BMI výpočet nie je náročný a veľa ti prezradí

Obezita je ochorenie, ktoré trápi stále viac našej populácie. Chceš vedieť, či sa obezita týka aj teba? BMI výpočet ti to prezradí. Číslo, ktoré na základe svojej výšky a váhy zistíš odhalí, či sú tvoje kilogramy v norme alebo je najvyšší čas so sebou niečo spraviť. Ako sa k tomuto číslu dostaneš a čo to ten BMI index vlastne je?

Kto s BMI indexom prišiel a prečo?

Body mass index, po našom index telesnej hmotnosti, pochádza z Belgicka. V roku 1832 ho vypracoval matematik a astronóm Adolf Quetelet. Netrápila ho nadváha. Poisťovňa s jeho pomocou odhadovala mieru zdravotného rizika svojich klientov.

Ako vzorec na výpočet hmotnosti ho preslávil Ancel Keys až v roku 1972 a dodnes patrí medzi to najjednoduchšie, čo ti pomôže odhadnúť mieru obezity a s ňou spojených zdravotných rizík.

BMI vzorec a jeho úloha

Tento vzorec ti pomôže odhadnúť množstvo telesného tuku. Nie je na gram presný, ale je dobrý. Možno preto sa popularite teší už skoro 200 rokov. Nepoužíva sa len v prípade jednotlivcov. Stupeň obezity pomáha určiť aj v prípade celej populácie.

Nie je to žiadny diagnostický nástroj.

Aký je vzorec BMI?

BMI = hmotnosť v kg / výška v m2

Výpočet BMI v praxi: mám 166 cm (1,66 m) a vážim 65 kg

65 kg / (1,66)2

65 kg / 2,76

BMI = 23,55

Vyšlo mi číslo 23,55. Čo s ním teraz? BMI má vypracované normy, ktoré ti prezradia, ako na tom s obezitou si. Tu sú:

BMI Hodnota Riziko
pod 18,5 podvýživa stredne vysoké zdravotné riziko
18,5 – 24,9 ideálna váha nízke zdravotné riziko
25 – 29,9 nadváha zvýšené zdravotné riziko
30 – 34,9 obezita I. stupňa stredne vysoké zdravotné riziko
35 39,9 obezita II. stupňa vysoké zdravotné riziko
40 a viac obezita IlI. stupňa eľmi vysoké riziko, obezita život ohrozujúca

Podľa výpočtu BMI je moja váha ideálna. Si na tom rovnako? Výborne. Nemusí to tak byť večne. Z vlastných skúseností viem, že je ľahšie pribrať, ako schudnúť. Žiadny vzorec ti ideálnu hmotnosť neudrží. Je to len na tebe!

zdroj foto: pixabay

Podvýživa (<18,5)

V spojitosti s BMI väčšinou hovoríme o obezite a zdravotných rizikách, ktoré nám hrozia. Podvíživa sa v BMI normách vyskytuje a s ľudským organizmom tiež dokáže poriadne zamávať. Vzniká v kombinácii s poruchou príjmu potravy, ktorými sú bulímia a mentálna anorexia. Telu v tomto prípade chýbajú pre život potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Oslabený imunitný systém telo nedokáže ochrániť pred nástrahami okolia. Rady, ako posilniť imunitu tu nepomôžu. Pri vážnych stavoch dochádza k rozvratu vnútorného prostredia, zlyhávajú orgány a dochádza k atrofii svalstva a úbytku kostnej hmoty. V prvom rade sa to odzrkadlí na kvalite pleti, vlasov a nechtov.

Ideálna váha (BMI 18,5 – 24,9)

Aj tebe sa derie na jazyk, že také neexistuje? Podľa indexu telesnej hmotnosti áno. Keď ťa BMI výpočet zaradil do tejto kategórie, si na tom veľmi dobre. Si fyzicky fit, nadbytočné kilogramy ťa neobmedzujú v pohybe, máš dostatok energie a váha nie je príčinou žiadnych zdravotných problémov.

Nadváva (BMI 25 – 29,9)

K ideálnej váhe máš stále blízko a zdravotné problémy sa tu prejaviť nemusia. Žiadne. Možno to trochu obmedzí tvoju pohyblivosť, ale je veľmi pravdepodobné, že sa s pár kilami naviac budeš cítiť dokonca lepšie. Nestresuj a do drastickej diéty sa nepúšťaj. Nie je to také zlé. Tvoje telo má všetko, čo potrebuje. Stačí, keď sa začneš viac hýbať.

Obezita (BMI 30 a viac)

Hovoríme o obezite. Dobre čítaš. Aké je to nosiť toľko kilogramov naviac? Koľko krát by si ich najradšej zložil? Nie je to ruksak, ktorého sa zbavíš, keď nevládzeš. Nadbytočné kilogramy ti robia spoločnosť stále.  Tuk v tele sťažuje prácu srdcu a cievam a riziko infarktu či cievnej príhody je oveľa vyššie. Cukrovka II. typu sa u obéznych ľudí tiež objavuje častejšie. Zdravotných problémov, ktoré obezita spôsobuje je oveľa viac.

Čím viac tuku na sebe nosíš, tým viac zaťažuješ svoje kĺby. Pohybuješ sa s ťažkosťami, nevládzeš a rýchlo sa unavíš.

zdroj foto: pixabay

Obvod pásu na upresnenie

Odmeraj si obvod pásu. Výsledok merania môže byť ešte presnejší. Centimetre tiež čo to prezradia. Stoj vzpriamene a brucho nevťahuje, ani zbytočne nenafukuj. Obvod brucha meraj na úrovni pupku. V prípade mužov platí, že ak majú v páse menej ako 93 cm sú v norme. Viac ako 94 cm znamená zvýšené riziko obezity a pri viac ako 104 cm je obezita už istá. U žien je v norme mať v páse 80 a menej cm. 81 a viac cm je zvýšené riziko obezity a pri viac ako 89 cm by sa nad sebou mali vážne zamyslieť.

Ako vypočítať BMI u detí?

Stále častejšie sa objavuje u detí a mladých ľudí. Nezdravý životný štýl, rýchle občerstvenie s množstvom tuku, presladené nápoje, veľa sladkostí, málo pohybu a obezita je na svete. Výpočet BMI sa používa aj pri určovaní stupňa obezity u detí, ale je to trochu komplikovanejšie. Inak sa počíta pri chlapcoch a inak pri dievčatách a vek k tomu má tiež čo povedať.

Výpočet BMI nestačí

Body mass index ťa môže nakopnúť, aby si niečo v živote zmenil. Nie je to diagnostická metóda a neprezradí ti, čo všetko sa za obezitou skrýva. Navštív lekára. Ten pri vyšetrení zohľadní viac parametrov (rodinná anamnéza, hrúbka kože, fyzická aktivita, stravovacie návyky) a privedie ťa k presnejším výsledkom.

Kedy BMI kalkulačka a jej vzorec neplatí?

Jeden vzorec pre toľkých ľudí? Áno, aj nie. Výpočet BMI je orientačný. Chceš vedieť, čo ho ovplyvňuje najviac?

  • športovci majú viac svalovej hmoty, ako bežní smrteľníci. Sval je ťažší ako tuk. V ich prípade budú výsledky skreslené. Váha v tomto prípade nie je smerodajná
  • výsledky ovplyvňuje aj telesná konštrukcia. Muskulatúrne tipy môžu mať menej podkožného tuku, ale viac kilogramov, ako ich útlejší kamaráti
  • pohlavie sa pri výpočte BMI do úvahy neberie. Na ženy sa lepí viac tuku, muži majú vo všeobecnosti viac svalovej hmoty. Výpočet BMI žien a výpočet BMI mužov sa môže líšiť. Rovnaké kilogramy nemusia znamenať obezitu a jej rovnaký stupeň
  • s pribúdajúcim vekom dochádza k úbytku svalovej hmoty. Kilogramy možno ubúdajú, odchádzajú svaly, ale tuk sa nestráca

Prísna diéta obezitu nevyrieši

Prišiel si na to, že si obézny a chceš s tým niečo spraviť? Koľko overených diét si na internete už našiel? O mýtoch o chudnutí si už počul? Váha sa ti pri nich zmení. O tom nepochybujeme. Úbytkom tuku to ale nebude. Je veľmi pravdepodobné, že ti zanikajú svaly. Atrofujú, pretože im nedodávaš to, čo potrebujú. Odnesie si to aj hustota kostí. Stojí ti to za to? Tukového tkaniva sa drastická diéta skoro vôbec nedotkne. Na to, aby si sa ho zbavil potrebuješ pravidelný pohyb a vyváženú stravu.

O ideálnej váhe nestačí snívať. Cvičenie a správna životospráva ťa k nej dovedú oveľa skôr. Inšpiruj sa naším vzorovým jedálničkom na chudnutie alebo článkom o intervalovom tréningu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať