Rovno skočiť do vody aj s protézou? …žiadny problém

Pre tých, ktorým nestačí iba pasívna aktivita vo vlhkých prostrediach a pri vodných plochách, existujú protézové komponenty, s ktorými je možné zažiť aj viac či menej „divočiny“ pri vode, ako aj v samotnej vode.

Okrem toho, že sa môžu sprchovať s nasadenou protézou, chodiť plávať, hrať sa s deťmi v bazéne, kľačať v mokrej tráve pri práci v záhrade či zmoknúť na koncerte pod šírym nebom, je možné sa vyblázniť na vodnom skútri, splavovať rieky na rafte a mnoho ďalších aktivít s vodou. Tieto všetky aktivity je možné vykonávať vďaka komponentom protéz a hlavne vďaka bionickému kolennému kĺbu Génium X3.

Odolnosť voči vode a korózii tohto kolenného kĺbu je umožnená výberom materiálov, ako je vysoko kvalitný titán a odolné zliatiny hliníka, špeciálna technika lakovania a mimoriadna ochrana elektronických súčiastok špeciálnym krytom. Zo systémov, ktoré sú riadené mikroprocesorom, je Génium X3 jediným, ktorý má vodoodolnosť stupňa IPX7 podľa európskej klasifikácie ochrany elektronických komponentov a ich vhodnosti pre rôzne vonkajšie podmienky.

#32400_P5C0013-4c

Pre užívateľov to otvára úplne nové možnosti. Vykonávať každodenné situácie, ktoré už nebudú predstavovať žiadnu prekážku. Je to ďalší míľnik na ceste k bezproblémovému, normálnemu životu ľudí po amputácii. Vodoodolnosť jednak zvyšuje rozsah aktivít a zároveň znižuje nutnosť myslieť na protézu.

To nám potvrdil aj Nikolaj Nikitin, jazzový hudobník a saxofonista, ktorý nám opísal svoje postupné skúsenosti s používaním protézy a zážitky s vodou:

#35749-DSC_0663

 

Prvá protéza bola určená na prvé mesiace a išlo o čisto mechanickú protézu s uzamykateľným kolenom. Spočiatku som potreboval barle, no neskôr som sa slušne naučil pohybovať aj bez ich pomoci. Zásadná zmena nastala, keď som dostal prvú ozajstnú protézu s mikroprocesorom riadeným kolenom C-leg. Začal som navštevovať posilňovňu a tréningy boxu, kde som sa pod vedením Imricha Tobiáša pripravoval na svoju doteraz najväčšiu výzvu, a to akciu Tvrďák v roku 2014. Tak isto som si obľúbil prechádzky v náročnejšom teréne. To sa ešte zlepšilo, keď prišla moja terajšia protéza s bionickým kolenom Génium. Momentálne mi Génium poskytuje obrovskú oporu. Môžem sa spoľahnúť na tento zázrak pri akejkoľvek aktivite.

„To, že je X3-ka úplne vodotesná, je veľkou výhodou práve pri vodných športoch. Tam sa vôbec netreba vyzuť a môžete rovno skočiť do vody aj s protézou. Plával som v otvorenom Dunaji, brodil sa v močiari a fungoval v extrémnych podmienkach.

Najväčšou výzvou však bola účasť na už spomenutej akcii Tvrďák v roku 2014. Tu som mal možnosť vyskúšať si koleno Génium X3 od spoločnosti Otto Bock. Oproti Géniu, ktoré teraz používam, umožňuje rýchlejšiu chôdzu – klus a taktiež je vodotesná. Vyskúšal som si prvýkrát plávanie s protézou. Zistil som, že vďaka technike sa eliminovalo veľmi veľa limitov, ktoré kedy mohol tento hendikep spôsobovať.

Mám dvoch synov a so starším synom Aramom chodíme veľa k vode. Má rád bazény, ale aj jazerá. Momentálne používané koleno síce nie je také vodotesné ako X trojka, ktorú som si mal možnosť vyskúšať, ale je odolné voči bežnému zmoknutiu alebo šplechnutiu vody.

 

#35732-DSC_0323

Bežne plávam bez protézy. A to je koniec koncov najprirodzenejšie.

Človek sa musí zžiť s protézou, vedieť si ju flexibilne vyzúvať a nasádzať. Treba dbať na čistotu – hygienu návlekov. Zvykol som si veľmi rýchlo.

Keď chodím s Géniom a idem sa člnkovať na jazero, obozretne nechávam nohu na brehu. X3-ka je v tomto fantastická, že na to vôbec netreba myslieť.

„Rád by som si niekedy vyskúšal splav alebo vodný skúter. A určite by som skúsil opäť niečo, ako je Tvrďák.“

Každopádne v budúcnosti sa plánujem dostať k protéze vhodnej aj do vody. Pri dvoch deťoch to bude už nevyhnutné.“

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať