Boli medzi najlepšími športovcami na svete nielen vo svojej oblasti – ak neboli rovno tí najlepší – no chceli patriť ešte vyššie. Bohužiaľ, nepovolenou cestou. Doping je problém v športe od nepamäti a ‚spadli‘ do neho aj tí, ktorí sa nachádzali kvalitatívne na najvyšších poschodiach. Toto je zoznam 11 najznámejších športovcov, ktorí neodolali nepovolenému zvyšovaniu výkonnosti. V rebríčku nájdeme atlétov, tenistov, cyklistov, ale aj futbalovú brankárku.
11. Alberto Contador
Španielsky cyklista doslova ničil konkurenciu. V roku 2007 vyhral Tour de France, o rok na to Giro d’Italia a domácu Vueltu a o dva opäť slávnu Tour. Keď v roku 2010 zavŕšil hetrik na týchto pretekoch, začalo sa špekulovať o dopingu. Contador mal pozitívne testy na clenbuterol, jeho argument bol, že sa mu do tela dostal z kontaminovaného mäsa.
Španielska cyklistická federácia ho síce oficiálne očistila, no Medzinárodná cyklistická únia UCI a Medzinárodná antidopingová agentúra WADA sa voči tomuto verdiktu odvolali. Výsledok nekonečného naťahovania, ktoré trvalo rok a pol: dvojročný zákaz činnosti.
10. Tyson Gay
„Na sto percent môžem zaručiť, že sa nikdy nezapletiem do osídiel dopingu,“ povedal americký atlét, ktorý sa špecializuje na šprintérske trate. Ďalšia múdra veta však hovorí: Nesľubuj niečo, čo nevieš splniť. Gay bol usvedčený z užívania dopingu v roku 2013, keď po testovaní vysvitlo, že užíval anabolické steroidy.
7 TOP aplikácií, ktoré vám pomôžu pamätať na zdravý životný štýl
Tie mu mali napomáhať pri tvorbe bielkovín a zvyšovaní výkonu. Samotný atlét sa priznal, obvinil tretiu osobu, ktorej vraj dôveroval a zradila ho. Výsledok: zobrali mu striebornú medailu z olympiády 2012, Adidas s ním zrušil sponzorskú zmluvu, k tomu dostal ročný zákaz činnosti ako „bonus“.
9. Hope Solo
Viacerí sa pri tomto prípade pýtajú, na čo je futbalovej brankárke potrebné zvyšovať umelo výkonnosť. Aj preto je dopovanie americkej krásky medzi tromi žrďami Hope Solo tak trochu čudné.
Kontroverzná Američanka na seba najskôr upozornila obnaženými fotkami, ktoré jej mali hackeri ukradnúť z mobilného telefónu a zverejniť na internete, potom šokovala futbalový svet dopingom.
Pomáhať si mala diuretikami, Solo to odôvodňovala tým, že sa látka do jej tela dostala z liekov, ktoré jej predpísal lekár na predmenštruačnú liečbu.
8. Martina Hingisová
Švajčiarska tenistka česko-slovenského pôvodu sa vydala na nelegálnu cestu v roku 2007. V tomto roku bola na grandslamovom Wimbledone pozitívne testovaná na kokaín. „Mala som pozitívny test, pritom som drogy nikdy neužívala. Cítim sa 100-percentne nevinná. Tí, čo ma testovali, povedali, že kokaín zvyšuje sebavedomie a dostáva človeka do eufórie. To ja neviem, ale dobre viem, že keby som sa snažila triafať loptičky v takom stave, tak to nepôjde,“ povedala so slzami v očiach Hingisová.
Príbeh, ktorý otriasol športovým svetom: Kvôli medaile obetovala život dieťaťa
Ukončila kariéru, dôvodmi boli nechuť ťahať sa s antidopingovými funkcionármi po súdoch, vek, ale aj zdravotné problémy. V roku 2013 ohlásila návrat, odvtedy sa venuje štvorhre, v ktorej je svetovou jednotkou, a vyhrala v nej trikrát grandslam.
7. Diego Maradona
Jeden z najlepších futbalistov všetkých čias, pre niektorých fanúšikov jednoznačne najlepší. Ani Diego Maradona sa nevyhol dopingu, a to hneď niekoľkokrát. Zlyhával totiž v testoch na kokaín, pre ktorý bol suspendovaný v roku 1991, keď obliekal dres Neapola, na 15 mesiacov.
Ani pauza trvajúca vyše roka mu jeho chuť po zakázaných látkach neodbúrala, škandálu sa Maradona nevyhol v roku 1994 na majstrovstvách sveta v USA. Hviezda Argentíny odohrala len dva zápasy a strelila jeden gól proti Grécku, potom sa musela reprezentácia Albicelestes zaobísť bez Maradonu.
Ten sa pre pozitívny test na efedrín musel zo šampionátu porúčať, argumentoval tým, že sa mu do tela dostala zakázaná látka po tom, ako mu jeho osobný tréner odporučil energetický nápoj Rip Fuel a on ho vypil.
6. Justin Gatlin
Americký šprintér bol na amfetamín prvýkrát pozitívne testovaný v roku 2001. Gatlin sa však odvolal, argumentom bolo, že túto látku bral od detstva, keď mu bola diagnostikovaná porucha pozornosti. Vyšiel z toho s podmienkou, ktorú však v roku 2006 porušil. Tentoraz u neho odhalili hormón testosterón.
Jej projekt vychoval naše najväčšie hokejové talenty: Celá slovenská koncepcia je nesprávna
Hrozil mu doživotný zákaz činnosti, ktorý najskôr zmiernili na osem rokov a potom ešte o polovicu na štyri. Nestihol tak olympijské hry v Pekingu, kde mal obhajovať zlato zo šprintu na 100 metrov z Atén 2004. Gatlinov trest bol zmiernený vďaka spolupráci na odhaľovaní Trevora Grahama, jeho trénera. Až osem atlétov, ktorých Graham trénoval, bolo pozitívne testovaných na látky, ktoré ilegálne zvyšujú výkonnosť.
5. Maria Šarapovová
Ruská tenisová kráska odštartovala vlnu pozitívnych dopingových nálezov. Na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open mala pozitívny dopingový test na meldonium. Táto látka bola až do roku 2016 na zozname povolených, potom ju presunuli medzi zakázané.
Celý svet sa po prevalení dopingu u Šarapovovej pýtal, ako je možné, že si nikto z jej tímu nevšimol, že užívanie meldonia už viac nie je povolené. Ruská tenistka brala túto látku podľa vlastných slov desať rokov pre nedostatok horčíku, nepravidelný srdcový tep a ako prevenciu cukrovky, ktorú vraj majú v rodine.
4. Andre Agassi
Prehrešky amerického tenistu vyplávali na povrch až po ukončení jeho kariéry. Agassi sa sám priznal k dopingu vo svojej autobiografii. „Som posadnutý tým, že sa chcem očistiť,“ píše tenista v knihe.
Agassi bral kryštalický metamfetamín v roku 1997, teda v dobe, keď sa tenisovej ikone sprotivil tenis a bola na dne. S drogou Američana zoznámil jeho asistent, ktorého nazval len prezývkou Slim. ATP síce Agassiho doping odhalila, dokázal ju však oklamať.
12 najzaujímavejších športových štadiónov sveta
„Zmiešal som klamstvá a polopravdy. Napísal som im, že som asistenta vyhodil a že to on si drogu pridával do sódy, čo bola pravda. A že ja som jednu z tých sódoviek vypil. Prosil som o pochopenie,“ hovorí Agassi.
3. Marion Jonesová
Bola vzorom pre dievčatá a športovkyne po celom svete. Miešal sa v nej neuveriteľný talent so silou. 5-násobná medailistka z OH v Sydney 2000, olympijská víťazka na 100 a 200 metrov a v štafete 4 x 400 metrov. Tak znie výpočet len najväčších úspechov americkej atlétky Marion Jonesovej. Tá si pomáhala užívaním rastových hormónov, inzulínu a erytropoetínu, všetko odhalila až výpoveď jedného zo svedkov.
Za všetkým mal stáť kontroverzný tréner Trevor Graham, ktorého sme spomínali v prípade Justina Gatlina. V roku 2007 sa Jonesová priznala, že od septembra 2000 do júla 2001 užívala zakázané látky. Súd jej v roku 2008 naparil polročné väzenie, po ktorého uplynutí bola v dvojročnej podmienke. Potom, ako sa vrátila z väzenia, hrala basketbal vo WNBA za Tulsa Shock.
2. Asafa Powell
Rekord na 100 metrov šprint, ktorý držal Asafa Powell, bol minulosťou, keď sa zjavil na scéne ďalší Jamajčan Usain Bolt. Krajana, soka a kolegu v jednom sa Powell snažil prekonať, bohužiaľ, nedovoleným spôsobom. V júli 2013 mal pozitívne testy na oxilofrin, spolu s jamajskou šprintérkou Sherone Simpsonovou. Powell sa bránil, vraj zakázanú látku nezobral vedome.
Nič mu to nepomohlo, bol stiahnutý z atletických majstrovstiev sveta v roku 2013, v apríli 2014 dostal jedenapolročný zákaz činnosti. Powell sa odvolal na arbitrážnom súde, ktorý mu dal za pravdu, a v júli 2014 sa mohol vrátiť do atletického kolotoča. „Konečne spadla ťarcha z mojich pliec. Spravodlivosti bolo učinené zadosť. Poďme bežať!“ povedal po zredukovaní trestu Powell.
1. Lance Armstrong
Americký cyklista nálepkovaný aj ako najväčší podvod v histórii športu či vzorový príklad, ako sa z hrdinu môže stať podvodník. Dlho sa o tom šuškalo, no až po rokoch sa jeho megapodvod prevalil naplno. Potom, ako prekonal rakovinu semenníkov, dokázal sedemkrát po sebe vyhrať slávnu Tour de France, niektorí ho za tento neuveriteľný zápis považovali za „nadčloveka“.
Po poslednom víťazstve na Tour ukončil kariéru, neskôr sa vrátil a v roku 2009 dokonca na týchto pretekoch skončil celkovo tretí. Jeho telo bolo v čase najväčších úspechov prešpikované kortizonom, EPO-m (krvný doping) či testosterónom. Zbavili ho triumfov na TdF či olympijského zlata zo Sydney, prakticky ho vymazali z cyklistických dejín.
Je však až neuveriteľné, že prepracovaný Armstrongov systém, ktorý kryl užívanie dopingu, prelomili vyšetrovatelia až v roku 2012, teda sedem rokov po jeho poslednom triumfe na Tour. Zbúraný americký sen plný podvodov. Tak sa dá označiť kariéra Lancea Armstronga.
Ten po prevalení dopingu prakticky až dodnes poskytuje kontroverzné vyjadrenia. „Vyhrať Tour bez dopingu je nemožné,“ povedal v jednom z rozhovorov. Niektorí ho znenávideli, iní mu jeho slová veria. „Strávim zvyšok života tým, že sa budem snažiť získať si dôveru ľudí a budem sa im ospravedlňovať,“ dodal.
[…] 11 najväčších dopingových hriešnikov […]
[…] 11 najväčších dopingových hriešnikov […]
[…] 11 najväčších dopingových hriešnikov […]
[…] 11 najväčších dopingových hriešnikov […]