Doprajte si medvedí cesnak, jeho sezóna začala

Doprajte si medvedí cesnak, jeho sezóna začala. Chcete urobiť niečo navyše pre svoje zdravie? Hor sa do prírody stráviť krásne jarné dni, a pritom si natrhať medvedieho cesnaku! Kde ho nájsť a prečo je po stáročia toľko ospevovaný, sa dozviete teraz.

Poslúži ako jedlo, aj ako liek. Také je rôznorodé využitie medvedieho cesnaku, bylinky s nezameniteľnou chuťou a vôňou. Medvedí cesnak je v poslednej dobe často vyhľadávaná jarná rastlina, ktorá poteší nejednu kuchárku či bylinkárku. Okrem príjemne korenistej chuti a typickej vône obsahuje navyše celý rad liečivých účinkov. Dôležité je si ju v prírode nezameniť s inými rastlinami a vedieť, čo s ňou.

Medvedí cesnak 5 krát inak s receptami

Čo má spoločné s medveďom a s cesnakom?

Traduje sa, že cesnak dostal prívlastok medvedí podľa legendy. Tá hovorí, že cibuľky cesnaku sú prvá pochúťka, na ktorej si medveď zamaškrtí po prebudení sa zo zimného spánku. S cesnakom má zase spoločnú chuť. Väčšina hovorí, že chuťovo pripomína zmiešaný cesnak s pažítkou.

Kam sa vydať hľadať medvedí cesnak?

Táto bylinka rastie skoro na jar vo vlhkých lesoch s úrodnou pôdou najmä v strednej, južnej a v západnej Európe. No nie je prekvapením ani pre severnú Európu, Rusko, Kaukaz či časti Ázie. Kvitnúť začína od konca marca alebo apríla až do mája.

Ak chceme medvedí cesnak nájsť v okolí, kde bývame, alebo sa najčastejšie pohybujeme, mali by sme byť vybavení dobrým čuchom. Túto rastlinu totiž prezradí typická cesnaková vôňa. Kto býva vo veľkomeste, niekedy musí zájsť poriadne ďaleko do prírody, kým na ňu natrafí. No keď to miesto nájde, bude to stáť za to. Naskytne sa mu pohľad na lány zelených listov. Cesnak totiž rastie na veľkých plochách, ktoré pripomínajú skôr zelené koberce.

Tradičné bylinky netradičným spôsobom

Nazbierať sa dá kdekoľvek, no mali by sme si ho priniesť len toľko, koľko ho skutočne spotrebujeme. Na čo by sme si mali dať pozor, sú chránené oblasti. V chránených rezerváciách, prírodných areáloch a tiež v okolí prírodných pamiatok so stupňom ochrany tri a vyššie je zber cesnaku zakázaný.

bears-garlic-323117

Ako vyzerá?

Medvedí cesnak má krásnu sviežu zelenú farbu, ktorá nedosahuje väčšiu výšku ako 45 centimetrov. Má široké a dlhé listy, ktoré sa zbierajú. Čím sú menšie, mladšie, tým sú chutnejšie a majú viacej vitamínov. Staršie, tmavšie listy sa nezbierajú kvôli horkej príchuti. Takže ak si chceme nazbierať chutné a zdravé lístky, mali by sme sa poponáhľať a dlho neotáľať. Platí zásada, že cesnak sa zbiera len do obdobia, kedy začína postupne kvitnúť. Listy rozkvitnutého medvedieho cesnaku sa už nezvyknú zbierať, nemajú toľko vitamínov a ani ich chuť už nedosahuje takú kvalitu.

Pozor, nepomýľte si ho!

Vďaka svojim širokým listom je cesnak podobný konvalinke, ktorá je narozdiel od neho jedovatá rastlina. Existuje však jednoduchý trik, ako ich rozoznať. Odlišujú sa nielen kvetom, ale aj čuchom – typická vôňa vám zaručene pomôže pri jeho identifikácii. Ak máte slabší čuch, listy medzi prstami rozdrvite, aby sa vôňa uvoľnila. Konvalinka navyše rastie o trochu neskôr.

Čo tak vypestovať doma?

Niekedy sa stáva, že na zber medvedieho cesnaku pozabudneme, alebo prídeme na miesto, kde rastie, neskoro. No ak máte svoj kúsok pôdy na sadenie, budúcu sezónu sa už môžete tešiť z vlastnej úrody. Stačí vám k tomu jemne kyslá pôda, ktorú budete dostatočne a pravidelne zalievať. Najdôležitejšia je cibuľka, alebo semienko, ktoré je dnes už dostať kúpiť. Semienka sa sadia od októbra do marca, cibuľky zase od augusta. Bylinka miluje polotieň. Miesto, kde sú stromčeky alebo kríky, bude najvhodnejšie. Nie je náročná na podmienky, preto sa nedopatrením skôr môže stať, že sa premnoží.

forest-811352

Medvedí cesnak ako liek

Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení. Medvedí cesnak, v latinčine Allium ursinum, je bohatý na bielkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík a vitamíny B a C. Je vhodný aj pre deti, ktorým takto môžete poskytnúť mnoho zdravých látok.

Tradičné bylinky netradičným spôsobom – časť 2.

Aj keď sa to nezdá, ale medvedí cesnak je častokrát veľmi podceňovaná rastlina ako liečivo. Obsahuje skryté cenné látky, ktoré z neho robia skvelú liečivú bylinku. S čím všetkým si dokáže dať rady?

  • Cesnak medvedí obsahuje čpavok silice, ktorý reguluje činnosť žalúdka a tým podporuje trávenie,
  • pomáha pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky,
  • urýchľuje hojenie, zmierňuje kŕče a ničí parazity,
  • je zároveň aj výborným prečisťovadlom čriev, detoxikuje telo
  • má preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva,
  • pomáha pri bolestiach hrdla,
  • zabraňuje vzniku srdcovo-cievnych chorôb,
  • dokáže si poradiť s vysokým krvým tlakom aj s kŕčovými žilami,
  • môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami,
  • využíva sa taktiež pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú napríklad astma alebo zápal priedušiek,
  • výborne posilňuje imunitu, hlavne teraz v jarnom období, kedy je ľudský organizmus náchylnejší na rôzne ochorenia.

bears-garlic-1092518

Ako pripraviť liečivo?

Ak ho chcete použiť ako liečivo, urobte si z neho tinktúru. Lístky čerstvého medvedieho cesnaku sa nakrájajú nadrobno a zmiešajú v sklenenej fľaške s alkoholom v pomere 1:5. Teda jeden diel cesnaku a 5 dielov alkoholu. Po dvoch až troch týždňoch luhovania sa extrakt precedí cez sitko a uloží do fľašky. Pomáha na vyššie spomínané zdravotné problémy.

Tí, ktorí majú problémy s ochoreniami tráviaceho i dýchacieho systému, ale aj pri črevných problémoch, je dobré si listy medvedieho cesnaku odšťaviť. Pravidelné užívanie šťavy totiž zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz, tráviaceho a vylučovacieho traktu, zmierňuje bolesti hlavy, posilňuje celý imunitný systém. Ako na to? Šťavu sa odporúča odšťaviť z čerstvých cesnakových za pomoci odšťavovača. Získanú šťavu uložte chladničky. Vláknina a listové farbivo po určitom čase klesnú na dno nádoby a žltohnedá tekutina (šťava) sa postupne vyčistí. Šťavu alebo tinktúru užívajte s troškou vody dvakrát denne po 10 až 30 kvapiek niekoľko mesiacov.

Aj keď je to dlhá doba, predsa len vás to nič nestojí. Dajte tomu šancu aspoň mesiac, aby účinné látky mali kedy začať účinkovať.

bears-garlic-1410652

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať