Tréningová metóda – The Viking Method

1
527

Tréningová metóda – The Viking Method. Cvičebných programov, podľa ktorých môžete doma cvičiť kedy chcete, bez toho, aby ste sa museli prispôsobovať rozvrhom vo fitcentrách, je neúrekom. Väčšinou fungujú tak, že za určitý poplatok získate (niekoľko) mesačný online tréning vo forme videí, podľa ktorých makáte doma v obývačke. Prečo si spomedzi všetkých vybrať práve The Viking Method?

The Viking Method je tréningová metóda založená na funkčnom tréningu. Jej súčasťou sú veľmi špecifické funkčné cviky so správnym načasovaním. Aeróbne alebo inak povedané aj kardio funkčné cviky sa striedajú so silovými a tiež statickými cvikmi, čo vás núti využívať viac energie a kyslíka. Ide v podstate o kombináciu anaeróbnych a aeróbnych cvikov, čo je ideálna kombinácia. Aký je medzi nimi rozdiel?

Aeróbne cviky pozitívne vplývajú na vašu fyzickú kondíciu, srdcovo-cievny a dýchací systém. Pri tomto type cvikov sa hodnota pulzu pohybuje od šesťdesiat do sedemdesiat percent maximálnej pulzovej frekvencie. Ide teda o aktivitu prevažne v strednej intenzite, zatiaľ čo anaeróbne cviky sa vykonávajú v pásme nad osemdesiat percent maximálnej tepovej frekvencie, čiže vo vysokej intenzite. Tieto slúžia na budovanie sily a výbušnosti a sú omnoho náročnejšie ako aeróbne cviky. Všetky cviky, ktoré sú súčasťou tréningu, sa vykonávajú len s váhou vlastného tela, prípadne so švihadlom či malým závažím.

TIP: Bežecká etiketa – poznáte jej pravidlá?

Tým sa eliminuje riziko zranenia, keďže robíte pohyby pre vaše telo prirodzené. Cvičenie naštartuje váš metabolizmus, spaľovanie tukov a vylučovanie rastového hormónu, ktorý patrí k najdôležitejším hormónom ľudského tela. Prečo? Okrem iného má pozitívny vplyv na pamäť, vitalitu, mentálny výkon a celkovú úroveň energie. Tento hormón je aktivovaný len pri skutočne vysokej intenzite cvičenia a je kráľom spaľovania tukov. Cvičením vo vysokej intenzite dáte so seba všetko a určite sa riadne zapotíte. Vyskúšate si svoju aktuálnu rýchlosť a obratnosť, pôvab a silu. Odmenou za túto makačku vám bude štíhla, no pevná vypracovaná atletická postava.

Za zrodom tejto tréningovej metódy stojí Svava Sigbertsdottir. Už podľa mena možno predpokladať, že pochádza zo severu, konkrétne z Islandu.  Práve odtiaľ a taktiež zo svojho života, skúseností a potrieb čerpala inšpiráciu pri tvorbe programov.

Islandskí muži vyhrávajú svetové súťaže o najsilnejších mužov častejšie ako ktorýkoľvek iný národ. Islandské ženy sú zasa považované za jedny z najkrajších žien na svete (okrem Sloveniek ;). Možno aj vďaka drsným  a studeným podmienkam, v ktorých stáročia žili a ešte stále žijú, majú vo svojich génoch húževnatosť, výdrž a ochotu tvrdo pracovať. Čím tvrdšia práca, tým lepšie výsledky.

TIP: 20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie

Svava už viac ako 10 rokov žije aj so svojou dcérou v Londýne, kam sa presťahovala, aby vyštudovala tanec a jógu, keďže pohyb milovala odmalička a venovala sa rozličným druhom športu od posilňovania, cez aerobik, pilates, kickbox, balet až po crossfit či bedminton. Okrem iného je aj osobnou trénerkou a nutričnou poradkyňou. Ako sama zdôrazňuje, hlavným dôvodom cvičenia by nemalo byť to, že chcete dobre vyzerať.

To je iba vedľajší produkt, akási čerešnička na torte. Cvičíte pre to, aby ste získali a rozvíjali svoju silu, obratnosť, sebadôveru, psychickú i fyzickú odolnosť.  Okrem toho by cvičenie malo byť zábavou, malo by sa vám páčiť a mali by ste sa tešiť na každý jeden tréning. Iba tak totiž môžete urobiť neuveriteľné zmeny, dosiahnuť stanovené ciele a neustále zlepšovať svoj výkon.

Po zaregistrovaní sa na stránke získate prístup k mesačným výzvam, článkom o cvičení a výžive a tiež receptom na raňajky, obedy a večere. Recepty sú rozdelené na tréningové a po-tréningové dni a taktiež kardio a odpočinkové dni. Každý deň sa totiž riadi špecifickými pravidlami. Napríklad počas tréningových dní máte vo svojej strave naplánovaných viac sacharidov. Získate aj ukážky celodenného stravovacieho plánu v súlade s konkrétnym programom, ktorý cvičíte.

Cieľom týchto plánov je naučiť sa na nich základné princípy zdravého a vyváženého stravovania, aby ste boli schopní sa takto stravovať dlhodobo, bez toho, aby vám stále niekto presne diktoval, čo a kedy máte jesť, v akom množstve a kombináciách. Použite ich ako základ a inšpiráciu, na ktorých môžete ďalej stavať.

TIP: Začínate cvičiť? Vyhnite sa týmto 4 chybám!

Tréningy The Viking Method môžete cvičiť kdekoľvek – doma, v parku, v lese alebo v telocvični. Je len na vás, čo je vám najviac pochuti. Potrebujete iba švihadlo, menšie závažia a veľkú dávku odhodlania a chuti niečo so sebou robiť. Z akých programov si možno vybrať? Na výber je šesť-týždňový Fury tréning a dvanásť-týždňový Wrath tréning. Fury program je intenzívnejší z hľadiska počtu tréningových dní za týždeň. Nejedná sa o program, ktorý sa dá robiť dlhú dobu, pretože je veľmi náročný.

Je ideálny, ak sa chcete rýchlo dostať späť do formy, alebo máte obmedzený čas dokedy potrebujete byť v najlepšej forme svojho života (napríklad máte pred sebou letnú dovolenku, či svadbu). Ako vyzerá dvanásť-týždňový program? Cvičíte 4-5 krát týždenne. Súčasťou týždenného plánu sú 3 rozličné silové tréningy a 1 kardio tréning, ktorý cvičíte raz alebo dvakrát týždenne. Potom je tu krátky mesačný Mayhem program, ktorý však môžete absolvovať iba v prípade, že už máte za sebou jeden z už spomenutých programov The Viking Method.  Dôvodom je, že sa začína na pokročilej úrovni.

Aby ste boli schopní tento program absolvovať a dostať z neho čo najviac, vaša kondícia a duševná sila musia byť na určitej úrovni spolu so silou svalov, kĺbov, výbušnosťou a rýchlosťou. Je to však program, ktorý môžete vykonávať dlhodobo. Každý mesiac dostanete nový pokročilejší program a tak svoje hranice posúvate stále ďalej a ďalej.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.