Armwrestling: Kvalita sa pozná pri stole

Armwrestling: Kvalita sa pozná pri stole. Lincoln Hawk alias Silvester Stallone vo filme Do útoku vyhráva majstrovstvá sveta v páke v ligotavom Las Vegas. Práve na americkom kontinente bolo v osemdesiatych rokoch pretláčanie rukou veľmi populárne. Odvtedy prešlo veľkým vývojom a rozšírilo sa takmer do celého sveta. Medzi európsku a svetovú špičku s určitosťou patria aj slovenskí pretláčači.

Sila a technika ruka v ruke

Pretláčanie ušlo hodný kus cesty. Na zažité predstavy o zábavke pre potetovaných motorkárov pri pive rýchlo zabudnite. Pravidlá pretláčania sú stále prísnejšie a jednoznačnejšie, dávajú priestor silovým, ale aj technickým pretekárom. Najväčším vývojom však prešlo pretláčanie ako také. Sila a technika idú doslova „ruka v ruke“, pričom sa stále väčší dôraz kladie na techniku.

TIP: Kluby bojových športov na Slovensku – Wolf Pride Gym Žilina

Špeciálne tréningové postupy aj nové tréningové pomôcky spôsobujú, že pri svetových stoloch sa stretáva čoraz viac vyrovnaných pretláčačov špičkových kvalít. To samozrejme posúva latku kvality súťaží stále vyššie. Medzi najúspešnejšie krajiny na svetovej scéne patria Rusko, Ukrajina, Gruzínsko či Kazachstan. Ťažisko kvality sa v posledných rokoch posunulo z amerického kontinentu do Európy a možno povedať, že získať medailu na majstrovstvách Európy je mnohokrát ťažšie ako na majstrovstvách sveta.

Ako je na tom Slovensko? Prvé majstrovstvá Slovenska v pretláčaní rukou sa uskutočnili v roku 1993, len pár mesiacov po založení Slovenskej asociácie pretláčania rukou. Súťažilo sa iba v pretláčaní pravou rukou a iba v mužských kategóriách. Ako sa pretláčanie ďalej rozvíjalo, pribúdali aj kategórie.

„Dnes sa súťaží v hmotnostných kategóriách, ľavou a pravou rukou. Sú to osobitné kategórie, preto poznáme majstrov sveta v ľavej alebo v pravej ruke. Väčšina pretekárov súťaží v oboch rukách, no je skôr výnimkou, že majú pretekári obe ruky rovnako silné, prípadne, že tituly v pretláčaní v oboch rukách. Konkurencia je veľká a čoraz viac pozorujeme u pretekárov špecializáciu na silnejšiu ruku, s ktorou majú väčšiu šancu na úspech. Toto sa však týka len súťaží. Tréning je potrebný rovnako rozložiť na obe ruky,“ povedal pre Šport je život Ing. Marian Čapla, prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR).

Od vstupu slovenských pretláčačov na európsku a svetovú scénu patríme medzi stabilných „zberačov“ medailí. Za 22 rokov existencie pretláčania rukou na Slovensku priniesli slovenskí reprezentanti 331 medailí z majstrovstiev Európy (ME) a majstrovstiev sveta (MS). Medzi najjagavejšie hviezdy slovenského pretláčania patria Ján Germánus (13násobný majster sveta), Lucia Debnárová (6násobná majsterka sveta) a Ľubomír Jagnešák (6násobný majster sveta).

Okrem nich je tu však aj množstvo ďalších úspešných Slovákov, ktorí nám priniesli medaile z juniorských alebo seniorských šampionátov. Z tých súčasných reprezentantov patria medzi najlepších už spomínaná Lucia Debnárová a Juraj Michalička. Medzi juniormi vyniká Rebeka Martinkovičová, Dominik Glod a Michal Girášek. Dodajme, že ranking sa eviduje iba v kategóriách seniorov. Do rankingu sa započítavajú výsledky všetkých schválených súťaží za posledných 18 mesiacov.

Pre mužov i pre ženy

Armwrestling nie je síce pre „bábovky“, ale ako sme už spomínali, takmer od počiatku súťažia v pretláčaní muži aj ženy. „Aj v našej asociácii (pozn. SAPR) venujeme veľký priestor ženskému pretláčaniu, ktoré nám prinieslo veľa medailí. Veď spomeňme také mená ako Martina Pastuchová, Dana Múčková či Lucia Debnárová. Práve posledne menovaná patrí v súčasnosti k najjasnejším hviezdam slovenského pretláčania, veď do dnešného dňa získala už šesť titulov majsterky sveta, spomína M. Čapla a dodáva: „Tréning mužov a žien sa veľmi nelíši, dokonca najlepšie ženy radi trénujú s mužmi, čo sa nedá povedať o opaku. Samotný tréning je veľmi tvrdý. Bez odriekania, trpezlivosti a prekonávania bolesti nie je možné dosiahnuť úspech.“

TIP: Nežné žieňa so silou valibuka: Je to paráda, keď aj žena môže preukázať silu, ktorú nikto neočakáva

Tréning pretláčača je pomerne náročná činnosť. Na jednej strane vyzerá jednoducho, pretože cvičiť sa dá všade a so všetkým, na strane druhej ide o zložitý proces, pretože je potrebné vedieť čo a ako trénovať. Pre pretláčača je dôležitá hlavne paža a to celá, od prstov, cez zápästie, predlaktie, biceps, ramená. Nemožno zabudnúť na chrbát, boky a v istých prípadoch môžu pomôcť aj silné a trénované nohy. Takže je potrebný komplexný tréning so zameraním sa na namáhané časti tela. Cvičiť sa dá v posilňovni, ale aj doma. Pokiaľ niekto má záujem skúsiť to, najjednoduchšie je navštíviť najbližší klub a poradiť sa so skúsenými pretláčačmi. Zoznam klubov ako aj množstvo ďalších informácií o tomto zaujímavom športe je na www.armsport.sk.

Jedinečné súťažné zápolenie

„V súčasnosti je či už na Slovensku alebo vo svete množstvo súťaží v armwrestlingu. Náš kalendár obsahuje štyri významné podujatia zaradené do SNLP (Slovenská národná liga pretláčania), čo je jedinečná dlhodobá súťaž. Predpokladám, že vo svete je len málo krajín, kde by sme mohli nájsť podobne dlhodobé zápolenie. Okrem toho usporadúvame medzinárodnú súťaž Senecká ruka, ktorá patrí medzi najprestížnejšie súťaže na svete, pričom v roku 2015 budeme organizovať už jej 23. ročník. Vrcholom domácej sezóny sú, samozrejme, majstrovstvá Slovenska (juniorov, seniorov, družstiev), ktoré sa konajú každý rok koncom júna,“ uvádza M. Čapla a pokračuje:

„Z medzinárodných súťaži sa sústreďujeme na tie, ktoré nie sú príliš geograficky ďaleko (z dôvodu nákladov na cestovanie a logistiku) a umožnia našim pretekárom získať skúsenosti aj za medzinárodnými stolmi. Z tých tradičných sú to najmä Golemova ruka (CZE), Judgement day (HUN) a Ready Go (BEL). Vyvrcholením jarnej časti sezóny sú potom ME a jesennej MS, ktoré sa tiež konajú každoročne. Som rád, že môžem oznámiť, že v roku 2017 sa ME a v roku 2018 MS uskutočnia na Slovensku. Je to veľká výzva pre nás organizátorov, ale aj pre pretekárov, potvrdiť kvalitu slovenského pretláčania v domácom prostredí.“

28. júna sa vo Vavrečke konali už 22. majstrovstvá Slovenska. Zúčastnila sa ich takmer kompletná slovenská špička a kvalita súťaže musela uspokojiť každého fanúšika pretláčania. Príjemným prekvapením je, že si medaily rozdelili zástupcovia až 13 klubov. Ako dodáva M. Čapla: „Som rád, že sa už aj u nás zaviedlo „absolútne“ pretláčanie, t.j. tvrdé zápasy všetkých konkurentov bez špekulovania a „púšťania“ súperov. Hlavne v kategórii žien nad 60 kg a mužov do 95 kg sme boli svedkami špičkových zápasov a predvedené výkony jednotlivých pretekárov pomerne veľa napovedali o nomináciach na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré budú koncom septembra v Litve.“

TIP: Vyformuj si nohy v 10 krokoc

Najviac medailí na majstrovstvách Slovenska získali pretláčači z AWK Prešov (10), výborne im sekundovali z AWK Banská Štiavnica a AWK Senec (7). Najviac titulov získali pretláčači z nášho najúspešnejšieho klubu AWK Senec (5). Celkovo sa vo Vavrečke rozdalo šestnásť sád medailí. Najťažšia kategória nad 95 kg bola poznačená neúčasťou nášho najúspešnejšieho „ťažkého“ muža Juraja Michaličku.

Šesťminútový zápas a zviazanie rúk

Možno to vyznie ako „pritiahnuté za vlasy“, no ani pri pretláčaní nie je núdza o kuriózne udalosti. Nezabudnuteľným ostane napríklad zápas medzi Pascalom Girardom a Evgeniyomo Prudnikom na ME 2009, ktorý trval takmer šesť minút! Bol to neuveriteľný zážitok vyrážajúci dych. „Diskvalifikácie sa stávajú pomenej, ale pamätám si na prípad, keď jeden ruský pretláčač nezvládol prehru a po vynesení verdiktu schmatol pretláčací stôl a odhodil ho z pódia. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no on sa nevyhol okamžitej diskvalifikácii,“ spomína M. Čapla a jedným dychom dodáva: „V súčasnosti sú stoly zabezpečené tak, aby sa podobný incident nemohol opakovať.“

Zaujímalo nás, či sa okrem stolov aj pravidelne „spútavajú“ ruky pretláčačov. Tzv. zviazanie nastane, ak sa pretekári po štarte vyšmyknú. Rozhodca následne zviaže ruky pretekárov páskou, ktorej vyhotovenie a rozmery sú presne určené v pravidlách. Samozrejme, musí pri tom dodržať presné postavenie pretekárov na štarte ako aj samotné uchopenie rúk. Najdôležitejšie pravidlá pri tom sú: ramená pretekárov musia byť rovnobežne s hranou stola, lakte položené na podložke, uchop musí byť nad stredom stola, hánky palcov musia byť viditeľné, zápästia vyrovnané. Jediné, čo si pretekár môže pri zviazaní vybrať je, či bude mať pásku vyššie alebo nižšie k zápästiu. Pásky so suchým zipsom nie sú odporúčané z jednoduchého dôvodu: pri ťažkých zápasoch suchý zips často povolil a zápas sa musel opakovať. Preto sa odporúča páska s prackou.

Najúspešnejší slovenskí jednotlivci

Por. Meno, Priezvisko Klub Počet titulov
1. Ján Germánus AWK Magnezist Revúca 25
2. Lucia Debnárová AWK Senec 17
3. Radoslav Dobrovič AWK Banská Štiavnica 13
4. Peter Mišovič viac klubov 8
5. Marián Ďalák AWK Trnava 7
  Peter Kasan AWK Vavrečka 7
7. Peter Gazdarica AWK Ružomberok 6
  Roman Tenkel AWK Banská Štiavnica 6
  Mário Georgievski PCS ATU Košice 6

zdroj: www.armsport.sk

Najúspešnejšie slovenské kluby (po roku 2013)

Por. Klub Z S B Spolu
1. AWK Senec 44 42 29 115
2. AWK Magnezit Revúca 27 6 2 35
3. AWK Banská Štiavnica 24 33 12 69
4. AWK Trnava 17 11 14 42
5. AWK Bardejov 14 20 17 51
6. PCS ATU Košice 11 17 17 45
7. AWK Tatran Žarnovica 11 17 23 51
8. AWK Ivanka pri Dunaji 10 7 7 24
9. AWK Rabča 10 3 6 19
10. AWK Zvolen 10 16 21 47

zdroj: www.armsport.sk

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať