Jeseň je tu! Nevešaj hlavu. Neznamená to, že máš bicykel zavesiť na klinec. Práve naopak. Trate, po ktorých si v lete brázdil budú teraz iné. Farebnejšie. Uži si krásy jesennej prírody z pohľadu cyklistu. Všetko, čo potrebuješ, je správna cyklistická výbava. Prezradíme Ti, ako sa na bicyklovanie v jeseni pripraviť, aby sa neskončilo spolu s letom.
Športové oblečenie v troch vrstvách
Ochladilo sa, aj keď to na slniečku ešte tak nevyzerá. Slnko sa skryje za oblak a hneď je o nejaký ten stupeň chladnejšie. Základom je kvalitné oblečenie a najlepšie vo viacerých vrstvách. Aby si ho mohol prispôsobovať potrebám počasia a svojim potrebám. Existuje cyklistické pravidlo, podľa ktorého by si mal na bicykel vysadnúť v troch vrstvách:
- základom je spodná vrstva, ktorá prichádza do kontaktu s telom cyklistu a udržiava ho v suchu
- stredná, tzv. termoregulačná vrstva sa snaží udržať rovnakú teplotu organizmu za každých podmienok a odvádza vlhkosť smerom von
- posledná, vrchná alebo ochranná vrstva chráni cyklistu pred nepriaznivým počasím. Investuj do vodeodolného a vetruvzdorného oblečenia, ale nechaj v ňom svoje telo dýchať
Tip pre teba: 6 najlepších aminokyselín na trhu
Výber oblečenia dobre zváž
Keď si predstavíš, koľko vrstiev si máš obliecť, strácaš chuť sadnúť na bicykel? Neboj sa. Nemusíš si obliecť všetky tri vrstvy naraz. Keď je vonku pekne a na oblohe nie je ani mráčik, ochrannú vrstvu nepotrebuješ. Oblečenie na bicykel prispôsob aktuálnemu počasiu a spôsobu svojej jazdy. Výhodou vrstvenia je to, že sa môžeš jednu z vrstiev kedykoľvek odobrať alebo pridať. Zbytočne sa neprehrievaj, ale ani za každú cenu nemrzni. Nevyšiel si na bicykel preto, aby si prechladol, ale preto, aby si si zašportoval.
Pri vrstvení na seba nemusíš navliecť tri hrubé vrstvy, v ktorých sa nebudeš vedieť pohnúť. Jednotlivé vrstvy pri pohybe spôsobujú trenie a aj to pocit tepla zvyšuje. Tenšie a ľahké oblečenie na bicykli oceníš viac. Ľahká priedušná bunda vyrobená z nepremokavého materiálu je na jesenné cyklotúry ideálnym riešením. Ochráni ťa pred vetrom a zvládne aj jemný jesenný dáždik. Dobrou alternatívou je aj vesta. Telo a kríže máš v teple, ale vďaka voľným rukám je aj dostatočne vetrané.
Bavlnená prvá vrstva nie je najlepšou voľbou
Aj ty patríš medzi ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že najlepšou základnou cyklistickou vrstvou je 100 % bavlna? V bavlne sa rýchlo spotíš a vlhko a chlad budeš na bicykli cítiť pri každom pohybe. Bavlna na bicykel nepatrí. Hovorí ti niečo termobielizeň alebo termoprádlo? Vyber si nejakú z prírodných alebo syntetických materiálov, aby si bol počas jazdy stále v suchu. Syntetické materiály lepšie pracujú s teplom a vlhkosťou, prírodná vlna merino menej zapácha a bude ti v nej teplejšie. S výberom funkčnej bielizne ti v špecializovaných predajniach ochotne pomôžu. Vyber si také termo oblečenie v ktorom sa budeš cítiť najlepšie. U nás sa športová podprsenka podceňuje, ale aj tu je jej výber veľmi dôležitý. Kvalita, pohodlie a funkčnosť idú v tomto prípade ruka v ruke. Dámy ktoré ju pri športovaní používajú, vedia o čom hovorím.
Ruky si teplo zaslúžia
Ochladenie ako prvé pocítia tvoje ruky. To, že budeš riadidlá stískať silnejšie ich neohreje. Cyklistické rukavice bez prstov, ktoré boli súčasťou tvojej letnej výbavy nechaj doma a nahraď ich dlhoprstými. Rukavice na bicykel majú udržať ruky v teple, ale majú byť aj dostatočne vzdušné, aby sa ruky zbytočne nepotili a neprehrievali. Nechajte si poradiť u odborníkov. Cyklistické rukavice nie sú sezónna záležitosť. Keď si dobre vyberiete, budú s vami jeseň na bicykli tráviť roky.
Obleč si dlhé cyklistické nohavice
Krátke cyklistické nohavice vymeň za trištvrťové alebo dlhé. Aj pri ich výbere vychádzaj z toho, aké je počasie a na akú dlhú trasu si sa vybral. Ich materiál a jeho elasticita zaisťuje pohodlné nosenie a neobmedzený pohyb, ktorý je pri bicyklovaní veľmi dôležitý. Vyber si cyklo nohavice so zvýšeným pásom na traky a budeš mať v teple aj kríže. Pri bicyklovaní si na ich ochranu často spomenieme, až keď začnú bolieť. Patríte medzi tých, ktorí sa v obtiahnutých nohaviciach necítia dobre a majú problém v nich ísť medzi ľudí. Výrobcovia nohavíc myslia aj na nich, preto prišli na trh s vetruodolnými voľnými kraťasami, ktoré bez problémov natiahnú na tie elastické. Sú ľahučké a nevejú vo vetre. Ich nosenie ťa pri prekonávaní cyklistických cieľov v ničom neobmedzia.
Tip pre teba: Regenerácia ako súčasť tréningu
Nohy v teple a suchu za každých okolností
Veľa ľudí preferuje teóriu, že keď majú v teple a suchu nohy, je im teplo všade. Mať v teple nohy je dôležité aj na bicykli, ale to neznamená, že ostatné časti oblečenia máte zanedbávať. Pri bavlne na nohách platí to, o čom sme hovorili pri spodnej vrstve oblečenia. Do topánok nepatrí. Cyklistické ponožky sa vyrábajú z ultraľahkého a pohodlného materiálu a majú výbornú termoreguláciu a priedušnosť. Takéto ponožky nevyužijete len na jeseň. Sú určené do každého počasia a sú investíciou, ktorá sa oplatí. Keď sa ochladí výraznejšie, obujte si vlnené ponožky. Pohlcujú pot a majú antibakteriálny povrch.
Samozrejme, že kvalitné ponožky nie sú všetko. Potrebuješ aj kvalitnú športovú obuv. Tretry, v ktorých si bicykloval v lete využiješ aj v chladnejšom jesennom počasí, ale keď ťa bicykel zláka aj v daždivých dňoch, zaobstaraj si špeciálne vodeodolné a vetruvzdorné návleky, ktoré s udržiavaním teplých a suchých nôh v nepriaznivom počasí pomôžu hádam najviac.
Prilba musí byť, ale pred zimou ťa neochráni
Prilbu na bicykel máš na hlave stále. Či je leto, či je mráz. Úlohou prilby je ochrániť hlavu v prípade pádu alebo strete s iným cyklistom. Pred chladom ťa neochráni. Veľkosť prilby sa dá nastaviť. Určite ti pod ňu vojde čelenka, či tenšia čiapka. Vyskúšaj populárny tunel a vďaka jednému módnemu kúsku oblečenia pred chladom ochrániš hlavu aj krk. Nedovoľ teplu unikať!
Pred dažďom sa na bicykli neskryješ
Vonku je krásne, ale prejdeš za kopec a dážď. V jeseni to nie je nič neobvyklé. Musíš rátať aj s takýmito vrtochmi počasia. Vybav bicykel blatníkom, aby sa k tebe dostalo menej vody. Špeciálny pršiplášť pre cyklistov môžeš mať pri sebe stále. Veľa miesta ti nezaberie a nikdy nevieš, kedy ho budeš potrebovať.
Dobre ťa na bicykli vidieť?
Ďalšou z vecí, na ktoré by si pri bicyklovaní v jeseni nemal zabúdať je tvoja bezpečnosť. Každé športové oblečenie je dnes vybavené reflexnými prvkami, ale to v jesennom počasí nemusí byť dostačujúce. Nezabúdaj, že dni sú čoraz kratšie. Vďaka správnemu osvetleniu neuvidíš lepšie len ty. Lepšie ťa uvidia najmä vodiči áut, s ktorými sa na ceste stretneš.
Sleduj, ako ti to v jeseni ide
Prejsť rovnakú trasu ti môže v jeseni trvať dlhšie ako v lete. Poveternostné podmienky, mokré cesty a opadané lístie robia svoje. Cyklocomputer ťa v jazde cez spomenuté „prekážky“ rýchlo zorientuje a pomôže ti vytvoriť ten najlepší jesenný tréningový plán. Sleduj, ako sa v jeseni mení tvoja rýchlosť, vzdialenosť, čas jazdy, prevýšenie, spálené kalórie, tepová frekvenciu a iné a zisti, ako sa pri týchto zmenách správa tvoje telo. Dobré fitness hodinky a ani v jeseni ťa žiadna zmena nezaskočí.
Cyklodres – oblečenie a úložný priestor v jednom
Teraz už vieš, čo na seba, aby si si bicyklovanie aj v jeseni poriadne vychutnal. Oblečenie, ktoré potrebuješ, nájdeš v špeciálnej predajni pre športovcov. Pršiplášť, rukavice, návleky na nohy. Všetko sa dá pekne poskladať a zaberie to málo miesta. To je v poriadku. Ale kde to uložiť, aby si to v prípade potreby mohol použiť? Ruksak so sebou kvôli tomu nosiť nebudeš. To radšej zmokneš. V lete ti všetko, čo si potreboval odniesol cyklodres. Cyklodres s dlhým rukávom alebo ľahká bunda s vreckom na chrbte vyrieši tento problém aj v jeseni. Odnesie, čo potrebuješ a tvorí jednu vrstvu oblečenia, ktorá sa ti počas sychravých jesenných dní určite zíde.
Tip pre teba: Ako používať aminokyseliny pri tréningu
Prečo na bicykli na jeseň nezanevrieť?
Celé leto si pravidelne bicykloval a teraz sa chceš bicyklovania len tak ľahko vzdať? Už vieš, že správne oblečenie je základom úspechu. Jesenné bicyklovanie nepomáha len telu, ale duši:
- pravidelná športová činnosť ti pomôže rozprúdiť krv v organizme, čo pocítiš najmä vtedy, keď patríš medzi ľudí, ktorí majú problém zohriať ruky a nohy. Bicyklovanie do tela privedie viac kyslíka a ním zásobí tvoju krv, podporí jej prúdenie v cievach a tebe bude hneď teplejšie
- bicykel ti pomôže bojovať s únavou a depresiou, ktorá v jeseni často prichádza. Prečisti si hlavu pri športovej činnosti, ktorú máš najradšej a hneď ti bude lepšie
- pravidelný šport je pre posilnenie imunity dôležitý. Bicyklovanie nie je výnimkou
- toľko farieb, ktoré v jeseni príroda ponúka z okna domu neuvidíte. Vyjdi na bicykel a vychutnaj si svoju pravidelnú cyklotrasu farebnejšie
[…] Čo na seba na bicykel v jeseni? […]
[…] Čo na seba na bicykel v jeseni? […]