Železného muža dal triatlon dokopy po autonehode: Droga, ktorú som pri futbale neprežíval

Kedysi hrával futbal, dokonca na profesionálnej úrovni. Všetko zmenili zranenia a autonehoda. Norbert Adamča sa začal venovať triatlonu, konkrétne jeho vyššiemu stupňu Ironman. Z futbalistu sa teda stal „železný muž“, ktorý v rozhovore pre náš magazín ponúkol pohľad do náročného a zároveň krásneho triatlonu.

Od futbalu cez nehodu k triatlonu

Ako ste sa dostali k triatlonu? Robili ste predtým aj iné športy?

Hrával som predtým profesionálne futbal, k triatlonu som sa dostal po tom, ako mi doktor odporúčal pri zničených kolenách radšej plávať alebo robiť cyklistiku.

Prečo ste si zvolili práve tento šport? V čom je výnimočný?

Preto, lebo ma dal po autonehode – auto ma zrazilo na cyklotréningu – celého dokopy a ozdravuje ma. Je výnimočný v tom, že sa v ňom rozvíja prakticky sval celého tela. K tomu je to jednoducho zdravá droga: kto začne, neprestane.

10 najväčších mýtov o cyklistike

Tá srdečnosť a to, ako si pretekári medzi sebou pomáhajú, ak má druhý krízu, je super. Nevládzate, zastaví pri vás pretekár, podá niečo, čo má k dispozícii a vy sa potom šťastní stretnete v cieli. Toto som jednoducho vo futbale neprežíval.

Venujete sa len ironmanu alebo aj iným typom pretekov?

S deťmi okrem toho chodím na duatlony, akvatlony aj behy.

Aké sú najväčšie nástrahy triatlonu? Na čo si treba dávať najväčší pozor?

Myslím si, že najťažšie u nás je natrénovanie bicykla, kedže máme málo cyklotrás. Ale ja už som si to prežil a ďakujem pánu Bohu, že to tak zariadil. Takže ja nevidím žiadnu hrozbu.

Rozhodujú hlava a pravidelný tréning

Akú podstatnú časť v triatlone zohráva talent a koľko toho musí človek oddrieť? Aký je tu pomer?

Myslím, že talent, ako aj všade, je veľmi málo. Významnú úlohu zohrávajú najmä hlava a pravidelný tréning. Pomer vidím teda 20:80 v neprospech talentu.

Koľko ste schopný absolvovať ironmanov za rok?

Snažím sa to dávkovať rozumne a radšej viac trénovať, ako pretekať. Tento rok som dal štyri.

Je pravda, že človek musí na túto súťaž (ironmana) postupne dozrieť? Čo všetko je potrebné získať, zmeniť (fyzicky aj psychicky), aby bol pripravený na ironmana?

Presne, čím je človek starší a vyzretejší, tým sa mu to ľahšie zdoláva. V mladosti máte rýchlosť, ktorá sa postupom veku stráca a ide do popredia vytrvalosť, samozrejme, v prípade, že ju trénujete.

Svetové cyklotrasy, ktoré vám vyrazia dych

Ironman je súčasťou triatlonu. V čom sa odlišuje od bežného triatlonu, z čoho všetkého sa skladá?

Áno, je to prakticky triatlon, len s trochu dlhšími vzdialenosťami. Ide o plávanie 1.9 km, bicyklovanie 90 km a beh 21.1 km, to sú vzdialenosti polovičného ironmana, na ktoré som sa orientoval doteraz. V budúcom roku sa pripravím na celého, t.j. dvojnásobné vzdialenosti.

Na začiatku sa topil v neopréne

Ako vaše telo reaguje na náročnosť pretekov a tohto športu?

Mám dobrú regeneráciu tela, takže za jeden až tri dni som v pohode.

Veľa sa hovorí o vzťahu triatlonistu a bolesti, ktorá k tomuto športu patrí. Aký máte vy „vzťah“ k bolesti a ako ju vnímate? Aký máte prah bolesti?

Prah bolesti mám vysoký, bol som otestovaný spomínanou autonehodou. Mal som vtedy doslova dieru v jabĺčku pravého kolena. Bola to zlomenina, ktorú bolo treba akútne zoperovať. Zdrôtovali to, po troch mesiacoch vytiahli a ja som už cez bolesť začal trénovať na svoj prvý triatlon.

Vzdali ste niekedy preteky?

Nevzdal som nikdy a pevne verím, že ani nikdy nevzdám.

Ako často trénujete a z čoho pozostáva váš tréning? Ako dlho ste trénovali, kým ste sa odhodlali k prvým pretekom?

Ja už to ani nenazývam tréning, ale jednoducho životný štýl. Trénujem každý deň, pričom pondelok a piatok sú ľahšie a regeneračné dni a ostatné dni mám 2 až 3 riadne tréningy – plavecký, cyklo a bežecký tréning cca 15-25 hodín týždenne.

5 tipov ako motivovať dieťa k pohybu

Na prvý triatlon som išiel pol roka po nehode, ale bolo to trápenie, keďže som bol prakticky neplavec.

Máte trénera alebo sa trénujete sám?

Mám trénera.  Je ním Andrej Orlický, vynikajúci človek a bývalý reprezentant Slovenska v triatlone. Som mu veľmi vdačný a stále ma niečím posúva ďalej. Niektoré tréningy si vediem aj sám.

Ako vyzerali spomínané prvé preteky, resp. ako vyzerali celkovo vaše začiatky v tomto športe?

Doslova som sa topil v neopréne. Všetci už boli na cyklistickej trase a ja sám po 30 minútach som vyliezol zničený z vody. Nevzdal som to a aj keď s kŕčami v nohách, predsa som dobehol. To ma nakoplo a začal som viac trénovať. Kedže som mal športovú minulosť za sebou, tak mi to šlo v pohode.

Verí v seba a v Boha

Ako vyzerá vaša príprava na preteky po fyzickej aj psychickej stránke? Vykonávate nejaké rituály či špeciálne cvičenia?

Každú časť treba natrénovať osobitne, a potom ich zladiť dokopy. Takže natrénujete prechody z jednotlivých disciplín. Ak to máte, potom už psychika je doležitejšia. Rituály nemám, akurát sa pred pretekmi pomodlím. Špeciálne cvičenia mám v podobe jogy. To je neuveriteľná pomoc pre všetkých ľudí a najmä pre športovcov. Mám to doma, keďže manželka je inštruktorka.

Ste pred štartom pretekov nervózny? Čo vás dostane do pohody?

Teraz už nie, ale kedysi som mal obavy z vody. Teraz si kedysi neobľúbené plávanie užívam.

Máte nejako upravenú stravu kvôli triatlonu, resp. celý režim?

Vyživujem sa zdravo a som zástanca toho, že do tela má ísť výlučne strava a nie žiadny doplnok v podobe chémie. Momentálne jem zeleninu, ovocie, orechy, jednoducho 90% rastlinnej a 10% živočíšnej stravy, aj to z nej iba vajcia od našich sliepok a občas rybu. Pijem čistú vodu zo studne a bylinkové čaje.

20 spôsobov, ako sa naučiť behať rýchlejšie

Otužujem sa a každý deň som v ľadovej vode. Taktiež často chodím do fínskej sauny, ktorú máme doma. Celoročne chodím bosý. Pravidelne praktizujem očistné hladovky trvajúce niekoľko dní. Takisto každý pondelok, celý deň nič nejem. Nenavštevujem lekákov.

Preteky trvajú niekoľko hodín. Čo sa vám počas nich preháňa hlavou? Nad čím premýšľate?

Niekoľko hodín vlastne premýšľam nad tým, že prísť do cieľa je to, čo práve chcem, aj keď moje telo nie je v komfortnej zóne. Keď má človek natrénované, dôležité je nikdy sa nevzdať a neuveriť tomu, že sa niečo nedá. Všetko sa dá, len treba nájsť sposob, ako na to, v tomto prípade ako prísť do cieľa.

Ironman je náročný na koncentráciu. Čo vám ju pomáha udržovať počas niekoľko hodín trvajúcich pretekov?

Viera v seba a v Boha.

Oci, kedy pôjdeš na celého Ironmana?

Pretekárov v ironmanovi počas pretekov často chytí kríza. Ako sa s tým viete rýchlo vyrovnať a čo vám pomáha? Čo býva dôvodom toho, sže športovca náhle postihne počas pretekov kríza?

V Prahe ma to na behu chytilo doslova tak, že som cítil, že nemôžem ani behať, ale môj tréner mi hovoril a toho som sa riadil, že Ironman sa nikdy nevzdáva. Aj napriek tomu, že na týchto pretekoch som bol úplne sám a nebola tam ani rodinná psychická podpora, som prišiel do cieľa. Síce o hodinu neskôr, ako som mal natrénované, ale manželka ma nakoniec prišla podporiť do cieľa, keď sa vracala z jogy. Neviem, čo ma do toho vtiahlo, ale dal som to a je to pre mňa veľký benefit do budúcna.

Ako sa cítite v cieli pretekov a kto vás zvykne v cieli čakať? Čo sa vám v cieli preháňa hlavou ako prvé?

Cítim sa vyčerpane, no nádherne. Zvyknú ma čakať manželka s deťmi, no napríklad na Oravamanovi na mňa čakal v cieli celý autobus Adamčovcov všetkých generácií. Bol to super pocit, ako mi pomohli a povzbudili ma. Trvalo mi to 7.50 h, bola to poriadna zaberačka v Tatrách.

Proteinová roláda nielen pre športovcov

Aké sú vaše najväčšie pozitíva a rezervy v triatlone?

Medzi moje hlavné rezervy patrí opotrebovanosť aparátu z futbalovej kariéry, medzi pozitíva zase silná mentálna vyspelosť, veľmi málo zranení a žiadne choroby, čo ma posúva každým dňom ďalej.

Triatlonu sa venujete na amatérskej úrovni, napriek tomu vám zaberá množstvo času. Ako tento šport berie rodina?

Snažím sa to rozumne prepojiť medzi rodinný, pracovný a športový život. Najbližšia rodina sa teší a dáva mi podporu. Viete, keď mi ten môj syn dáva otázku: „Ocinko, kedy pôjdeš na toho celého Ironmana? To ma nabíja energiou dať mojim deťom správny príklad.

Aký je tento šport náročný na financie?

Dosť náročný: vybavenie na plávanie plus neopren, špeciálny bicykel plus tretry a prilba, k tomu veci na beh ako šilt, okuliare, obuv a triatlonový dres. To sú prvotné investície, samozrejme, s tým, kto koľko chce investovať za kvalitu. Potom dosť financií obnáša aj registrácia na preteky v zahraničí, kde sa to pohybuje od 200-600€ podľa dlžky a včasného zaregistrovania sa. Nemôžeme zabúdať ani na náklady na cestu, ubytovanie, a tak ďalej.

Raz chce byť najlepší na svete

Máte v triatlone nejaký vzor?

Nemám, hoci Slovák Richard Varga je najlepší plavec na svete, pred ním treba dať klobúk dole.

Aké ste v triatlone dosiahli najväčšie úspechy?

Úspech sú pre mňa káždé preteky, ktoré si užijem a ktoré dobehnem do cieľa. Taktiež zlepšenie z Ironmana v Šamoríme a Ironmana v Salou v Španielsku o viac ako hodinu /4:50h/ ma teší. Najväčší úspech pre mňa je to, že moje dve krásne deti Agi (9 rokov) a Norbi (6 rokov) triatlonujú so mnou. Viete, keď tieto deti so mnou dokážu bicyklovať 70 kilometrov a aj hodinu plávať a behať na tréningoch, som sťastný a spokojný človek.

Kde všade vás už triatlon zaviedol? Ktorý z množstva zážitkov by ste vypichli

Okrem Slovenska a Česka som bol, napríklad, na pretekoch v Španielsko či Chorvátsku. Zážitok? Keď som sa naučil na bicykli cikať bez zastavenia, čo bežne profíci robia. Už to dokážem jednoducho pustiť do dresu, tak som rád (smiech).

Fitness tracker – technológia, ktorá vám pomôže pri cvičení

Aké máte v triatlone ciele?

Raz budem v určitej vekovej kategórii medzi amatérmi najlepší na svete.

Ak zrekapitulujete rok 2017, ktoré preteky ste počas neho išli a čo ste na nich dosiahli?

Okrem množstva menších pretekov na Slovensku som absolvoval štyroch polovičných Ironmanov v španielskom Salou, českej Prahe, chorvátskom Poreči a na Slovensku Oravamana. V novembri som sa začal pripravovať na budúcu sezónu.

Čo by ste poradili začiatočníkom v triatlone?

Jednoznačne si nájsť v okolí aspoň na začiatok trénera alebo pretekára, ktorý vám odovzdá skúsenosti a posunie vás najmä v plávaní, pokiaľ ste teda neplavec.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať