Ako sa zbaviť celulitídy?

Športujete a aj napriek tomu ste sa celulitídy nezbavili? Na vine môže byť hneď niekoľko faktorov. Prinášame vám osem tipov, ako sa jej môžete do leta šikovne zbaviť.

Stále premýšľate nad tým, kde robíte chybu, ak aktívne športujete, stravujete sa zdravo a vaša pokožka vám na niektorých miestach pripomína pomarančovú kôru? Nemusí to byť vaša vina. Môže za to aj genetika. Rovnako ako farba pleti, vlasov či výška sú informácie, ktoré jednoducho dedíme po predkoch, podobne je na tom aj naša pokožka. Aj keď veľa žien má genetické predispozície k celulitíde, vždy sa nájdu grify, ako ich minimalizovať, v niektorých prípadoch aj natrvalo odstrániť. Stačí však dodržiavať zopár pravidiel.

Čo je celulitída?

Celulitída, ktorá sa často hovoro označuje aj ako „pomarančová pokožka“, je v skutočnosti podkožný tuk, ktorý sa nesprávnym cvičením, zlou životosprávou alebo nevhodným životným štýlom mení na zhluky pod pokožkou. Tieto zhluky neskôr tlačia na vlásočnice, čím dochádza k zhoršovaniu prekrvenia a preto pripomínajú tvarohový vzhľad pokožky, ktorá je hrubšia a menej pružná. Celulitída sa nevyhýba až 90-tim percentám žien a ani mužom, tých je však zanedbateľné percento.

5 osvedčených tipov na štart duše i tela po zime

Jej najobľúbenejšie miesta sú brucho, boky, zadok, stehná a tykajú si s ňou dokonca aj športovci.  Ako ste si však mohli všimnúť, niektoré veľmi štíhle ženy alebo muži slovo „celulitída“ nepoznajú. Prečo je to tak? Majú veľmi nízke percento telesného tuku. V skutočnosti je to oveľa nižšie číslo, kde sa dá už hovoriť o podvýžive. Ide prevažne o baletky, tanečníčky či atlétky.

Existujú tri tipy celulitídy:

 1. Pevnú celulitídu majú prevažne športovci, ktorá je napojená priamo na svalové tkanivo a je ťažšie sa jej zbaviť. Je však mäkšia a nie je až taká viditeľná na prvý pohľad.
 2. Mäkká celulitída postihuje väčšie oblasti pokožky, ale zbavíte sa jej oveľa ľahšie, keďže nie je spojená so svalovou hmotou.
 3. Celulitída s opuchom sa vyskytuje u ľudí, ktorým dlhodobo chýba pohyb alebo je telo zavodnené, čím je správna cirkulácia tekutín v tele obmedzená. Často postihuje nohy žien.

Príčiny vzniku celulitídy

Príčin vzniku celulitídy je viacero. Vo všeobecnosti ide o zmenu stavu pokožky, kde sa pomedzi zhluky tuku dostávajú toxíny, ktoré telo nedokáže vyplaviť z nejakého dôvodu. Dôvodom môže byť fajčenie, genetická predispozícia, zavodnenie organizmu (zadržiavanie vody v tele), sedavý spôsob života, nevhodná strava, slabý pitný režim, prípadne strava bohatá na transmastné kyseliny a chudobná na vitamíny a minerály. Za týmto stavom pokožky častokrát môžu nesprávne alebo nevhodné druhy športu, následkom čoho je svalstvo brucha, zadku a stehien ochabnuté, zlý krvný a lymfatický obeh, či drastická diéta a následný jojo efekt. Hlavne čo sa týka žien, nemalé percento z nich trápi aj hormonálna nerovnováha či stres, čo má následok na kvalitu pokožky. Napríklad taký estrogén dokáže narobiť veľké škody v organizme, ak je ho príliš veľa. Estrogén má na svedomí častokrát aj ochabnuté svalstvo, ukladanie tuku v bunkách či blokovanie správnej funkčnosti niektorých dôležitých vitamínov – C, B12 a kyseliny listovej.

Ako sa jej zbaviť?

Pre obéznych ľudí by mohla byť vhodným riešením celulitídy liposukcia, ale čo v prípade aktívneho športovca, ktorý dbá na správnu životosprávu a šport je jeho druhé „ja“? Vyskúšajte týchto sedem lacných a zároveň prírodných tipov, ôsmy tip je už radikálny:

 1. Základ je zdravá strava a pitný režim

Najväčšími nepriateľmi celulitídy sú soľ, cukor, vysoký príjem sacharidov a transmastné kyseliny. Nahraďte ich radšej vyšším podielom ovocia, zeleniny, chudými bielkovinami s nižším príjmom uhľohydrátov. Dokonca existujú aj potraviny, ktoré vám pomôžu so spaľovaním tukov. Spomedzi nich sú najznámejšie zázvor, čili, škorica a ananás. K zdravej strave patrí aj pitný režim. Naučte sa základné pravidlo – do obeda vypite aspoň jeden liter vody. Do dennej dávky pitného režimu, dva až tri litre vody, sa radia obyčajná voda, minerálne vody a bylinkové čaje. Voda pomôže vášmu telu zbaviť sa nadbytočného tuku a toxínov.

 1. Cvičte správne cviky

Ktoré to sú? Kardiovaskulárne cvičenia nestačia na to, aby ste sa zbavili pomarančovej kože. Do cvičenia budete musieť zaradiť aj silový tréning na zvýšenie vášho silového tonusu a zníženie telesného tuku, čo nakoniec zmení váš pomer svalov k tuku. Program, ktorý bude zameraný na spodnú časť tela minimálne dvakrát denne, môže byť pre vás ideálny. Silovým tréningom si tak zároveň spevníte tkanivo a zlepšíte jeho prekrvenie. Tým sa zbavíte toxínov a bunkám dodáte viacej kyslíka. Najúčinnejšie cvičenie na stratu celulitídy je také, ktoré bude zahŕňať silový, vytrvalostný a dynamický tréning.

