Sabína Pleváková: Stále potrebujem nové výzvy

Sabína Pleváková: Stále potrebujem nové výzvy. Na Facebooku má viac než 42-tisíc fanúšikov a pre mnohých z nich, mužov i ženy, je vzorom. Sabína Pleváková si svojimi športovými úspechmi, ale aj priateľským prejavom, získala sympatie návštevníkov fitnescentier. Niet divu. Priam nákazlivo z nej srší pozitívna energia, ktorú bolo cítiť aj počas rozhovoru pre Šport je život.

Sabína, súťažíte v kategórii bikini fitness. Na prvé počutie to znie veľmi atraktívne. Môžete túto kategóriu bližšie predstaviť?

Je to mladá kategória fitnes, ktorá je však akýmsi návratom k prvotnej myšlienke ženského fitnes. Hranice v tomto športovom odvetví sa však rokmi posúvali rôznymi smermi a bikini fitness je skôr staro-nová kategória.

TIP: Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

saab3 copy

Sabína Pleváková
(14. februára 1993)

Výška: 160,5 cm
Hmotnosť: 51 kg
Tréner: Patrik Chovanec

Najväčšie úspechy:
Arnold Classic bikini fitness – 1. miesto
ME v Santa Suzanne 2013 – 1. miesto
EVLS Prague – bikiny Olympia amateur – 1. miesto
MS junioriek 2013 – 1. miesto

Čo je dôležité pre úspech na pódiu?

Veľmi dôležitá je symetria, no úlohu zohráva aj psychika. Je potrebné mať symetriu postavy, guľatý zadok, pekné nohy a štíhly pás. Zároveň nesmie byť žena príliš žilnatá, ani priveľmi vyrysovaná. Nehodnotí sa však iba samotná postava, ale celkový vzhľad pretekárky, jej charizma či úprava pokožky. Dôležitá je aj tvár a vlasy. Trochu inak sa to však posudzuje v Európe a v Amerike.

Hoci už máte na konte veľa cenných úspechov, na scéne nie ste príliš dlho. Kedy ste sa rozhodli súťažiť?

Dostala som sa k tomu pár mesiacov pred svojou prvou súťažou. Tá bola na jar 2012 a ja som sa rozhodla súťažiť krátko po predchádzajúcich Vianociach. Bolo to dosť narýchlo. Vtedy sa tá kategória dostávala viac do povedomia. Na Slovensku bola najlepšou Nikola Weiterová a ja som si povedala, že keď som už vo fitku, tak pozmením tréningy a skúsim to. Našla som si trénera a už to išlo.

Nie každý má v sebe zmysel pre sebadisciplínu a veľa ľudí časom svoje snaženie vo fitnescentre vzdá. Čo vás nakopne k tomu, aby ste poriadne odcvičili tréning?

Vpred ma poháňa vidina úspechov na súťažiach a ciele, ktoré mám pred sebou. Už vlani na jar som vravela, že potrebujem prestávku. Ani nie pre vyčerpanosť, ale skôr preto, aby som nabrala motiváciu. Neustále sa snažím hľadať nové výzvy. Tie ma donútia ísť stále ďalej aj keď nie je vonku pekné počasie alebo ma bolí hlava. Keď sa mi náhodou príliš nechce a prídem do fitka, pustím si prehrávač a začnem cvičiť, tak aj zabudnem, že sa mi nechcelo ísť.“

TIP: Bikiny fitneska Saskia Cakoci po životnom roku: „Výzvam už hovorím ÁNO“

Apropo, hudba. Čo má v ušiach jedna z najlepších slovenských bikiny fitnesiek súčasnosti?

Počúvam najmä tanečnú hudbu, ale aj to, čo ide v rádiách. V prehrávači mám skôr remixované veci, ktoré sú svižné a vďaka tomu mi rýchlejšie ubieha čas počas kardio cvičení. Nepúšťam si nijaké slaďáky, ale skôr Davida Guettu, Calvina Harrisa a pod. Keď si dám správnu hudbu, viem aj zrýchliť tempo.

saab2 copy

Pred časom ste sa vyjadrili, že by ste chceli opustiť amatérsku scénu a pridať sa k profesionálkam. Je to stále aktuálne?

Áno, sú to moje plány, no zmenili sa pravidlá a to mi komplikuje situáciu. Podľa starých pravidiel som mala nárok na profi kartu už v roku 2013. Bolo nevyhnutné nabrať viac svalovej hmoty, no ešte som sa necítila na to, aby som mohla byť medzi profíčkami. Vtedy som si povedala, že sa nemám kam ponáhľať. Žiaľ, asociácia zmenila pravidlá a momentálne je stav taký, že o profi kartu môžem požiadať iba po zisku absolútneho víťazstva na Arnold Classic alebo Olympia amateur alebo po absolútnom svetovom triumfe. To sú naozaj vysoké méty. Ani jednu z nich som ešte nedosiahla, hoci absolútne prvenstvo na Arnold Classic mi ušlo len tesne, asi o bod. Netvrdím, že je to nedosiahnuteľné, no latka je vysoko.

Sprísnenie kritérií vám skomplikovalo situáciu?

Veru, je to pre mňa istá demotivácia. Na ME sa totiž budem pripravovať s vedomím, že aj keby sa mi na nich podarilo získať absolútne prvenstvo, profi kartu nedostanem. Láka ma však jesenná časť, počas ktorej bude dosť súťaží a možnosť získania profi karty ešte bude. Dám do toho všetko.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Školu som ukončila v septembri 2014, keďže skúšky z jarného semestra som si kvôli ME presunula na neskôr. Momentálne pracujem ako osobná trénerka vo fitnescentre Xfit v Dubnici nad Váhom. Vstávam pomerne skoro. Absolvujem prvý tréning, kardio a potom sa venujem klientom. Večer bežím do fitka znovu na druhý tréning. Deň mi vyplní aj príprava stravy a iné aktivity. Víkendy pre mňa nepredstavujú voľno, keďže takmer vždy mám buď nejaké fotenie, prípadne stretnutia alebo teraz na jar súťaže. Program mám nabitý, no už sa teším na zaslúžený oddych, ktorý bude po ME, na ktoré sa, dúfam, dostanem. Ani neviem, čo budem potom počas voľna robiť (smiech.)

Tímea Trajteľová: „Zubárina“ musí počkať, svetová hviezda bikiny fitnes

Svoj denný režim ste už spomenuli a ťažko si predstaviť, že v ňom máte čas aj nejaké ďalšie záľuby. Čo rada robíte vo voľnom čase?

Rada sadím. Do polovice apríla som stihla posadiť mrkvu, petržlen aj uhorky, s ktorými som to trochu prehnala (smiech). Chcem mať aj vlastné veci a keďže v lete mám viac času, našla som si takúto aktivitu. Okrem toho aj rada varím a to aj keď mám diétu. Vtedy varím pre druhých a ja sa veľakrát najem iba z vône. Prípadne sa, ako sa hovorí, najedia sa moje oči.

Často sa hovorí o časovej či fyzickej náročnosti silových športov, no už menej o nárokoch na financie. Do akej miery je váš šport finančne náročný?

Určite je finančne náročný, a preto trávim v práci toľko času, aby som utiahla celú sezónu. Teraz mi už pomáhajú aj sponzori, vďaka ktorým som mohla absolvovať napríklad súťaž v Amerike. Potrebné bolo zaplatiť letenky, ubytovanie, štartovné a veľa ďalších výdavkov. Bola to najdrahšia súťaž, na akej som štartovala. Preto veľmi ďakujem svojim sponzorom. Sú nimi spoločnosti Extrifit, Nebbia, TT Pharma a The bikiny box zo Španielska, vďaka ktorej mám krásne plavky.

Vaše úspechy prilákali aj fanúšikov a meno Sabína Pleváková je už na slovenskej fitnes scéne pojem. Zmenila vás popularita?

Myslím si, že ľudia z môjho blízkeho okolia veľké zmeny nezaznamenali (smiech). Už si však nepripúšťam niektoré veci, najmä veľmi neriešim, kto si čo myslí. Veľmi ma teší, že mám tak veľa fanúšikov. Stáva sa, že ma na ulici spoznávajú, napríklad v Prahe počas nákupov ma oslovili. Síce som rada, že toľko ľudí je mojimi fanúšikmi, no nepovažujem sa za slávnu. Bála som sa, že na mňa v čase mojej súťažnej prestávky zanevrú, no nestalo sa tak. Stále mi chodí veľa správ a priazeň fanúšikov je pre mňa motiváciou.

Čo by ste poradili ľuďom, pre ktorých ste naopak motiváciou vy?

Cieľ, ktorý máte, musí byť jasný a nikdy sa ho nevzdávajte. Veď keď to dokázali iní, tak prečo nie aj vy? Či už chcete schudnúť alebo to robíte pre zdravie, robte to na 100 %.

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať