Jaroslav Pávek
Je členom Yoga Alliance USA a Yoga Alliance UK. To ho oprávňuje používať titul E.-R. Y.T (Experienced Registred Yoga Teacher), ktorý zaručuje splnenie všetkých medzinárodných kritérií a kvalít (tréningových, teoretických a praktických) na učiteľa jogy. Jeho učenie sa vyznačuje odborným, intenzívnym a individuálnym prístupom k žiakom. Hlavnou prednosťou jeho učenia je, že učí jogu s celou jej esenciou, nie iba jej fyzickú časť. Popri joge sa aktívne venuje energetickému liečiteľstvu a štúdiu spirituality.
Je bystrý, mladý, šikovný, cieľavedomý, charizmatický a inšpiratívny. Keď ide oproti vám na ulici, pomyslíte si, že je to úplne normálny chalan. Jaro však zmenil životy mnohým ľuďom. A to doslova. Priniesol na Slovensko ako prvý ashtanga jogu.
Ako si sa dostal k ashtanga joge?
No bola to dlhá cesta. S jogou som začal, keď som mal asi 18 rokov. Na prvú hodinu Power jogy ma vzala sestra. Predcvičovala jej vtedajšia najlepšia kamarátka Erika, ktorá sa to naučila v Amerike. Ja som potom chodil pravidelne, sestra nie. Boli to výborné hodiny. Vlastne najlepšie hodiny Power jogy, aké som kedy zažil. Mali hlavu aj pätu, mali danú určitú osnovu, boli dynamické, energické, s výbornou hudbou, vždy som sa po nich cítil skvelo. S odstupom času, teraz keď jogu učím aj ja, viem povedať, že mali aj naozaj blízko k tradičnej joge.
Prečo si nezostal iba pri Power joge?
Postupne som začal pochybovať. Ocitol som sa totiž v slepej uličke. Power joga mi síce vyčistila hlavu, dala silu, dobre som si „zamakal“, oddýchol a tak, ale čosi tomu stále chýbalo. Moja prirodzená zvedavosť ma dohnala k tomu, aby som začal pátrať, čo to tá joga vlastne je. Je to všetko, čo som zažil? Už nič viac nepríde? Sú to skutočne len jednotlivé jogové pozície, samotné cvičenie? Neustále som sa v tom strácal a kládol si tie isté otázky dookola.
Ashtanga aktivita pre telo aj dušu
A našiel si uspokojivé odpovede?
Chcel som spojiť príjemné s užitočným. Vzal som si do hlavy, že si spravím učiteľský kurz Power jogy v Spojených štátoch, pričom vniknem hlbšie do jogy a tiež sa vrátim späť k dobrej angličtine. Moja úroveň hovoreného jazyka upadala. Žiaľ, všetky kurzy boli obsadené, nedostal som sa ani na jeden. Začal som opäť surfovať. K môjmu počudovaniu ma stránky odkazovali na nielen Power jogu, ale aj Ashtanga jogu, o ktorej som v živote nepočul.
Ako si sa napokon rozhodol?
Snažil som sa to prehliadať, ale týchto odkazov bolo odrazu akosi viac ako na Power jogu. Nemal som poňatia o tom, čo to Ashtanga joga je. Všetko, čo nebola Power joga, bolo pre mňa nezaujímavé. No napokon som si prirodzene a zo zvedavosti na pár odkazov klikol. Jedna jediná stránka ma zaujala a to svojimi fotkami. Prečítal som si tam teda popis kurzu a systému jogy. Denné cvičenie, učiteľské techniky, dynamická joga, ásana, sila, sekvencia, pot, teplo, dych, joga, sústredenie, teória, meditácia, ajurvéda. Na prvý pohľad to vlastne bolo všetko ako pri Power joge, len navyše nejaká teoretická časť, meditácia. Trochu som sa bál, že tam budú behať v batike a budú to chcieť aj po mne. (smiech).
Ako cvičiť jogu doma?
V konečnom dôsledku som sa dozvedel o Ashtange asi toľko, že je to veľmi starý, dynamický druh jogy, spočíva v cvičení určitej, pomerne dlhej sekvencie s vyše sedemdesiatimi pozíciami, vyžaduje sústredenie, prácu s dychom… Atraktívne. Naučil by som sa dosť veľa pozícií. Z toho by sa už dala poskladať slušná hodina Power jogy! Onedlho už som bol prihlásený na učiteľský tréning Ashtanga jogy. Objednal som si všetky knihy, ktoré mi moja budúca učiteľka napísala, aby som si naštudoval a po pol roku som sedel v lietadle na Bali.
Znie to ako splnený sen. Kam si sa medzičasom posunul?
Cestoval som za jogou všade, kde sa len dalo. Študoval som počas mnohých dlhodobých a pravidelných pobytov spolu s učiteľskými technikami, filozofiou a ajurvédou v Indii, ale aj v iných zahraničných destináciách ako Hawaii, Indonézia, Brazília, Anglicko, Dánsko, Holandsko a USA. Na konci môjho štúdia som dostal medzinárodné učiteľské certifikáty v objeme 900+ hodín, ktoré spĺňajú požiadavky na inštruktora podľa štandardov medzinárodnej Yoga Alliance.
Gravid Joga
Nielen teória je potrebná, ale aj prax.
Súhlasím. Popri učiteľských tréningoch som naberal bohaté skúsenosti v stovkách hodín vlastnej jogovej praxe pod dohľadom a vedením svojej učiteľky Nancy. Po návrate domov som začal pravidelne vyučovať a posúval som sa každou odučenou hodinou vpred. Momentálne však neučím vedené hodiny, ale predovšetkým tzv. „mysore“ hodiny. K vedeným hodinám má prístup len ten, kto pravidelne navštevuje Mysore classes.
Čo znamená Mysore štýl?
Mysore štýl cvičenia jogy je špecifický štýl učenia tradície Ashtanga jogy tak, ako ju učil od roku 1948 Sri Krishna Pattabhi Jois v juho‑indickom meste Mysore v štáte Karnataka. Ashtanga joga je rozdelená do sérií pozícií líšiacimi sa náročnosťou a benefitmi na telo i myseľ. Cvičenie Ashtanga jogy Mysore štýlom spočíva v tom, že žiak sa naučí naspamäť sériu (alebo jej časť) a cvičí ju svojím tempom – tempom svojho dychu. V danom čase na hodine každý cvičí inú pozíciu, má iné tempo, no každý má individuálnu pozornosť učiteľa. Je to najlepší spôsob ako jogu naozaj prežiť, pochopiť, ponoriť sa do nej a vyťažiť z nej maximum.
Aký je rozdiel medzi vedenou hodinou a Mysore class?
Na vedenej hodine učiteľ slovne vedie hodinu a udržiava celú skupinu v jednom tempe. Musí sa snažiť ukontrolovať celú skupinu v rovnakom čase, nemá čas sa venovať študentom individuálne, prípadne poradiť, vysvetliť pozíciu. Nemá čas dávať výrazné fyzické dopomoci svojim žiakom a každý žiak je obmedzený stanoveným tempom a počtom pozícií. Na Mysore hodine je to opačne.
Top 10 výhod jogy
Každý žiak cvičí sekvenciu svojim vlastným tempom – podľa rýchlosti svojho dychu. Každý cvičí toľko pozícií, koľko je mu príjemné a koľko zvládne. Učiteľ pridáva žiakovi do sekvencie nové pozície vždy, keď je na ne pripravený. Učiteľ má možnosť individuálne verbálne a fyzicky žiakovi pomôcť, poradiť, vysvetliť novú pozíciu, čo vedie k neustálemu zdokonaľovaniu. Každý žiak má na Myosre hodine teda individuálnu pozornosť učiteľa a množstvo dopomoci.
Aká je výhoda Mysore cvičenia? Prečo by sa mali ľudia odvážiť a začať cvičiť sami?
Kým na vedenej hodine má študent pozornosť a zmysly stále v okolitom prostredí, počúva učiteľa, na Mysore hodine má možnosť obracať svoje zmysly dovnútra a tým transformovať „iba“ fyzické cvičenie jogy na ozajstnú spirituálnu cestu, a tým spraviť zo svojho cvičeniu ozajstnú meditáciu v pohybe. Okrem toho, že na Mysore hodine sa premení cvičenie na pravý duchovný zážitok, tým že sa sekvenciu naučíte naspamäť, môžete si jogu so sebou vziať kamkoľvek sa pohnete, môžete ju cvičiť kdekoľvek každý deň, a môžete sa pridať na Mysore hodinu všade vo svete. Ashtanga joga je na celom svete rovnaká.
Môže ju navštíviť aj úplný začiatočník?
Mysore štýl je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Je to ten najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako sa jogu začať učiť, pretože sa učí postupne a veľmi precízne. Najprv sú predstavené úplné základy pred tým, než žiak napreduje. Tým si vybuduje veľmi silný základ pochopenia jogy. Učiteľ novému žiakovi presne poradí, ako začať. Ak žiak nie je dostatočne ohybný alebo má zranenie, učiteľ mu dá tu najlepšiu radu – modifikáciu jeho cvičenia, aby stále dosiahol maximálny benefit. Každý, kto v miestnosti cvičí, je obohatený z kolektívnej energie, ktorá je iná, no silnejšia ako na vedenej hodine. Rozhodne odporúčam cvičiť Mysore štýlom, to je pravá tradičná Ashtanga joga.
[…] Predstavujeme: Inštruktor ashtanga jogy Jaroslav Pávek […]