Bežecká sezóna začína: Ste dostatočne pripravení?

Po dlhom oddychu konečne prichádza čas novej bežeckej sezóny. Chystáte sa zdolať polmaratón či maratón? S tréningom začnite už dnes.

Skontrolujte v akom stave sú vaše bežecké potreby

Po dlhšej prestávke s behom vždy najprv zistite, či máte všetky bežecké potreby a v akom sú stave. Okrem bežeckých topánok nezabudnite ani na oblečenie. Ideálne by malo rýchlo odvádzať pot a vaše telo držať v suchu. Ako materiál neodporúčame bavlnu či iné organické materiály. Lepšou voľbou sú umelé materiály alebo plyš. Pri bežeckých topánkach si dajte pozor najmä na ich číslo. Mali by ste mať dostatočnú rezervu. Ak ste z nich vyrástli, radšej si kúpte nové.

Zbytočne sa nepresilujte

Počas prvých behov po pauze sa zbytočne nepresilujte. Stanovte si čiastkové ciele a pracujte na nich. Začnite s kratšími trasami. Prospešné sú rozličné prevýšenia ako schody či kopce. Vaša trasa nebude monotónna a štýl behu budete musieť meniť podľa okolností. Dôležitý je tiež povrch. Mäkší nemusí nutne znamenať lepší. Pozerajte, kam stúpate. Vyhnete sa tak možným zraneniam.

Bežecká sezóna začína nezabudni na bežeckú obuv
Zdroj: Pexels.com

Nepodceňujte rozcvičku

Pred každým behom venujte aspoň niekoľko minút strečingovým cvičeniam. Vyskúšať môžete bočné výpady, výpady počas chôdze, zakopávanie, beh na mieste, skákanie alebo skipping. Druhým variantom zahriatia organizmu je chôdza. Stačí, keď zvolíte mierne tempo. Poprechádzajte sa a dostatočne sa pritom ponaťahujte.

Vyhraďte si čas na oddych

Väčšina bežcov nevydrží dlho na jednom mieste. Regenerácia je však dôležitá. Preto si vyhraďte aspoň jeden deň v týždni bez športovej aktivity. V opačnom prípade hrozí, že vás skolí nejaké zranenie. Počas voľného dňa sa môžete venovať iným veciam, ktoré súvisia s vašou záľubou. Môžete naplánovať nové bežecké trasy alebo si zostaviť jedálniček.

Bežecká sezóna začína nezabudni na bežeckú obuv
Photo by Todd Diemer on Unsplash

Zostavte si vyvážený jedálniček

Základom vašej stravy by mali byť najmä sacharidy a bielkoviny. Výborným zdrojom sacharidov sú celozrnné výrobky, cestoviny a ryža. Pred tréningom si môžete dať banán. Bielkoviny naopak nájdete v mäse, v tvarohu a vo vajci. Nepreháňajte to však. Zaťažíte si obličky, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Pre lepší výkon zvážte tuky. Kokosový olej, avokádo alebo mandľové maslo sú výborným doplnkom vášho jedálnička.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať