Doplnky výživy v MMA

V minulej časti sme sa pozreli bližšie na stravovanie slovenských MMA zápasníkov. Zistili sme, že bez dobrej stravy to v takom náročnom športe ako je MMA nejde. Viacerý zápasníci sa vyjadrili, že pri dobre nastavenej strave sa pri tréningoch a mimo nich cítia lepšie. My si v tomto článku vysvetlíme tému, doplnky výživy. Aký produkt zlepší regeneráciu? Akým doplnkom výživy zvýšim silu? Na tieto otázky nájdete odpovede v tomto článku.

Energia pred tréningom

Hovorí vám niečo názov PREDTRÉNINGOVKA? Ide o komplex aminokyselín, vitamínov a mnohých iných dôležitých zložiek.

Výhody: 1. Zvýšenie sily a energie počas tréningu, 2. Viac napumpované svaly (obsahuje NO).

Užívanie: Čisto pred tréningom, 10-15 minút pred cvičením. Neodporúča sa užívanie večer a 5 hodín pred spaním.

ENERGETICKÉ NÁPOJE s obsahom kofeínu, l-karnitínu a sacharidov sú taktiež dobrá voľba pred tréningom.

Výhody: 1.Rýchly zdroj energie.

Užívanie: 5-10 minút pred tréningom.

Preslávili ho hlavne jeho účinky pri chudnutí. Mimo tohto, taktiež slúži ako zdroj energie. Preto je dobre zaradiť L-KARNITÍN do vybavenia MMA zápasníka hlavne pred zápasom.

Výhody: 1. Spalovač tukov, 2. Produkuje energiu, 3. Podporuje regeneráciu, 4. Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, 5. Zvyšuje športový výkon.

Užívanie: Pred tréningom, ráno alebo po jedle. Každý podľa seba.

doplnky vyzivy - bcaa - proteiny - ako pouzivat doplny vyzivy

Sila v MMA

Telo si ho vie v malých množstvách vyprodukovať samo, ale pri väčšej fyzickej záťaži je lepšie ho dopĺňať buď z jedla alebo doplnkami výživy, to je KREATÍN. V jedle sa nachádza hlavne v červenom mäse alebo v rybách.

Výhody: 1. Nárast sily, 2. Zvýšenie výkonu, 3 .Skrátenie času na regeneráciu, 4. Zvýšenie objemu svalstva, 5. Zvýšenie dostupnosti svalovej energie.

Užívanie: Po tréningu a pred jedlom. Najlepšie je ho zapíjať s ovocným džúsom, kvôli lepšej vstrebateľnosti.

ARGINÍN je esenciálna aminokyselina, takže telo si ju nevie samo vyprodukovať a preto je potreba ju dodávať telu pomocou potravín alebo doplnkov výživy.

Výhody: 1. Zvýšenie produkcie rastového hormónu, 2. Pomáha predchádzať svalovej horúčke, 3. Tvorba kreatínu (energia vo svale), 4. Zvýšenie pump efektu (napumpovanejšie svaly hlavne počas výkonu), 5. Ochrana organizmu pred rakovinou.

Užívanie: 5 gramov 1 hodinu pred fyzickou záťažou a pre športovcov ešte 5 gramov pred spánkom.

Regenerácia po tréningoch

Regenerácia je pri takto ťažkom športe ako je MMA veľmi dôležitá. Zápasníci vydávajú extrémne množstvo energie počas tréningov a ich organizmus je silno preťažený. Preto je regenerácia veľmi dôležitá pri naberaní novej energie a taktiež na dodanie potrebného času na oddych organizmu.

Suplement BCAA je pravdepodobne po proteíne druhý najznámejší doplnok výživy. Je to zmes troch aminokyselín, ktoré si ľudské telo nevie samo vyprodukovať (leucín, isoleucín, valín). Preto je potrebné ho prostredníctvom BCAA doplniť.

Výhody: 1. Podporujú ochranu a tvorbu svalovej hmoty, 2. Zvyšujú uvoľňovanie rastového hormónu, 3. Obnovujú silu a zlepšujú regeneráciu, 4. Chránia svalstvo pred poškodeným počas náročných tréningov, 5. Zabezpečujú ochranu svalov počas redukcii váhy.

Užívanie: Odporúča sa 2-4 denne. Ideálne je však pred tréningom a pred spaním.

GLUTAMÍN je najčastejšie sa nachádzajúca aminokyselina v našom tele. Tvorí viac ako 60% svalového tkaniva. Je produkovaný z neesenciálnej kyseliny glutatámovej, ktorú si náš organizmus nevie sám vyprodukovať.

regeneracia po treningu - ako cvicit - doplny vyzivy

Výhody: 1. Urýchluje hojenie rán a liečbu vredov, 2. Zabraňuje svalovému katabolizmu (strata svalov), 3. Chráni organizmus pred predtrénovaním, 4. Je hlavným zdrojom energie pre imunitný systém, 5. Podporuje tvorbu testosterónu a rastového hormónu.

Užívanie: Odporúča sa dávkovať v štyroch fázach. Pred trénigom: ochrana svalstva počas tréningu a pálenie tukov. Po tréningu: regenerácia svalstva hneď po záťaži. Večer: zvýšenie vylučovania rastového hormónu počas spánku. Ráno: doplnenie živín do svalstva po spánku.

HORČÍK je považovaný za veľmi dôležitý minerál pre ľudské telo. Pokiaľ by to šlo, bolo by najlepšie si nájsť magnézium citrát. Tento druh magnézia je rýchlejšie vstrebateľný a do organizmu sa vstrebáva väčšia časť magnézia.

Výhody: 1.Zabraňuje svalovým kŕčom, 2.Má kľúčovú úlohy pri premene tukov na energiu, 3.Prispieva k správnemu fungovaniu svalov, 4.Má na starosti správne fungovanie psychiky a nervového systému, 5.Má priaznivý vplyv na zdravé zuby a kosti.

Užívanie: Čas dávkovania je rôzny. Niekto odporúča pred spaním, niekto ráno a niekto pred tréningom. Preto je vhodné si nájsť svoj čas dávkovania a zistiť, či vyhovuje.

Ostatné doplnky výživy

Zmes viacerých zložiek, ktoré majú na starosti predchádzať zraneniam kĺbov, to sú doplnky s názvom KĹBOVÁ VÝŽIVA. Nájdete viaceré komplexy kĺbových výživ alebo jednotlivé zložky. Každý by si mal vybrať podľa seba a zvoliť si tú správnu vec pre seba. Preto je ťažko napísať výhody, keď že sa v každej výžive nachádza niečo iné. Samozrejme ,že každá z kĺbových výživ má za úlohu preventívne liečiť kĺby a šľachy.

Pre mňa osobne sa PROTEÍN dá v poriadku nahradiť stravou. Ale osobne ho užívam čisto iba po tréningu, kvôli rýchlemu prísunu bielkovín a aminokyselín po fyzickej záťaži. Ale 100 ľudí, 100 chutí, každý má to svoje TOP.

Výhody: 1. Rýchly prísun bielkovín. Ak sa jedná o srvátkový proteín, ide o rýchle vstrebanie, 2. Podporuje regeneráciu, 3. Zdroj energie pri nedostatku sacharidov.

Užívanie: Maximálne 60 gramov denne. Bielkoviny je treba čerpať hlavne z potravín, proteín je iba doplnok stravy. Dobré je si ho dávať na raňajky s ovsenými vločkami.

GAINER, je zmes sacharidov, proteínu a kreatínu. Je to super vec ako zdroj energie, hlavne po cvičení, keď telo prišlo a veľa energie po tréningu. Osobne som s používaním gaineru spokojný.

Výhody: 1. Dobrý zdroj energie po tréningu, 2. Pomocník pri naberaní váhy.

Užívanie: Odporúčam maximálne 200 gramov denne, viac netreba. Radšej prijať sacharidy a tuky z jedla.

Ďalšia vec, ktorú je dobré užívať, je VITAMÍN C. Jasné, že citrón je citrón, ale toto je taktiež dobrá náhrada.

Výhody: 1.Chráni telesné tkanivá, 2.Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, 3.Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, 4.Urychluje hojenie rán, 5.Chráni pred srdcovými chorobami.

Užívanie: Pri množstve 1000 mg vitamínu C na tabletu stačí užiť jednu tabletu denne, vyšší objem vitamínu C organizmu môže uškodiť.

Možno v tomto článku chýba niečo, čo si myslíte, že by tam malo byť. Avšak, ja som sa zmienil o doplnkoch výživy, ktoré sú podľa mňa dôležité a mali by byť zaradené do života zápasníka MMA alebo iného bojového športu. Doplnky výživy sú palivo pre naše telo, ale samozrejme dobre nastavený jedálniček je dôležitejší.

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať