Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku

Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku. Obdobie materstva je pre ženu jedna nová veľká životná etapa, ktorá sa neodrazí len na jej psychike, ale aj na fyzickom stave. Niektoré mamičky zhodia pri svojich ratolestiach viac, ako bola ich pôvodná váha, iné sa zase popôrodných kíl zbavujú ťažšie. Tak či tak, každá sa chce cítiť krásne a fit. Jednou z možností, ako si vyvetrať hlavu a zároveň pre seba niečo urobiť, je Strollering®. O tomto novom športe sme sa porozprávali s energetickou lektorkou, pani Stanislavou Zelenákovou.

Strollering® je u nás novinkou. Jeho zakladateľkou je Češka, pani Edita Berková. V čom tkvie čaro tohto športu?

Strollering® je cvičenie na čerstvom vzduchu, ktorého základom je športová chôdza s kočíkom, ktorá sa kombinuje s kardio-cvikmi a posilňovacími cvikmi problematických partií mamičiek po pôrode. Mamička má tak lepší pocit, a nielen pocit, že pre seba niečo robí, ale tiež má možnosť sa na materskej úplne nezblázniť a nadväzovať kontakty aj s inými mamičkami s rovnakými starosťami.

Kde vaše telo hromadí tuk a ako sa ho zbaviť

Nakoniec môže ísť aj o akúsi psychoterapiu. Cíti sa lepšie, vyzerá lepšie a celkovo je spokojnejšia, čo je vlastne neskutočne dôležité! Navyše tým, že mamička berie so sebou dieťatko na lekcie, ide mu príkladom a ukazuje mu, že hýbať sa je normálne a šport patrí medzi každodenné bežné činnosti. Strollering®  je teda určený pre mamičky na materskej dovolenke, kde si zacvičia oni a majú pritom so sebou svoje dieťatko v kočíku alebo na odrážadle.

Ako ste sa k tomuto športu dostali vy? Boli ste aj pred materskou športovkyňa?

Som mamičkou dvoch krásnych detí  (5 rokov a 2 roky). Ešte pred otehotnením som potrebovala stále pohyb, buď niekde niečo cvičiť alebo tancovať. Od malička som sa venovala rôznym druhom tanca. Počas tehotenstva som tiež chodila cvičiť, čo mi veľmi pomohlo fyzicky aj psychicky, ale po pôrode som na cvičenie veľa času pri dieťati nemala, lebo bolo treba zabezpečiť na večer stráženie, nakoľko všade sa cvičilo len v neskorších hodinách.  Párkrát sa mi to podarilo, ale bolo to pre celú rodinu veľmi namáhavé. Raz som niečo hľadala na internete a zrazu som našla, už si ani nepamätám kde presne, slovo Strollering®.

Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku

Keďže som ako každá žena zvedavá, tak som začala hľadať na internete, čo by to tak mohlo byť. Našla som českú stránku Strollering®  a tam bolo popísané, že sa jedná o cvičenie mamičiek s kočíkom. Naštudovala som si to, zaujímalo ma, či sa aj u nás v Trnave a niekde inde na Slovensku niečo také cvičí. Nič som také u nás nenašla a povedala som si, že však aj tak by som to pri malom nestíhala. Takže pri prvom dieťati to zostalo len o tom, že som sledovala ich stránku na sociálnej sieti a to bolo všetko. Lenže znova som otehotnela a keďže som osoba, ktorá potrebuje stále niečo robiť, znova som popozerala stránku Strolleringu®. Zaujímalo ma, čo je nové. Všimla som si, že bude školenie lektoriek a úplne náhodou sme práve s manželom hľadali kam pôjdeme na dovolenku. Školenie bolo v lete v Prahe, tak mi napadlo, či nespojiť príjemné s užitočným.

Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Takže moje rozhodnutie o dovolenke bolo jasné. Pôjdeme na víkend do Prahy, a potom v Čechách niekam oddychovať. A tu to všetko začalo. Zúčastnila som sa školenia s úžasnými pozitívne naladenými inštruktorkami Strolleringu®, ktoré sú zároveň aj niekoľkonásobnými mamičkami. Pred školením som vôbec netušila, čo to všetko odnáša, ako hodina vyzerá, keďže tu sa také nič necvičilo. Bola som milo prekvapená, ako sa dajú využiť chvíle pri kočíkovaní, ako sa dá pritom spotiť, unaviť a znova nabiť kopou pozitívnej energie, a to pritom len kočíkujete svoje dieťatko, ktoré si sladko spinká v kočíku alebo sa na vás pozerá.

Ako vyzerá taký kurz? Čo od neho môžeme očakávať?

Cvičenie nefunguj ako kurz. Sú to otvorené hodiny pre všetky mamičky. Keď stíhajú a nie sú choré deti, tak prídu. Cvičíme väčšinou na dvoch miestach, na každom dvakrát do týždňa doobeda, kedy sú oteckovia v práci a dieťatko potrebuje ísť na čerstvý vzduch a mamička pritom urobí aj niečo pozitívne pre samú seba a nemusí hľadať stráženie. Každá hodina je u mňa iná, nakoľko deti sa stále menia, menia sa im spánky, potreby, idú im zúbky, raz sú pokojné, inokedy uplakané, niektorým sa už nechce sedieť v kočíku a podobne.

Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku

Snažím sa hodinu vždy prispôsobiť aj skladbe mamičiek, ktoré prídu, či sú ešte len po šestonedelí alebo už majú väčšie deti, alebo sú po prirodzenom alebo cisárskom pôrode. Chcem, aby sa im dobre cvičilo, aby nemali stres, že teraz veľa stojíme, tak dieťa bude stále plakať. Keď vidím, že dneska treba viac chodiť, tak viac chodíme. Keď je zas veľmi teplo, tak cvičíme viac statických cvikov a detičky sú okolo nás na deke, takže vždy je to iné. Základom celého cvičenia je športová dynamická chôdza, pri ktorej pridávam posilňovacie a kardio cviky. Počas hodiny si precvičíme celé telo. Ja osobne nevyužívam posilňovacie náradie. Snažím sa, aby cviky boli založené na cvičení s vlastnou váhou, pričom aj tá je pre mamičky čo 9 mesiacov nosili svoje detičky v brušku častokrát dosť náročná.

Je súčasťou tohto športu aj vaša malá dcérka?

Áno je. Dcérka má už 2 roky a 3 mesiace. Cvičiť som začala keď mala 7 mesiacov. Ale necvičí so mnou len ona.  Celé leto, keď je zatvorené škôlka, so mnou absolvuje hodiny aj môj 5-ročný syn. Ak nevediem hodinu a sme náhodu vonku, tak mám osobného trénera – môjho syna, občas aj dcérku, ktorí mi vonku precvičujú to, čo sa naučili na mojich hodinách.

Pre koho je strollering vhodný a čo k nemu potrebujeme (napr. špeciálny kočík, aké oblečenie,…) ?

Strollering® je vhodný pre každú mamičku po ukončení šestonedelia. Cvičiť pokojne môžu aj oteckovia. Nič špeciálne nepotrebujete. Iba seba, svoje dieťatko v kočíku, prípadne na odrážadle, športové pohodlné oblečenie a dobrú náladu.

Zvládne tento šport aj začiatočníka, ktorá sa pred tým športu vôbec nevenovala?

Áno zvládne. Ja osobne prispôsobujem hodiny vždy zloženiu mamičiek ako aj ich fyzickým predpokladom a či už cvičili, alebo nie. Moje hodiny sú zakaždým iné.

Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku

Aké sú plusy tohto športu?

Najväčšou výhodou je, že spojíte príjemné s užitočným a nemusíte pritom nikoho ako sa povie otravovať, aby vám strážil dieťa, keď vy si chcete ísť zacvičiť. Porozprávate sa, socializujete sa a ešte si nájdete vy aj vaše deti kamarátov. Urobíte niečo pozitívne pre svoje telo a stále ste pritom so svojim dieťatkom, kde mu idete  aj príkladom, že sa treba hýbať a športovať. V tejto uponáhľanej dobe na to už terajšie deti aj zabúdajú a namiesto pohybu vonku sedia doma pred mobilmi a počítačmi, a potom majú zdravotné problémy.

Vieme, že každá športová aktivita pozitívne vplýva na dieťa. Aký názor máte na šport detičiek vy?

Pre deti je pohyb celkovo dôležitý, pomáha im pri ich vývoji. Hýbanie sa a cvičenie všeobecne, by mali byť prirodzenou súčasťou každého človeka. Ani deti by nemali niečo robiť len z prinútenia. Je potrebné ísť im od malička príkladom, aby si pohyb osvojili. Kto iný môže byť najlepším vzorom ako sami rodičia.

Zúčastňujú sa ho aj iný členovia rodiny? Napríklad chodia na Strollering® oteckovia alebo staré mamy?

Na mojej hodine boli raz tri generácie naraz, dieťatko, mamička aj babička. Mamička aj babička poctivo cvičili. Oteckovia na moje hodiny zatiaľ nechodia, pretože v čase keď cvičíme sú väčšinou v práci.

Zjednotiť viacero mamičiek v určitú hodinu na určité miesto nemusí byť vždy ľahké. Darí sa vám to?

Zatiaľ sa mi to darí. Snažím sa skôr vyhovieť mamičkám, aby sme spoločne našli najlepší čas aj miesto na cvičenie, aby to väčšine vyhovovalo im. Cvičím na dvoch miestach v Trnave, na každom dvakrát do týždňa. Takže majú možnosť štyrikrát do týždňa si prísť zacvičiť.

Ako sa zbaviť celulitídy?

Je o tento šport záujem? Koľko ľudí vám na cvičenia chodí ?

Niekedy bývame 3, inokedy 10. Všetko závisí najmä od zdravotného stavu detičiek, keďže detské choroby sú nevyspytateľné.

Kde cvičíte, ak nie je vhodné počasie?  

Väčšinou cvičíme za každého počasia. Vyhýbam sa len nadmernému vetru a dažďu,  pretože to nie je veľmi príjemné ani pre mamičky. Ja osobne necvičím vo vnútorných priestoroch, ale mamičky v ČR cvičia aj indoor Strollering®.

Strollering: Šport pre mamičky, ktorý vzpruží telo aj psychiku

Na Slovenku vraj tento šport ešte tak rozšírení nie je. Kde všade sa môžeme tohto cvičenia zúčastniť?  

Podľa mojich aktuálnych informácií sme len dve licencované inštruktorky na Slovensku a to v mestách Trnava a Topoľčany.

Čo keď vaša malá vyrastie, budete tomuto športu venovať s mamičkami aj naďalej?

Ak mi to budú pracovné povinnosti dovoľovať, tak by som sa tohto cvičenia nechcela zrieknuť. Vidieť úsmev na tvárach mamičiek, ktoré sa tešia na každú hodinu strávenú s vami, je na nezaplatenie. Urobia niečo pre svoje telo, nájdu si kamarátky a ešte sú aj so svojimi drobčekmi. A keď vidím moje deti ako sa z môjho cvičenia tešia, tak to je ešte krajšie. Možno z nich raz vyrastú inštruktori napr. Strolleringu®

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať