Za hranicami svojich možností – Spartan Race

Za hranicami svojich možností – Spartan Race. Nosenie netradičných bremien, plazenie sa v blate a pod ostnatým drôtom či preskakovanie plameňov sú disciplíny určené pre ľudí, ktorí chcú „pochopiť až v cieli“. Mnohí v sebe nájdu skryté a netušené rezervy a vôľu vytrvať, aby dosiahli cieľ a mohli si sami pred sebou povedať, že posunuli hranicu svojich možností.

V hlavnej úlohe adrenalín a vôľa

O čom vlastne Reebok Spartan Race (RSR) je? Ide o jeden z najrýchlejšie sa rozširujúcich alternatívnych atletických pretekov a ultra­‑športový zážitok. Názov je odvodený z názvu mestského štátu v starom Grécku, kde podľa histórie i legiend vychovávali fyzicky zdatných vojakov, ktorí nikdy neustúpili z boja a patrili k vojenskej elite tej doby. RSR vznikol v roku 2010 a vychádzal z vojenských a polovojenských prekážkových dráh. Slovo „beh“ alebo spojenie „extrémny prekážkový beh“ ho vystihujú len z polovice.

TIP: Attila Végh: „Určite zostanem pri organizácií OKTAGON MMA!“

Niektoré úseky sa podobajú skôr driapaniu sa do kopca po štyroch ako behu a v iných je nutné sa plaziť pod ostnatým drôtom, rúčkovať na lane nad vodou či brodiť sa v blate. V roku 2014 sa bude konať okolo 100 pretekov RSR v 17-tich krajinách. Ak ste však rýchly, zručný, odolný, fyzicky trénovaný, vytrvalý, so silnou vôľou a motiváciou, pretek je skvelým lakmusovým papierikom vašich schopností. Nekompromisne preverí aj tých najodvážnejších. „RSR je skutočne pre všetkých, ktorí majú radi pohyb, zábavu, dobrodružstvo a aktívny životný štýl. Nenájdete asi športové odvetvie, pre ktoré by nebolo prospešné preveriť si svoje schopnosti pri tomto netradičnom preteku,“ hovorí na blogu podujatia účastník preteku z roku 2012, osobný tréner Michal Lakatoš.

Šprint, Super a Beast

Zaujímavé je, že Slovensko a Čechy patria medzi prvé krajiny, ktoré získali licenciu pre organizovanie týchto pretekov. My sme sa pýtali na podrobnosti o pretekoch tých najpovolanejších. „Už výber trasy a lokality pre pretek nie jednoduchý. Musíme brať ohľad na to, aby trať bola dostatočne členitá, spĺňala určité očakávania náročnosti tak zo strany účastníkov ako aj organizátorov a aby sme pri jej budovaní boli šetrní k prírode,“ povedal pre časopis Šport je život Jozef Červenak, koordinátor pretekov pre strednú Európu a dodal: „Pri výbere berieme tiež do úvahy to, aby lokácie boli všeobecne známe a populárne s vybudovanou infraštruktúrou a skúseným manažmentom.

Snažíme sa pokryť celé územie Slovenska tak, aby každý mal možnosť odbehnúť si pretek bez zbytočného cestovania. Počas sezóny ponúkame preteky v troch rôznych dĺžkach a stupňoch náročnosti. Najkratší je SPARTAN ŠPRINT, čo je okolo 7 km s 15 prekážkami vhodný pre všetky kategórie bežcov. SPARTAN SUPER má približne 12 km a 20 prekážok a najťažší je SPARTAN BEAST, teda 20 km a 25 prekážok. Každý, kto si úspešne odbehne všetky tri trasy, teda ŠPRINT, SUPER a BEAST získava ocenenie zvané TRIFECTA.“

Disciplíny nevhodné pre „bábovky“

Náročnosť prekážok je vysoko individuálna. Niekto zvládne lepšie beh, iný nosenie bremien. Divácky najatraktívnejšie sú určite plazenie pod ostnatým drôtom, šplhanie po lane nad vodnou priekopou a preskakovanie ohňa. Znie to nebezpečne, no podľa J. Červenaka sa na preteku v Bratislave na Kamzíku zúčastňuje asi 30 organizátorov, 120 dobrovoľníkov a k dispozícii budú dve sanitky s lekárskym dohľadom. „Doteraz sme nemali žiadne vážnejšie zranenia, okrem vyvrtnutí, intenzívnych kŕčov atď. Pretek až na malé výnimky dokončí každý pretekár,“ tvrdí.

TIP: Na čo nezabudnúť pred pretekmi

Finálnou a mnohými obávanou prekážkou v cieľovej rovinke boli gladiátori. Zámerne hovoríme boli, pretože riaditeľstvo súťaže v USA sa rozhodlo pre sezónu 2014 vynechať prítomnosť gladiátorov v cieli. Napokon samotný pretek nie je určený pre „bábovky“, ale skôr pre gladiátorov. Veľký obdiv si preto zaslúžia príslušníčky nežného pohlavia, ktoré nielen nájdu odvahu sa postaviť na štart, ale aj pretek dokončiť. Na štartovacej čiare však nájdete zápasníkov, priaznivcov bojových umení, kulturistov, vyznávačov street workout alebo crossfit­‑u.

Nie je tiež náhodné, že pre crossfit a RSR je spoločným menovateľom výrobca športových potrieb Reebok. Mnohé z disciplín budú pre skúsených crossfiterov ľahšie, rovnako ako burpees, teda tzv. angličáky, ktoré sa vykonávajú ako trestný resp. náhradný cvik pri nezvládnutí stanovenej prekážky. Angličák je rýchla kombinácia kľuku a drepu s výskokom. Zo stoja vzpriameného sa presuniete cez drep do podporu ležmo. Spravíte kľuk a pri návrate do hornej polohy sa odrazíte nohami tak, aby ste ich dostali pred hrudník a skončili v drepe. Z drepu nasleduje výskok.

Rady pred štartom

Najmä trasy Super a Beast si vyžadujú intenzívnu, dlhotrvajúcu prípravu a fyzickú zdatnosť. Vhodné je overiť si svoje schopnosti na jednom z oficiálnych tréningov. „Každý, kto by chcel absolvovať kvalitnú prípravu, sa môže zúčastniť Reebok Spartan Campu,“ povedal Jany Landl, ktorý začiatkom roka 2014 získal trénerskú licenciu v Londýne a tréningy aj osobne vedie. J. Červenak hovorí: „Vo všeobecnosti platí, že RSR bežia atléti s vysokým stupňom prípravy. Snaha dokončiť pretek „za každú cenu“ je viac­‑menej vecou cti. Do veľkej miery je motivácia dobehnúť podporená filozofiou a myšlienkovými piliermi preteku, ktorý kladie dôraz na fyzickú a mentálnu výdrž, pripravenosť zdolávať prekážky a budovať pozitívne ľudské kvality potrebné pre každodenný život.“

RSR sú v prvom rade vytrvalostné preteky. Ak nie ste schopný zabehnúť stanovenú trasu bez prekážok, stojí za zváženie, či sa pustiť do prekážkového behu. Rozhodne sa vyplatí do tréningového procesu zahrnúť tzv. opičiu dráhu a tréning s voľnou váhou, najmä prenášanie bremien. Preteky môžete bežať individuálne alebo využijete silu tímového ducha a trasu absolvujete v tíme s minimálne ďalšími troma členmi.

Kde ešte testovať svoje limity?

„Je v tom niečo energetizujúce nevedieť, aká prekážka bude nasledovať, či prežijete ďalší úsek, alebo či prekonáte ďalšiu prekážku. Dych je nedostatočný, pľúca ide roztrhnúť, srdce vyskočiť z hrude. Keď ste na trase, to nie je len o žití, ale o tom, že ste nažive. Je to obrovský rozdiel a poznáte ho iba tak, že budete ochotný posunúť sa až za svoje limity,“ spomína Carrie Adams, organizátor Rad Racing, súťaže podobnej RSR. Na Slovensku sa už v tomto roku bežal tzv. Mud Run, cross country beh s umelo vytvorenými prekážkami. Odohral sa v rámci akcie Beh si ty.

TIP: Cvičením k trvalej invalidite? Športujeme nesprávne, tvrdí odborník

V knihe Ultimate Obstacle Race Training píše Brett Stewart o ďalších pretekoch, ktoré donútia pretekárov siahnuť na dno svojich fyzických a psychických možností. Death Race, ako už názov napovedá, je extrémne ťažký pretek, ktorý vznikol v roku 2004. Okrem fyzicky a psychicky náročných prekážok a úloh, je veľkou bariérou už samotný terén a končí až vtedy, keď spoluzakladatelia Andy Weinberg a Joe DeSena uznajú za vhodné. Mimochodom, Joe DeSena je spoluzakladateľom Spartan Race. Savage Race založil v roku 2011 Sam Abbitt. Je to jedna z najťažších súťaží tohto typu, ktorú zvládnu drsní a odvážni atléti. Nechýbajú tu opičie dráhy, nádrže s ľadom a, samozrejme blato a oheň.

Cahoots Duo Challenge tiež začala svoju históriu v roku 2011, Devon Anderson ju vymyslel pre dvojicu pretekárov, ktorí musia navzájom spolupracovať pri prekonávaní dráhy. Hero Rush patrí medzi tématické prekážkové trasy, tiež sa datuje do roku 2011. K ďalším národným a lokálnym prekážkovým pretekom patria Tough Mudder, Muddy Buddy, Warrior Dash, The Color Run, The Rock ‚n‘ Roll Marathon a The 5 K Foam Fest. Rôznych variácií týchto pretekov bude len pribúdať. Ide o rastúci a rentabilný druh organizovaných športových podujatí, rovnako ako beh samotný. Napríklad firma Reebok zaznamenala 11%-ný nárast predajov po tom, čo spojila svoje meno so Spartan Race.

Spartan Race Epleny Hungary  2014

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať