vyskúšajte novú aktivitu

Okrem aktivít, ktorým ste sa venovali doposiaľ, zaraďte do svojho plánu aj novú činnosť. Vyskúšajte niečo, čo vás vždy lákalo a čo vám pomôže sa znova nakopnúť a mať radosť z pohybu. Posilňovňa je len jedna z možností. Skúste kombinovať rozličné aktivity. Možností je neúrekom. Zorganizujte skupinu priateľov a zahrajte si napríklad volejbal či bedminton. Alebo sa spolu s partnerom prihláste sa hodiny tanca.
Tip pre teba: Aj teba neposlúcha bruško? Skús týchto 14 rád ako ho dostať pod kontrolu
Ak trávite celý deň v kancelárii, určite vám dobre padne beh na čerstvom vzduchu, prípadne korčuľovanie či jazda na bicykli. Nehovoriac o neskutočnom množstve skupinových cvičení, z ktorých si môžete vybrať tie, ktoré vás naviac bavia a obmieňať ich tak, aby sa vám nezunovali. Dajte si napríklad na začiatok záväzok, že každý druhý týždeň vyskúšate novú aktivitu, aby ste zistili, čo vás najviac baví.
Cvičte ráno

V zmysle starej známej múdrosti “Ranné vtáča ďalej doskáče” si skúste niekoľkokrát do týždňa privstať a dať si do tela ešte predtým, ako sa vrhnete na všetky povinnosti. Zatiaľ čo v priebehu dňa sa určite vyskytne mnoho nástrah, ktoré môžu sabotovať vaše cvičenie, pri rannom cvičení je menšia pravdepodobnosť, že ho vynecháte. Poobede a večer budete mať čas sa venovať už iným aktivitám, no zároveň začnete deň skvelou činnosťou, ktorá vám zabezpečí dobrú náladu a dobrý pocit na celý deň. Navyše sa nabijete energiou, naštartujete svoj metabolizmus a zvýšite schopnosť sústrediť sa na všetko, čo vás počas dňa čaká.
Verím že ťa tento článok ako zažať opäť cvičiť správne motivoval a dobre naštartoval. Nič ake netreba preháňať a treba myslieť že zdravie má vždy prednosť. Preto mysli aj na regeneráciu, ktorá musí byť súčasťou každého tréningu. Niečo o rôznych spôsoboch regenerácie si môžeš prečítať v článku: Základom športu je regenerácia
Dakujem, velmi mi to pomohlo tieto slova pocut a odhodlat sa nadalej cvicit a citit sa dobre. 👍🏼
Mal som 4 tyzdne pauzu ani neviem preco.
🧐.