Vápnik vo svojej strave nepodceňujte

V dnešnej dobe, keď sa na nás odvšadiaľ valia informácie, aké vitamíny a minerály by sme mali prijímať, je dobré vedieť, prečo sú pre nás vlastne dôležité a ako a koľko ich treba vôbec prijímať.

Isto si pamätáte, ako nám mamy vraveli, že musíme piť mlieko, aby sme mali zdravé kosti a zuby. A tak preto, ak nám v tele chýba vápnik, pocítime to práve na kostiach a zuboch. Telo si ho totiž potrebuje odniekaľ zobrať, čo potom smeruje k osteoporóze a paradentóze. A samozrejme k tomu sa môžu pridať hnačky, vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov. Pretože telo dá najavo, ak mu niečo chýba.

Ako ho prijímať

S ničím to však netreba preháňať a ak by sme ho prijímali nadbytok, ani to nie je správne. Hrozí nebezpečenstvo srdcových chorôb, obličkových kameňov, starnutie a degenerácia – za nadmerné užívanie sa považuje viac ako 1500 mg za deň. Aj v stravovaní treba mať rovnováhu. „Denne by sme mali potravou prijať 1000 až 1200 mg vápnika a k tomu 350 až 400 mg magnézia,“ potvrdzuje výživová poradkyňa a nutričná špecialista Ľubica Trnková. Vápnik je nenahraditeľný pre zdravú funkciu buniek, svalov, prenos nervových vzruchov, znižuje hladinu cholesterolu a tiež napomáha pri prevencii vysokého krvného tlaku. Nie je však jedno, ako oba minerály prijímame, čo je možno najčastejšia chyba.

Jeden z najväčším benefitov vápnika je aj to, že napomáha efektívnemu vstrebávaniu spomínaného magnézia. Práve to možno veľa z nás nevie – životne dôležité magnézium by sa nemalo vo veľkom množstve prijímať individuálne, ale práve v kombinácii s vápnikom. Prijaté magnézium, či už z jedla alebo výživových doplnkov, tiež ešte neznamená, že je aj vstrebané. Práve preto je nevyhnutný vápnik, no tiež nie hocikoľko – ale ideálne v optimálnom pomere 1:3. A najefektívnejším spôsobom ako oba minerály telu dodať je pitie vody. Z nej sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Tieto dva minerály by teda nemali fungovať jeden bez druhého, a v takomto pomere ich ponúka napríklad slovenská magnéziová voda Gemerka. Okrem ostatných benefitov navodzuje aj rovnováhu v organizme.

Najmä ženy

Ďalšie zdroje vápnika sú mlieko a mliečne výrobky, ale aj lieskové či vlašské orechy a sója a veľa si dokáže telo zobrať aj zo zeleniny ako je karfiol, brokolica, kel či hlávková kapusta, čínska kapusta a pod.  A čo by ste mali naopak vylúčiť? Potraviny s vysokým obsahom fosforu a vlákniny, nadmernú konzumáciu kofeínových nápojov a tiež fajčenie a pitie alkoholu.

Veľký pozor na nedostatok vápnika by si mali dať najmä ženy. Pár dní pred menštruáciou cítia zvýšenú potrebu vápnika a ak chýba, môže to spôsobovať napätie či podráždenosť. Ďalším obdobím je napríklad tehotenstvo a dojčenie. „Vieme, že v tomto období sa odporúča prijímať magnézium, pretože jeho nedostatok môže vyvolať predčasnú činnosť maternice a tým môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo potratu. Ale zase – ideálne je ho prijímať práve spolu s vápnikom,“ potvrdzuje Trnková.

Akú úlohu zohráva vápnik v našom tele?

  • Dôležitá stavebná látka pre zdravé kosti a zuby
  • Nenahraditeľný pre zdravú funkciu buniek, svalov, prenos nervových vzruchov
  • Znižuje hladinu cholesterolu, napomáha efektívnemu vstrebávaniu magnézia
  • Podporuje hormonálnu rovnováhu a imunitný systém
  • Pomáha pri prevencii vysokého krvného tlaku
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať