Dôležitý deň je tu a vy začínate podliehať tlaku. Predovšetkým vám zaleží na tom, aby ste podali dobrý výkon. Či už je disciplínou beh, bicykel, alebo iné športy. Aby sa nestalo, že zabudnete popri kondičnej a stravovacej príprave na dôležité veci, prečítajte si naše rady.
Teplé oblečenie
Môže sa stať, že dôjde k zmene počasia a vy nebude pripravení. Vyzliecť sa dá vždy, ale ak vás prekvapí zima, to je horšie. Tiež sa stáva, že po pretekoch má človek zmiešané pocity. Môže vám byť náhle chladno či naopak, môže vás oblievať pot. Vtedy je dobré mať po ruke náhradné oblečenie, ktoré vám tento problém vyrieši. Pohodlné tepláky či teplá mikina s vami urobí divy.
Lieky a krémy
Hoci sa teraz preferuje všetko prírodné, možno nezaškodí poistiť sa škatuľkou liekov proti bolesti či zápalu. Nemusíte byť ani zranení, ale môže vás čokoľvek začať bolieť, od kĺbov po svaly. Ženy môžu po extrémnej námahe dostať nečakane i menštruáciu, liek teda zaberie aj na kŕče.
20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie
Zdravotnícky personál na trati rieši síce rôzne problémy, ale môže odmietnuť podanie liekov. Nepoznajú váš kompletný zdravotný stav. Na boľavé svaly môžete aplikovať rôzne balzamy a krémy, ktoré v krátkom čase poskytnú úľavu. Niektoré majú hrejivý účinok a okamžite prekrvia vyčerpané svalstvo.
Krém na tvár
Nežnejšia polovica našej populácie ocení, keď si po pretekoch nielen ovlaží tvár, ale si ju aj bohato nakrémuje. Poveternostné podmienky nie sú vždy priaznivé, pokožka nimi veľmi trpí. Suchá koža môže byť po behu veľmi nepríjemná a v zime aj zničená. Myslite na to aj deň vopred, hydratujte!
Doklady
Pred pretekmi sa treba registrovať. Zrejme si od vás organizátori budú pýtať doklad totožnosti, nezabudnite naň, rovnako ako na kartičku zo zdravotnej poisťovne, kľúče či pas, ak idete mimo republiky do krajiny, kde je cestovný pas potrebný. Všetky veci z tejto kategórie si dajte dokopy a vždy chráňte, inak sa môže stať, že newyorský maratón, na ktorý ste sa rok pripravovali, ani nepobežíte.
Telefón
Ak sa vám ľahšie beží s hudbou, skúste si ju nahrať do telefónu, nemusíte so sebou brať navyše žiadne ďalšie elektronické zariadenie. Ak si svoje behy aj zaznamenávate pomocou rôznych aplikácií, využite telefón i nato. To isté platí aj s navigáciou. Dnešná technika už umožňuje používať mapy v telefónoch a opäť máte o starosť menej. Nezabudnite pribaliť aj nabíjačku, keďže sa dosť míňa batéria.
Jedlo a pitie
V cieli sa síce podávajú nápoje, ako aj v občerstvovacích staniciach, no vy naň nemusíte práve mať chuť. Oplatí sa mať nejaké jedlo navyše, ktoré je vaše obľúbené. Možno ho nepoužijete, vždy ho však môžete ponúknuť niekomu inému.
Čo jesť pred behom a čo po behu?
Tiež sa môže stať, že budete nekontrolovateľne smädní alebo hladní, preto je lepšie mať so sebou viac ako menej. Za cieľovou páskou je síce vody dosť, ale vy si aj tak radšej pribaľte jednu fľašu navyše. Môže sa hodiť na čokoľvek.
Prezuvky
Taktiež sa môže stať, že vás po pretekoch poriadne otlačia tenisky. Vtedy je dobré mať vo svojej batožine aj pohodlné prezuvky, respektíve čokoľvek, čo nie sú tenisky. Ideálne šľapky, flipflopy alebo voľné mäkké topánky. Možno oceníte aj kompresné ponožky. Tie znižujú bolesť v nohách, ktorú spôsobila nahromadená krv po dlhom behu.
Toaletný papier a vlhčené utierky
Dostať sa po pretekoch do sprchy môže trvať aj hodinu-dve. Kým sa tak stane, prvou pomocou pre spotené telo sú vlhčené utierky. Nie sú síce plnohodnotnou náhradou vane plnej teplej vody a sprchového šampónu, ale je to lepšie ako nič. Mimochodom príjemne voňajú a spravia náladu.
Štartovné číslo
Chyba začiatočníkov. Štartovné číslo sa má pripnúť na hruď, aby bolo dobre vidieť. Niektorí organizátori dokonca pretekára diskvalifikujú, ak ho nemá správne umiestnené. Výhodou nasledovať pokyny je aj to, že vám pošlú fotografiu, priradenú k vášmu štartovnému číslu.
Pozitívny prístup
Najdôležitejšia súčasť vašej batožiny! Nech akokoľvek tvrdo a svedomito trénujete na vaše dôležité preteky, nezabudnite na dobrú náladu. Ktokoľvek sa postaví na štart, je už v tej chvíli víťazom. Myslite na to, že máte podporu okolia. Či už ide o vašich blízkych, alebo divákov na trati.
Majster Slovenska Gabriel Švajda o behu, príprave, regenerácii
Bez ohľadu na motiváciu, ambície či iné pohnútky. Obuť si tenisky či pripraviť v servise bicykel na veľký deň, chce guráž. Nebojte sa! Zem sa točiť neprestane, ak váš výsledný čas bude iný ako ten vysnívaný, lebo vy tak či onak budete hrdinom.
[…] Na čo nezabudnúť pred pretekmi […]
[…] TIP: Na čo nezabudnúť pred pretekmi […]
[…] TIP: Na čo nezabudnúť pred pretekmi […]