Stavím sa, že tymian dobre poznáš. Nie je to len korenie na mäso či ryby, s ktorým sa stretávaš v kuchyni. Čo ti hovorí materina dúška? Krásne vonia a čaj z nej je skvelý. Vieš o tom, že hovoríme o rovnakej bylinke? Tiež som pochybovala. Aj wikipédia potvrdila. Odhaľ s nami jej tajomstvá.
Ako tymian spoznáš?
Táto nenáročná bylinka sa rada vyhrieva na slniečku a v prírode sa s ňou bežne stretneš. Od jari do jesene ťa materina dúška zláka nie len svojim bielym alebo fialovým kvetom a prenikavou vôňou. Alergici pozor. Môže vás poriadne potrápiť. Biela farba je v poriadku. Nemusíš sa jej báť. Všetky odrody tejto zázračnej bylinky liečia.
Tymian charakterizuje príjemná aromatická vôňa a má špecifickú korenistú až štipľavú chuť. Známych je okolo 100 jej druhov. Materina dúška, ktorá rastie voľne v prírode a dúška tymianová (tymian) sú u nás najznámejšie.
Tymian bol populárny už v starom Egypte
Jej názov je odvodený z gréckeho slova thymos, čo znamená odvahu a silu, ako ich symbol ochraňoval nejedného junáka. V starom Egypte sa používal na mumifikáciu tiel a ako kadidlo sa v chrámoch používa dodnes. Tymian obsahuje éterický olej, taníny, horčiny, flavonoidy, saponíny a ešte mnoho ďalších zložiek, ale nechceme článok zahltiť množstvom neznámych cudzích slov, ktoré ti aj tak nič nepovedia.
Mohlo by ťa zaujímať: Zvýšte si sebavedomie bez pomoci psychológa
Kedy tymian zbierať?
Kvitnúca vňať sa zbiera od mája do septembra, ale keď je príliš drevnitá, pokochaj sa ňou na lúke a nechaj ju tam. Bylinka stráca svoje schopnosti. Zbierajú sa listy a kvety. Najlepší účinok majú jej najmladšie časti. Teraz to možno vyznie trošku šamansky, ale zbieraj ju za slnečného počasia na poludnie. V tom čase obsahuje najviac éterických liečivých silíc. Bylinku poriadne vysuš, aby ti vydržala celú zimu. Využiješ ju na prípravu čaju, to je jasné, ale aj oleja, kúpeľa a sirupu proti kašľu.
Očistí prostredie a tvoje sny
Esenciálne oleje tymianu dezinfikujú prostredie, preto sa odporúča využívať ho aj v školských zariadeniach, kde je baktérii viac ako dosť. Z prostredia odstráni negatívnu energiu, vetvička tymianu pod vankúšom upravuje spánok a odháňa zlé sny.
Tymian a jeho použitie v kuchyni
Aj v kuchyni má pevné miesto. Mäsu, rybám a pečeným zemiakom dokáže dodať nezameniteľnú chuť. A tá vôňa. Hneď je každému jasné, čo bude na obed. Nos neoklame. Jednou z jeho najväčších výhod je ľahká prístupnosť a skutočnosť, že ho vypestuješ aj doma.
Trápi ťa kašeľ? Materina dúška pomôže
Nevieš sa zbaviť kašľa? Mokrý alebo suchý. Na tom nezáleží. Tymian ti pomôže. Zápal priedušiek, nachladnutie, astma. S touto bylinkou ich zvládneš lepšie. Má protizápalový účinok, kloktanie tinktúry nedá šancu zápalu ústnej dutiny a hrdla. Po šálke čaju večer nebudeš podráždený a večer skôr zaspíš.
Tymian a jeho liečivé účinky
- podporuje imunitný systém
- podporuje trávenie a vyprázdňovanie
- bojuje so zápchou, plynatosťou a bolesťami brucha
- má antibiotické a antiseptické účinky
- uvoľňuje hlien
- pomáha s regeneráciou pľúcneho tkaniva
- lieči drobné poranenia a ochorenia kože
- lieči zápal močových ciest
- posilňuje činnosť obličiek a pečene
- posilňuje pamäť a pomáha zvyšovať koncentráciu
- pozitívne pôsobí na psychiku
- vyvoláva pocit pohody a brzdí negatívne myšlienky
- dodáva odvahu a energiu a upokojuje
Tymian a jeho všestranné použitie
Čaj z materinej dúšky pravdepodobne poznáš. Pri chrípke, nachladnutí a ostatných ochoreniach dýchacej sústavy sa s ním stretol asi každý. Neobmedzuj sa len na čaj. Z tymianu toho pripravíš oveľa viac. Inšpiruj sa a vyber si presne to, čo potrebuješ. Tinktúra, masť, či sirup.
Ako pripraviť tymianový čaj?
Tymianový čaj si pripravíš z kvitnúcej vňate. Pomôže s liečbou chronického a čierneho kašľa, má antiseptický účinok a pozitívny vplyv na celú tráviacu sústavu. Jeho vôňa a chuť si ťa zaručene podmaní. Nemusíš ho len piť. Jeho kloktanie ti pomôže so zápalom hrdla a ďasien.
Hrsť vňate tymianu a vriaca voda. Viac k jeho príprave nepotrebuješ. Tymian opláchni pod tečúcou vodou, vodu priveď do varu a tymian do nej pridaj. Nechaj vrieť aspoň 5 minút a odstav. Bylinky nechaj lúhovať, kým čaj nevychladne. Hotovo. Pripravil si si nápoj bohatý na vápnik, železo a draslík. Čaj si dopraj dvakrát denne. Ideálne ráno na lačno a večer. Dávaj pozor na to, aby si neprekročil 10 gramov tymianu denne. Ani so zázračnou bylinkou ti netreba preháňať. Po dvoch týždňoch si daj pauzu. Bylinkové čaje sa nemajú užívať dlhodobo.
Použi ho aj na obklady a preplachovanie drobných rán. Tymian ťa zbaví bolesti a liečba rán bude rýchlejšia.
Mohlo by ťa zaujímať: Kreatín pre nárast sily a aktívnej svalovej hmoty
Tymian a inhalácia
Trápi ťa zápal dýchacích ciest a nevieš odkašľať? Tymianová inhalácia má dezinfekčné účinky a aj s vykašliavaním ti pomôže. Vdychovanie pary s éterickými olejmi liečia ústa a sliznicu nosa. Na roztok na inhaláciu použi polievkovú lyžicu sušenej vňate, zalej ju pol litrom horúcej vody a inhaluj. Tymianový roztok na inhalácie sa pripraví z jednej polievkovej lyžice sušenej vňate, ktorá sa nasype do misy a zaleje sa pol litrom horúcej vody. 10 minút inhalácie úplne postačí.
Tymianový sirup proti kašľu
Sirup má príjemnú chuť a obľúbia si ho aj tvoje deti. Neobsahuje žiadne éčka a konzervanty. Presne vieš, čo do neho dáš. Na výrobu sirupu potrebuješ len 4 ingrediencie. Tymian (aspoň tri bohaté vetvičky, keď kupuješ bylinku v lekárni, tak jeden balíček), 100 – 200 g cukru (100 g cukru nahraď medom a sirup a jeho liečivé účinky budú ešte efektívnejšie), 200 ml vody a 3 lyžice slezového kvetu (podporuje vykašliavanie a vylepšuje účinok tymianu).
Vodu s cukrom var, kým sa cukor úplne nerozpustí. Med sa nesmie variť. Do sirupu ho vmiešaš až na konci. Pridaj bylinky a celé to nechaj aspoň 2 minúty prevrieť. Nechaj lúhovať do nasledujúceho dňa, pridaj med a sirup nakoniec preceď.
Sirup skladuj v chlade. Pri nachladení a v období kašľa si naordinuj 3 x denne jednu čajovú lyžičku.
Tymianová tinktúra
Na výrobu tinktúry potrebuješ tymianovú vňať a 40 % lieh v pomere 1:5. Bylinky zalej liehom a nechaj na tmavom chladnom mieste macerovať aspoň 3 týždne. Po troch týždňoch ju preceď do tmavého pohára a udržiavaj ju v chlade a suchu. Jedna čajová lyžička denne ti preventívne úplne postačí. Tinktúru z tymianu použi, keď ťa trápi zápach z úst, plynatosť a bolestivá menštruácia.
Tymianová masť
Obsahuje zmes esenciálnych olejov a tymian. Zlepšuje dýchanie, uvoľňuje dýchacie cesty a organizmus vzpruží a osvieži. Nanes ju na oblasť hrudníka a hornej časti chrbta aj niekoľkokrát za deň a nechaj ju pôsobiť. Ako si ju pripravíš?
Výroba masti je jednoduchá. Vo vodnom kúpeli rozpusti 20 g včelieho vosku. Do tekutého pridaj 100 g tymianového olejového výluhu a dobre to spolu premiešaj. Vyber z kúpeľa a miešaj, kým masť nevychladne. Rozdeľ ju do téglikov, nechaj úplne zatuhnúť a prikry ich viečkom.
Tymianový olej
Vyrobíš si ho aj doma. Vysušené bylinky tymianu zalej olejom a nechaj ich aspoň 10 dní lúhovať. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Účinkov (antiseptické, antimikrobiálne, protivírusové, antibakteriálne, antimykotické, dezinfekčné, protiparazitické, protireumatické, protikŕčové, močopudné, karminatívne), ktoré táto bylinka ponúka je veľa. Využi ich. Výhodou masti a oleja je, že ich môžeš aplikovať priamo na postihnuté miesto.
[…] Tymian. Odhaľ všetko, čo táto zázračná bylinka ponúka […]