Cheat day – jeden deň v týždni zabudni na diétu

Pizza, hamburger, hot-dog, vyprážaný syr s hranolkami… Cheat day je pre všetkých, ktorí radi zhrešia jeden deň v týždni. Má však svoje pravidlá, inak…

Je ťažké odolávať všetkému obľúbenému jedlu, hlavne, ak je nezdravé. Je diéta pre teba trápením? Prečo by si si mal obľúbené jedlo odopierať? V preklade je „cheat day“ je jeden deň v týždni, kedy oklameš svoj diétny jedálniček. Vždy je lepšie dopriať si jeden hriešny deň, ako sa trápiť po zvyšok života.

Čo je cheat day?

Cheat day nie je zmena stravovacích návykov. Trvá zvyčajne 24 hodín, kedy si môžeš dopriať naozaj zo všetkého, aj nezdravého, na čo si si už dlhšie brúsil zuby – nezdravé tuky, sacharidy, cukry, polotovary…. Neberie sa ohľad na počítanie kalórií, kvantitu jedla či samotnú kombináciu potravín. Cheat day má zmysel len vtedy, ak sa na druhý deň dokážeš vrátiť k zdravému stravovaniu. Je to ako odmena, za držanie sa svojho stravovacieho plánu. Môže to byť hociktorý deň v týždni, no z praktických dôvodov si ho viacerí vyberajú práve cez víkend, kedy majú na vychutnanie si jedla čas.

Ako funguje cheat day?

Z psychologického hľadiska má zmysel zhrešiť radšej jeden deň v týždni, ako pravidelne každý deň. Odopieranie si obľúbeného nezdravého jedla nie je šťastnou cestou. Uspokojením svojich chutí sa športovec upokojí a začne sa tešiť na svoj zabehnutý stravovací plán. Cheat day môže pôsobiť ako ako motivácia do ďalších tréningových dní. Dá sa tešiť na jeden mimoriadny deň v týždni a na svoje obľúbené jedlo? Jednoznačne, hlavne ak si strážite svoju líniu a počítate každú kalóriu.

šport je život tip pre vás

Mohlo by ťa zaujímať: Ako na jogging v zime

Pre koho je cheat day určený?

Cheat day je určený hlavne športovcom, ktorí sa riadia tréningovým plánom, alebo ženám, ktoré potrebujú schudnúť. Často ho využívajú kulturisti a profesionálni športovci vo svojich tréningových programoch. Je to preto, že keď je človek na diéte, napríklad s nízkym obsahom sacharidov, pravdepodobne si zníži počet kalórií, ktoré konzumuje. Na začiatku diéty je jednoduché chudnúť, pretože váha veľmi rýchlo klesá. Ale naše telá sú inteligentné. Časom si telo uvedomí, že prijíma menej kalórií ako spaľuje. Telo sa prispôsobí a spomalí metabolizmus tak, že budeš chudnúť pomalšie. Zavedením cheat day oklameš žalúdok. Bude si myslieť, že začínaš telu dodávať viac kalórií. Je to len trik, ako znovu naštartovať rýchlosť metabolizmu.

Benefity cheat day

Prečo zaviesť tradíciu cheat day jedenkrát týždenne?

1. Pomôže ti dlhodobo dodržiavať ciele

Oklamanie jedným cheat dňom pomáha ľuďom dodržiavať svoje diétne ciele. Jedna štúdia pozostávajúca z troch rôznych experimentov to potrdzuje. V prvom experimente bola skupina dobrovoľníkov vyzvaná, aby jedli 1300 až 1500 kalórií denne s tým, že v závere týždňa skonzumujú počas cheat day 2700 kalórií. Druhá skupina prijímala rovnaký počet kalórií bez možnosti cheat day. Ľudia, ktorí mali možnosť cheat day, pociťovali lepšiu sebakontrolu – dokázali sa skôr vyhnúť pokušeniu, aj napriek tomu, že pozvyšok týždňa boli na prísnej diéte. Účastníci v prvej skupine mali pocit väčšej motivácie a sebakontroly, ako tí, ktorým cheat day nebol dopriaty. V závere sa taktiež zistilo, že oba skupiny dobrovoľníkov schudli rovnako. Bez ohľadu na cieľ, dobrovoľníci s cheat day skonštatovali, že diéta bola pre nich viac motivujúca. Prečo bol cheat day motivujúci? Vedci zo štúdie si myslia, že cheat day je moment, na ktorý sa počas celého týždňa tešíme a odôvodňujeme si ním ostatné dni s prísnou diétou. Je jednoduchšie dodržiavať plán, ak vás na konci týždňa čaká kus obľúbenej čokoládovej torty.

Cheat day
Zdroj foto: pixabay.com

2. Môže zvýšiť tvoj metabolizmus

Ako sme už naznačili vyššie, počas rovnakých dní na diéte sa telo prispôsobuje, až sa metabolizmus spomalí. Za tento jav môže leptín„hladujúci hormónom“. Hormón, ktorý tvojmu mozgu hovorí, kedy si najedený a kedy hladný. Pri plnom žalúdku ti pomáha regulovať energiu a potláča túžbu jesť viac jedál. Dobré, nie? Keď spaľuješ viac kalórií, ovplyvňuje to hladiny leptínu. Zníženie hladiny leptínu ti sťaží proces chudnutia tak, že zrazu sa ručička na váhe zastaví. Zaradením cheat day do tvojej inak zdravej stravy, dávaš telu viac kalórií, čím sa hladiny leptínu opäť zvýšia. Druhou časťou experimentu sa zistilo, že prejedaním sa sacharidmi sa zvyšuje metabolizmus – hladina leptínu u mužov aj u žien sa zvýšila po jedle s vysokým obsahom uhľovodíkov. Zaujímavosťou je, že u žien sa zvýšila hladina leptínu aj po jedle s vysokým obsahom tukov.

3. Pomôže ti s plnením plánu chudnutia

Cheat day sa naozaj javí ako cesta na dosiahnutie cieľov z dlhodobého hľadiska. Taktiež je výhodný aj kvôli prirodzenému naštartovaniu a zrýchleniu metabolizmu. S cheat day si môžeš plánovať jedlo dlhodobejšie, a hlavne sa môžeš tešiť aj na jedlá, ktoré by si si inak nemohol „dovoliť“ z kalorického hľadiska.

Aké nevýhody má cheat day?

Samozrejme, ako väčšina diét a plánov vo svete zdravia a fitness, aj cheat day je často diskutovanou témou. Ak zvažuješ zaradiť do svojho jedálnička aj cheat day, mal by si poznať aj jeho nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť.

Cheat day
Zdroj foto: unsplash.com – Brooke Lark

1. Je jednoduché skĺznuť k nezdravému jedlu kedykoľvek, lebo „môžem“

Cheat day je určený na to, aby ti pomohol vyhnúť sa maškrteniu aj v ďalších dňoch, alebo kedykoľvek počas týždňového sklzu. Pre niektorých ľudí sa cheat day môže stať výhovorkou na všetko jedlo skonzumované nad rámec plánu. Po cheat day musí prísť k ráznej stopke a vráteniu sa k plánovanému stravovaniu, inak žiadna diéta ani tréningový plán nemá význam.

2. Urobí z jedla nepriateľa

Cheat day môže mať za následok, že z niektorých potravín urobí nepriateľov. Už názov „cheat“ značí podvod, klamstvo v jedení niečoho. Nikto z nás nebude jesť dokonale podľa plánu. Každý z nás občas zhreší a nemusí čakať ani na cheat day. Mali by sme sa naopak zmieriť s tým, že nie sme dokonalí a skôr či neskôr si prestať si prehrešok vyčítať. Berme sa takí, akí sme – aj so všetkými chuťami, aké máme. Nech nemáme z nezdravého jedla traumu, ak náhodou zhrešíme. Mysli na to, že aj ty si len človek.

3. Nie je všetko tak, ako si myslíš

Cheat day má zmysel, ak pravidelne športuješ alebo držíš diétu. Mnohí z nás sa držia pravidiel zdravého stravovania, no v skutočnosti nejeme tak zdravo a netrénujeme tak veľa, ako si mnohí myslíme. Konzumácia väčšieho množstva kalórií, menej náročných tréningov a následné oddávanie sa „chuťovkám“ celý deň môžu byť dôvodom, pre ktoré nevidíš výsledky. Inými slovami, ak ťa to vystihuje, môžeš sa rozhodnúť, že budeš jesť len jedno cheat jedlo týždenne, ak máš prísny stravovací plán ako keto diéta, namiesto celodenného cheat. Ďalšou možnosťou môže byť aj cheat meal – kalorické pitie raz týždenne.

Ak ťa cheat day neoslovil a stále hľadáš chyby, pre ktoré nevidíš výsledky, prečítaj si náš článok o 10 najväčších mýtoch o chudnutí, možno ťa niekam posunú. 

Nenechaj si ujsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov. 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať