Turistika v zime sa neteší až takej obľube ako tá letná, aj tak má množstvo priaznivcov. Najväčšou prekážkou, s ktorou sa v zime treba popasovať je sneh a ľad. Túra je náročnejšia a na turistických chodníčkoch nestretneš toľko ľudí. Zasnežená krajina pôsobí tajomne a pohľad z výšky stojí za to. Túra v zime sa dá zvládnuť, najmä keď sa na ňu správne pripravíš. Ako sa na turistiku v zime pripraviť?
Rovnaká a predsa iná. Obľúbená turistická trasa
Aj tvoja obľúbená trasa je v zime o niečo náročnejšia. Sneh robí svoje, najmä keď po chodníku pred tebou ešte nikto nešiel. Pod snehom sa skrývajú rôzne skryté nástrahy. Čerstvý sneh je veľmi zradný. Nikdy nevieš, na čo stúpiš.
Počasie je v horách nevyspytateľné a často sa v okamihu zmení na nepoznanie. Do ruksaka toho uložíš viac ako v lete. Musíš doň zabaliť všetko, čo potrebuješ, aby ťa nič neprekvapilo. Náklad na pleciach je o to väčší. Na začiatku ti ruksak prekážať nemusí, ale čím dlhšie pôjdeš, tým ťažší sa ti bude zdať.
Viac vrstiev je viac
Poriadne sa obleč. V zime je dôležité vrstvenie. Funkčná spodná bielizeň, aby mohlo telo slobodne dýchať. Oblečenie, v ktorom sa cítiš dobre, nikde ťa netlačí a umožňuje ti voľný pohyb. Hrubý sveter nechaj doma. Viac tenších vrstiev môžeš kombinovať a podľa potreby pridávať či meniť. Zbytočne veľa oblečenia na seba nedávaj. Pri chôdzi sa zahreješ a keď ti bude chladnejšie, vrstvu pridáš. Je to lepšie, ako sa vyzliekať, hlavne keď si už poriadne spotený. Do ruksaka si zabaľ suché tričko, ponožky a nejakú tenkú flisovú bundu, aby si mal čo na seba v prípade, že niekde postojíš dlhšie. Keď ťa v horách zastihne tma, teplota pod bod mrazu klesne veľmi rýchlo. Počítaj aj s touto možnosťou. Je lepšie byť pripravený.
Pevná noha a istý krok
Topánky sú pre úspešné absolvovanie zimnej turistiky veľmi dôležité. Terén je náročnejší ako v lete, noha musí byť pevná. Zvoľ vysoké topánky odolné voči vode s tuhšou podrážkou, aby nohám nič nechýbalo. Ak sa vyberieš na náročnejšiu túru a je tam riziko, že na chodníku bude veľa ľadu. Zober so sebou mačky. Bude sa ti v nich lepšie kráčať a riziko pádu a zranenia bude nižšie.
Nechoď len tak naslepo
Túru si dopredu poriadne naplánuj. Pozri si predpoveď počasia (aktuálne nájdeš na stránke SHMU.sk), jeho možný vývoj a snehové podmienky. Dlhodobá predpoveď v horách neexistuje. Čo platilo včera, nemusí platiť dnes. V zlom počasí na túru radšej nechoď. Nie je hanba ju presunúť.
Trasa sa ti časovo predĺži. Čas uvedený na šípkach je orientačný a meraný na suchom teréne, nie v snehu. Záleží aj od tvojej kondície a množstva prestávok, ktoré si počas túry dopraješ. Nechaj si časovú rezervu a zbytočne svoje sily neprepínaj. Zisti si, kde všade je možné túru predčasne ukončiť a radšej zájdi do najbližšej chaty. V prípade prudkej zmeny počasia neriskuj. Je lepšie byť v teple a bezpečí, ako sa za každú cenu snažiť dostať do cieľa. Kopce ti neutečú. Túru si môžeš zopakovať neskôr.
Vyberaj si len tie trasy, pri ktorých nehrozí lavínové nebezpečenstvo a drž sa vyznačených chodníkov. Ostaň radšej v nižších polohách. Náročnejšie túry konzultuj s horskou službou. Tam najlepšie vedia, či sa v horách deje a či je trasa, ktorú plánujete v zime bezpečná.
Vyber si trasu, ktorú dobre poznáš z leta. Aj tak bude vyzerať úplne inak. Spoznávanie nových trás si nechaj na leto. Over si, či je trasa, pre ktorú si sa rozhodol prístupná aj v zime. Niektoré chodníky sú od 1. novembra do 15. júna uzavreté. Žiadna z otvorených trás ťa nezaujala? Vyskúšaj športy, ktoré sa dajú robiť aj v zime.
Na turistiku minimálne dvaja
Sám na túru v zime nechoď. Nemaľujeme čerta na stenu, ale naozaj nikdy nevieš, čo ťa na nej môže stretnúť. Dohodni sa s kamarátom, ktorý má turistiku tak rád, ako ty. Pôjdete približne rovnakým tempom a bude vám veselšie. Plán svojej túry niekomu oznámte, aby vedel, kde vás v prípade potreby hľadať.
Vieš o tom, že existujú outdoor aplikácie, a je medzi nimi aj taká, ktorá ťa prípade potreby dokáže lokalizovať? Cez SMS vyšle tvoje súradnice do operačného strediska HZS, čo pátranie poriadne zjednoduší. Nainštaluj si ju do mobilu a trochu sa s ňou zoznám. Nezabudni poistenie do hôr. Je lepšie ho mať uzatvorené a nepoužiť.
Na túry sa chodí ráno
Čím skôr sa na túru vyberieš, tým lepšie. V zime sa stmieva oveľa skôr. Čelovku máš použiť len v prípade núdze, nie ako základ osvetlenia. Choď na túru tak, aby si mal dosť času sa z nej za vidna vrátiť. Nechaj si časovú rezervu. Na túre si máš oddýchnuť, prevetrať hlavu a prísť na lepšie myšlienky a nie sa naháňať, aby si to do tmy stihol.
Čo by ti v zime v batohu nemalo chýbať?
Základom úspechu je priaznivé počasie, kvalitné oblečenie a dobre vybavený ruksak. Prezradíme ti, čo všetko by sa v ňom malo nachádzať, aby si do cieľa došiel bez najmenších problémov:
- rukavice (zober si aj náhradné. Veľa miesta nazaberú a nikdy nevieš, kedy sa ti zídu)
- tunel (snaž sa mať vždy krk a hlavu v teple. Prefúknutý chrbát a bolesti nie sú suvenírom, na ktorý budeš po turistike spomínať rád)
- návleky na topánky (na pohľad sa zdá, že snehu nie je veľa, ale nikdy nevieš kde ho koľko nafúkalo a či sa nezaboríš až po kolená. Sneh sa dostane všade. V topánkach sa roztopí a počas celej turistiky v nich budeš mať mokro)
- čiapka (jednu si zober tenšiu a jednu hrubšiu, aby si vedel zareagovať na meniace sa poveternostné podmienky)
- teleskopické paličky (aby si sa mal o koho oprieť. Udržujú stabilitu a myslia aj na zdravie tvojich kĺbov)
- mačky (s nimi to po ľadových nástrahách pôjde oveľa jednoduchšie)
- čelovka (v zime sa stmieva oveľa skôr. Nehovoríme, že máš turistikovať večer. Nikdy nevieš, čo ťa na túre prekvapí. Mať po ruke baterku nikdy nie je na škodu. V ideálnom prípade funkčnú. Náhradné baterky veľa miesta nezaberú. Zober ich so sebou)
- GPS navigácia (dnes je bežnou súčasťou mobilných telefónov. Skontroluj, či sa v nej nachádza aj mapa trasy, ktorú máš na pláne)
- nabitý mobilný telefón (a to nielen kvôli navigácii. Nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať pomoc. Už len veriť, že tvoj mobilný operátor má pokrytie aj tam, kde sa nachádzaš)
- termoska s čajom (teplý čaj zahasí smäd a z vnútra ťa príjemne zahreje. Energitická tyčinka a energetický nápoj tiež dodajú energiu v správny čas. Smäd sa neprihlási aj napriek tomu, že vypotíš dosť veľké množstvo vody. Napriek tomu tekutiny priebežne dopĺňaj)
Existujú trasy, ktorých krásy odhalí práve zima a mráz. Ich výhodou je, že každý rok vyzerajú inak. Pozri si tipy na zimné túry a vyber si tú, ktorá ťa zaujme najviac. Stačí prekonať lenivosť. Turistika v zime sa ti bude určite páčiť a ďalšiu túru začneš plánovať hneď, ako sa vrátiš z prvej.
Príjemnú zábavu.
[…] Turistika ťa udrží vo forme aj v zime […]