Prečo je cholesterol potrebný pre naše zdravie

Silový tréning spevní pokožku a zlepší svalový tonus, vytrvalostný odstráni nadbytočný tuk a dynamický zlepší kvalitu a štruktúru kože. Vhodným spôsobom tréningu sú obzvlášť dobré kettlebell cviky. Okrem nich sú vhodné aj strečingové cviky, kalanetika, pilates, skákanie na trampolíne, beh (do kopca, šprint striedavo s rýchlou chôdzou), plávanie (len vo vode nie chladnejšej ako 28 ˚C, inak si telo tukové zásoby zachová) či rýchla chôdza (minimálne 40 minút denne)

 1. Detoxikujte si pokožku čistením na sucho

Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy o čistení pokožky na sucho v boji s celulitídou, má priaznivý vplyv na náš lymfatický systém a na detox organizmu. Práve čistenie pokožky suchou metódou otvára póry na pokožke, cez ktoré môžu naše obličky lepšie odbúrať chemické látky z tela von. Ako na to? Pokožka by mala byť suchá, ideálne miesto a čas je sprcha pred sprchovaním. Na vykonávanie čistenia tela použite kefu z prírodných štetín. Začnite od nôh smerom  k hrudníku. Vyvarujte sa podráždeniu pokožky, ktorú spoznáte podľa začervenania. Čistenie pokožky suchou metódou sa odporúča vykonávať denne.

 1. Používajte anticelulitídny prírodný peeling

Kávový peeling môže byť veľmi prospešný v boji proti celulitíde. Ak si ho vyrobíte z prírodných surovín doma, ušetríte a navyše budete vedieť, čo obsahuje. Masáž s peelingom býva pre pokožku veľmi užitočná, pretože dokáže stimulovať lymfatický systém. Na jeho výrobu budete potrebovať:

 • 1/4 šálky mletej kávy
 • 3 lyžice hnedého cukru
 • 2-3 lyžice roztopeného kokosového oleja

Ingrediencie zmiešajte a uložte v dobre uzatvárateľnej nádobe. Pri použití naneste malé množstvo na očistenú suchú pokožku a masírujte. Jemne pomleté zrná kávy v kombinácii s kokosovým olejom tlakom napomáhajú lepšiemu prekrveniu pokožky, čím sa zhluky tukových buniek postupne rozbíjajú a pokožka sa vyhladzuje. Peeling používajte 2 až 3-krát týždenne. Výsledky by mali byť viditeľné do niekoľkých týždňov.

 1. Pravidelne si doprajte myofasciálnu masáž

Prekrvíte si tým obehový a lymfatický systém, čím sa podkožné tkanivo dokáže postupne vyhladzovať a vyrovnávať. Tento typ masáže voláme myofasciálna, pretože ide o reflexné masírovanie fascií, podkožných vlákien a mal by ju vykonávať odborník. Ten vám vaše svalstvo uvoľní a spružní. Na masáž sa môžu použiť aj penové či drevené valčeky rôzneho tvaru a štruktúry. Na dosiahnutie želaného efektu je však potrebná pravidelnosť.

 1. Konzumujte viac omega 3 mastné kyseliny

Konzumácia nesprávnych druhov tukov vedie k nerovnováhe mastných kyselín, ktoré telo potrebuje pre hladkú pokožku a podkožné tkanivá. Existujú dôkazy o tom, že konzumácia omega-3 mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch napomáha k znižovaniu celulitídy.

Ako zlepšiť svoje trávenie po sviatkoch či oslave?

Okrem blahodárnych účinkov na náš organizmus dokážu revitalizovať kožné tkanivá a znižovať zápal. Konzumujte preto viac rýb a morských plodov ako je losos, špenát, vlašské orechy alebo ružičkový kel, ktoré ich v dostatočnej miere obsahujú.

 1. Telu dodávajte dostatok kolagénu

Želatína je pre náš organizmus nepostrádateľná. Skladá sa z aminokyselín, glycínu a prolínu, ktoré nekonzumujeme v dostatočnom množstve, tak ako kedysi. To má za následok vznik niektorých civilizačných ochorení, aj celulitídy. Kolagén sa nachádza hlavne v kostiach, preto sa tak často odporúča konzumácia vývaru z kostí.

 1. Vyskúšajte aj špeciálne procedúry

Ak vám doteraz nepomohla ani jedna z vyššie spomínaných rád, skúste využiť služby odboníkov, aj keď to bude niečo stáť. Nejde však len o jednorazovú záležitosť. Na pocítenie želaného výsledku budete potrebovať niekoľko sedení. Čo by mohlo pomôcť?

Kavitácia – ide o ultrazvukové rozbíjanie tukových buniek, ktoré sa cez lymfatický systém vylučujú z tela. Technika je známa ako neinvazívny druh liposukcie.

Kryoterapia – extrémnym mrazom sa prekrvuje pokožka, čím sa zmrazí tuk a následne sa odbúra cez lymfatický systém z tela.

Rádiofrekvencia – elektródy vysielajú energiu až do trojcentimetrovej hĺbky podkožia, kde sa kumuluje teplo, ktoré zrýchľuje metabolizmus v tukových bunkách. Tie sa zmenšujú a zároveň je podporená aj tvorba kolagénu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

9 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať